Lustrzanki – polecane/niepolecane aparaty fotograficzne

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Adaś » 18 sie 2010, 22:17

nemi napisał(a):Ale to już trzeba kupić ;)
Poszperam jutro ile to kosztuje.

oj tam oj tam, trzeba nie trzeba ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2004, 16:11
Posty: 5866 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: 323F BA Japan Muscle V6

Postprzez Artiks » 19 sie 2010, 08:46

nemi , czas na LightRooma i zdjęcia w NEF :) Photomatixem kiedyś bawiłem się namiętnie ale jednak powoduje zbyt duże straty w zdjęciu. Poza tym już nie bawią mnie ciemne przekombinowane zdjęcia, pobawisz się tym trochę i z czasem i tak przejdziesz na "jasną" stronę fotografii :D Masz rodzinę, dzieci, będziesz chciał robić jasne cukierkowe zdjęcia i skierujesz się w stronę jasnej optyki i mocnej lampy . Przykładowy efekt HDR z LR : http://limeliteimages.files.wordpress.c ... hill31.jpg Problem z ciemnością zdjęć też dźwignie http://muycomputer.com/files/264-9580-F ... htroom.jpg . LightRoom to oczywiście nie tylko praca na NEFach, można spokojnie też rzeźbić na jpegach. Z lamp niskobudżetowych nieźle wypada Nissin Di622 jeśli ma pracować jako master na gorącej stopce.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 gru 2006, 12:17
Posty: 1568 (0/1)
Skąd: Wrocław
Auto: 323F BA Z5 –> RENAULT LAGUNA III 2.0 DCI

Postprzez nemi » 19 sie 2010, 10:03

Artiks napisał(a):Przykładowy efekt HDR z LR : http://limeliteimages.files.wordpress.c ... hill31.jpg

Nie no, to jest po prostu masakra :P. HDR nie nadaje się prawie w ogóle do ludzi (chociaż te moje wyszły jeszcze w miarę), więc wystarczy chyba sobie zdać sprawę z możliwych zastosowań ;).

Artiks napisał(a):zdjęcia w NEF

Nie mam Nikona, u mnie to chyba ARW. W trudnych/trudniejszych warunkach robię fotki JPEG+RAW i powyższy HDR powstał właśnie z pliku RAW.
HDR automatyczny z mojego aparatu daje efekt zbyt naturalny ;) – nie ma tej fajnej nierealności na fotce. No i robi tylko z dwóch zdjęć JPEG i z uwagi na dwukrotne otwarcie migawki nie nadaje się do czegokolwiek, co się porusza.


Artiks napisał(a):czas na LightRooma

Jeśli mam wydać na soft 1300 zł, to już wolę jednak zakupić coś ze sprzętu...
Sam jestem programistą, więc ściągnięcie czegoś z torrenta do czegoś więcej niż kilkudniowe testowanie mnie nie zadowala.
Jeśli chodzi o oprogramowanie, to używam oprogramowania Sony – mam tam swoją ciemnię cyfrową z dużą ilością suwaczków, radio-buttonów i drop-down list i... nie mam czasu się tym nawet bawić.
Do tego automatycznie kopiuje foty z aparatu i karty pamięci, wykrywa widoczki, uśmiechy, twarze, daje możliwość przyznawania ocen zdjęciom i automatycznie potrafi poprawić (w 90% przypadków) zdjęcie jednym kliknięciem. Niczego więcej nie potrzebuję, przynajmniej na razie.
Posiadam też PS Elements 2.0 z aparatu Nikona sprzed ładnych paru lat :P

I jeszcze się pochwalę: mam koleżankę, która jest że tak powiem uzdolniona plastycznie – maluje i fotografuje na poziomie bliskim profi. Pokazałem kilka swoich zdjęć i – pochwaliła moje portrety :). Zaleciła tylko obiektyw 50 mm, F1.8 <lol>.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Adaś » 19 sie 2010, 20:49

ja też używam Lightroom do korekcji po Photomatixie :)

poniżej mały spontan z dziś 5x co 1eV
Obrazek

ps. nemi HDR raczej nie bardzo się nadaje do ruchomych obiektów, zwłaszcza jak jest ciemno i potrzebujesz długich czasów naświetlania :) nawet ruszające się liście na drzewie mogą być rozmazane i Auto Bracketing nie pomoże przy dłuższych czasach
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2004, 16:11
Posty: 5866 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: 323F BA Japan Muscle V6

Postprzez nemi » 19 sie 2010, 22:18

Adaś napisał(a):nawet ruszające się liście na drzewie mogą być rozmazane i Auto Bracketing nie pomoże przy dłuższych czasach

Dlatego lepiej zrobić RAW i potem z jednego zdjęcia zrobić 5 sztuk :P. 100% gwarancji, że nic się nie przesunie :P.

Auto Bracketingu jeszcze nie używałem – tylko sprawdzałem jak działa. Szybszą opcję mam taką, że automatycznie aparat robi mi HDR i zapisuje tylko 1 JPG. Ale to trochę lipa.
A bracketingu raczej użyję zgodnie z przeznaczeniem pierwotnym, a nie do HDRów – RAW jest mniej kłopotliwy.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Adaś » 19 sie 2010, 22:38

Mój aparat A/B robi tylko przy zapisie w JPEG, więc kręcenie gałeczką tylko zostaje do HDR :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2004, 16:11
Posty: 5866 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: 323F BA Japan Muscle V6

Postprzez Myjk » 20 sie 2010, 00:04

nemi napisał(a):Na razie więc zdecydowałem się na najtańszą możliwą opcję i zakupiłem dyfuzory na wbudowaną lampę

Daje radę ten dyfuzor na wbudowaną lampę?
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 08:15

Myjk napisał(a):
nemi napisał(a):Na razie więc zