Na światłach mijania przez cały rok – od 17 kwietnia b.r.

Pogaduchy motoryzacyjne.

Czy popierasz wprowadzenie obowiązku jazdy przez cały rok na światłach?

Tak
146
57%
Nie
103
40%
Nie mam zdania
7
3%
 
Liczba głosów : 256

Postprzez Czacha » 16 cze 2008, 17:23

To może zapytam inaczej – znasz kogoś, kto kupił sobie nowe reflektory dlatego, że słabo świeciły? Zazwyczaj kupuję się tylko w przypadku uszkodzenia mechanicznego (wypadek), a nawet wtedy szuka się oszczędności, czyli kiepskiej jakości zamienniki lub używane z demontażu.

Zgadzam się, że jest wiele czynników wpływających na zwiększone zużycie paliwa i na bezpieczeństwo, ale dzięki wprowadzeniu omawianego obowiązku dochodzi jeszcze jeden. Wszystko ma swoje wady i zalety. Owszem, są sytuacje w których światła się przydają, co nie znaczy, że są wtedy niezbędne.

magicadm napisał(a):A moim zdaniem przyczyniając się do poprawy widoczności pośrednio upłynniają ruch.

Może i czasami tak, ale znów niektórzy kierowcy poszli o krok dalej i pod pozorem zwiększonej widoczności ich średnia prędkość podróżna wzrosła, co nie zawsze odbija się pozytywnie w kwestii bezpieczeństwa.
Poza tym, jak już mówiłem, nie można wyjść z założenia, że brak świateł = wolna droga, bo są również inne pojazdy (np. rowery) lub samochody z jakichś powodów jeżdżące bez świateł.
Wyłącz światła – włącz myślenie
Nareszcie zamontowane dzienne <jupi> ....... Moja Madzia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 kwi 2007, 23:30
Posty: 312
Skąd: Rybnik
Auto: 323C (BA) 1.5i 16V '97

Postprzez Faja » 16 cze 2008, 17:46

Dlaczego znieśli ta sama ustawę w Austrii?
Zoom-Zoom!
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 maja 2006, 21:51
Posty: 1049 (7/4)
Skąd: Poznań
Auto: -6MPS -rx-7 FCT-xedos 9

Postprzez xcynix » 16 cze 2008, 19:10

Bo nie znaleźli dowodów że w jakikolwiek sposób wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa. Tak samo jak u nas nie ma żadnych dowodów. Różne są opinie ale dowodów nikt nie przedstawia.

Ja ogólnie jestem za tym żeby przed każdym samochodem biegł pieszy z czerwoną flagą. Argumentuje to tym samym co obowiązek jazdy na światłach, o wiele łatwiej jest dostrzec zbliżający się pojazd i bezpieczeństwo moim zdaniem by wzrosło.
Jest dobrze ale nie beznadziejnie
Początkujący
 
Od: 13 cze 2008, 11:02
Posty: 10
Auto: M3 BK 1.6 Diesel 2007

Postprzez brii » 16 cze 2008, 19:54

Ludzie – wy nie widzicie różnic pomiędzy austryjackimi drogami i kulturą jazdy??
Tam to może nic nie dało ale u nas zmienia wiele.
Tam ślepy raczej nie dostanie prawa jazdy, u nas człowiek który z powodu kiepskiego wzroku ma kategorię wojskową E ma prawojazdy A B D hahaha
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez PARTYBOY » 16 cze 2008, 20:14

Czacha napisał(a):Jednak zwiększone zużycie paliwa po włączeniu świateł jest faktem. W przypadku jednego samochodu jest nieznaczne i każdego kierowcę powinno być na to stać. Jednak w skali kraju powoduje znaczne wpływy do budżetu z tytuły akcyzy i VATu za paliwo. Nic więc dziwnego, że nasz rząd, szukający pieniędzy gdzie tylko się da, popiera ten pomysł

nie wyszukujmy w tym teroii spiskowych, to niepoważne :)
Czacha napisał(a):Gdy stoimy w korku, na zewnątrz ponad 30 stopni, słońce ostro świeci a światła mamy non stop włączone to nie a siły – nic nie jest wieczne

Ja jeżdżę na światłach mijania od wielu lat. Jak tylko dostałem prawo jazdy. Wtedy jeszcze nie było tego przepisu. Uwierz mi – w żadnym aucie nie zauważyłem spadku wydajności świateł ani nigdzie nie pękł klosz czy też się stopił. Dodam, że wszędzie miałem oryginalne lampy i zero pseudoksenonów.
Czacha napisał(a):To może zapytam inaczej – znasz kogoś, kto kupił sobie nowe reflektory dlatego, że słabo świeciły?

To popularny temat na forum klubu PROBE. Nasze lampy mają słabe klosze. Koledzy zamieniają klosze na tak zwane o lepszej charakterystyce odbijania światła ale okazuje się, że szybko pękają i trzeba wrócić do oryginałów. One działają niezawodnie. Wystarczy założyć dobre żarówki. Najlepiej sprawdzają się w naszym przypadku Philips BV.
Czacha napisał(a):średnia prędkość podróżna wzrosła

to są jakieś informacje z kosmosu, nie wierz w takie rzeczy :) Spada średnia wieku kierowców w naszym kraju co jest z wiązane z wyżem demograficznym, może stąd bierze się większa średnia prędkość. Ale tak naprawdę to ja nie wierzę w żadne takie statystyki bo uwierz mi, one są niemiarodajne. Tylko wyjeżdżając wczoraj do sklepu na dystansie między dwoma osiedlowymi skrzyżowaniami zauważyłem 3 wykroczenia u dwóch pojazdów (wyprzedzanie na pasach dla pieszych, zatrzymywanie się w niedozwolonym miejscu i skręcanie w lewo bez kierunków ze ścięciem łuku i kontynuacją jazdy lewym pasem pod prąd przez jeszcze kilkanaście metrów po niewłaściwej stronie podwójnej ciągłej linii) Natomiast kiedy będziesz robił ankietę to ci właśnie kierowcy nigdy się do tych manewrów nie przyznają, a policja zamiast właśnie karać takich cyrkowców to kryje się po krzakach i mierzy prędkość nie mając chyba nawet pojęcia co się dzieje na miejskich ulicach. Tak więc sam widzisz, że zdarzeń nigdzie nie odnotowanych w statystykach nie ma i ja nie wierzę w jakieś teorie o szkodliwości świateł mijania.
Czacha napisał(a):brak świateł = wolna droga

Tak właśnie ten przepis ma nam pomagać w interpretacji zamiarów innych kierowców. Zgaszone światła – zaparkowane auto. Zapalone – auto w ruchu.
Rowerzyści często nie włączają świateł nawet w nocy co już nie raz doprowadziło mnie do palpitacji serca ale przecież takie nieodpowiedzialne zachowanie rowerzystów w stylu "na złość cioci odmrożę sobie uszy" sprowadza na nich większe niebezpieczeństwo bo kto odniesie większe szkody? W dzień rowerzystę w ruchu chyba bez trudu odróżnimy od tego, który stoi przy rowerze lub go prowadzi, zwyczajnie ten w ruchu będzie na rowerze, a nie obok :)
Faja napisał(a):Dlaczego znieśli ta sama ustawę w Austrii?

a dlaczego w Holandii geje mogą zawierać formalne związki?
Już o tym pisałem, zapraszam do lektury całego tematu zamiast zaczynać ten sam wątek od nowa ;)
Ostatnio edytowano 16 cze 2008, 20:19 przez PARTYBOY, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 paź 2007, 19:09
Posty: 333 (2/0)
Skąd: Universe
Auto: był FORD PROBE 2 2.0 16V HIGHLIGHT

jest FORD PROBE 2 2,5 v6 GT

jest MAZDA 3 2.0 MZR 2010 USA

Postprzez PARTYBOY » 16 cze 2008, 20:17

brii napisał(a):Tam ślepy raczej nie dostanie prawa jazdy, u nas człowiek który z powodu kiepskiego wzroku ma kategorię wojskową E ma prawojazdy A B D

Znam osobiście człowieka, który ma jedno tylko oko i bezterminowe prawo jazdy kategorii B, moja żona ma drobną wadę wzroku, może nie używać okularów ale ma prawko terminowe na 10 lat i musi przedłużać – paranoja !!!
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 paź 2007, 19:09
Posty: 333 (2/0)
Skąd: Universe
Auto: był FORD PROBE 2 2.0 16V HIGHLIGHT

jest FORD PROBE 2 2,5 v6 GT

jest MAZDA 3 2.0 MZR 2010 USA

Postprzez Czacha » 16 cze 2008, 23:45

Oto trzy pierwsze wątki z tego forum jakie mi sie przypomniały:
http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=27630
http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=50606
http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=41414
Pęknięcie czy stopienie się klosza to już sytuacje wyjątkowe, ja mówię o stopniowym wypalaniu się odbłyśnika i matowieniu poliwęglanowych elementów. Te procesy zachodzą powoli i niemożliwym jest aby po wejściu do auta stwierdzić, że coś się zauważalnie pogorszyło. Jednak po zamontowaniu takich samych, ale fabrycznie nowych reflektorów z pewnością zobaczyłbyś różnicę.
Oczywiście, można wyjść z założenia, że jak kogoś nie stać na utrzymanie sprawnego auta to niech nie jeździ... Ale po pierwsze trzeba mieć świadomość tego, że nasze światła słabo świecą, a to nie jest tak łatwo ocenić, a po drugie chęć i przede wszystkim kasę na wymianę. Już widzę jak wszyscy właściciele starych samochodów szturmem odwiedzają ASO kupując nowe reflektory, często przekraczające wartość rynkową niejednego auta jeżdżącego po naszych drogach. Jednak, moim zdaniem, dużo bardziej prawdopodobne jest to, że będą jeździli po omacku w nocy dopóki nie spowodują wypadku lub (czego przykładów też nie trzeba daleko szukać) montować ksenony z Allegro i tym samym siać zagrożenie oślepiając wszystkich wokoło.

A co do teorii spiskowych, to mimo wszystko myślę, że zwiększone wpływy do budżetu były głównym argumentem za wprowadzeniem tego przepisu. Rzekome większe bezpieczeństwo, jeżeli już było brane pod uwagę, to na pewno drugoplanowo... Prawa ekonomii są jednak niebłagane, a nie od dziś wiadomo, że pieniądz rządzi światem... niestety... :(

Jeśli chodzi o mnie, to jestem zwolennikiem jazdy na światłach, ale dziennych! Powinny być montowane we wszystkich nowych samochodach i w "naturalny" sposób z biegiem czasu zmieniłaby się sytuacja na drodze (jak np. trzecie światło stopu). Byłyby uruchamiane wraz z silnikiem i wtedy mamy pewność, że nie da rady ich nie włączyć. Zwiększone spalanie spada do granic mierzalności a przy technologii LED jest praktycznie zerowe. Żarówki kosztują około złotówki, lampy się nie wypalają no i przede wszystkim są o wiele lepiej widoczne.
Moim zdaniem właśnie tak powinno się wprowadzać zmiany a nie poprzez wykorzystywanie znajdującego sie w samochodzie wyposażenia w zupełnie innym celu niż ten, do którego zostało zaprojektowane i przystosowane.
Wyłącz światła – włącz myślenie
Nareszcie zamontowane dzienne <jupi> ....... Moja Madzia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 kwi 2007, 23:30
Posty: 312
Skąd: Rybnik
Auto: 323C (BA) 1.5i 16V '97

Postprzez Murray » 17 kwi 2011, 23:43

Światła przez cały rok to dobry pomysł i popieram go. Czasami bywa tak że auta są niewidoczne jakby wtapiały się w tło...wtedy światła sygnalizują że coś jedzie...
....... BP ........
„Killswitch Engage – My Curse”
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 mar 2007, 23:40
Posty: 344
Skąd: Białystok, Wa-wa
Auto: Mazda 323F BA-BP
1840cm3,114 KM

Postprzez Barthez » 18 kwi 2011, 13:29

Murray napisał(a):Światła przez cały rok to dobry pomysł i popieram go. Czasami bywa tak że auta są niewidoczne jakby wtapiały się w tło...wtedy światła sygnalizują że coś jedzie...


Murray !!! – natychmiast wyłaź z kopalni!

jeśli wykopiesz jeszcze jakiś temat w najbliższych dniach – będę wnioskował o zmianę nicku dla Ciebie na Szkody górnicze

każdy widzi, że się starasz być aktywny na forum – ale nie tędy droga bo wywołasz tsunami
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2005, 19:05
Posty: 3325 (0/5)
Skąd: Earth
Auto: Jest

Postprzez Xenocyd » 18 kwi 2011, 16:45

Barthez napisał(a):jeśli wykopiesz jeszcze jakiś temat w najbliższych dniach – będę wnioskował o zmianę nicku dla Ciebie na Szkody górnicze


no i poplulem kawa sluzbowego lapka <rotfl>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 maja 2007, 12:01
Posty: 2276 (102/157)
Skąd: czymiasto
Auto: Mietek

Postprzez Murray » 18 kwi 2011, 18:16

Barthez napisał(a):
Murray napisał(a):Światła przez cały rok to dobry pomysł i popieram go. Czasami bywa tak że auta są niewidoczne jakby wtapiały się w tło...wtedy światła sygnalizują że coś jedzie...


Murray !!! – natychmiast wyłaź z kopalni!

jeśli wykopiesz jeszcze jakiś temat w najbliższych dniach – będę wnioskował o zmianę nicku dla Ciebie na Szkody górnicze

każdy widzi, że się starasz być aktywny na forum – ale nie tędy droga bo wywołasz tsunami


To po co te tematy jak pogadać o nich nie można. To nie trzeba ich trzymać w zamrażalniku...
:>
....... BP ........
„Killswitch Engage – My Curse”
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 mar 2007, 23:40
Posty: 344
Skąd: Białystok, Wa-wa
Auto: Mazda 323F BA-BP
1840cm3,114 KM

Postprzez chmooreck » 19 kwi 2011, 10:57

Pogadać można, jak najbardziej... o ile ma się coś ciekawego do dodania (po przeczytaniu całego wątku).
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 maja 2008, 18:37
Posty: 1116 (0/3)
Skąd: Jaworzno
Auto: M3 BP '19 2.0 180KM
M3 BM '14 2.0 120KM

Postprzez Radex » 19 kwi 2011, 17:01

ee tam czepiacie sie bo powstał jakiś dziwny stereotyp że w starym temacie to już nic nie wolno napisać/wypowiedzieć się bo zaraz Ci przyczepią tabliczkę "archeolog" :P

ja se znajde zaraz jakiś temat z 1946r. o ! ;P <lol>

tematy wyczerpane, takie gdzie już zbędny jest jakikolwiek wpis powinny być zamykane.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2007, 23:24
Posty: 8982 (46/30)
Skąd: Zawiercie
Auto: Bunia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Moderator

Moderatorzy Moto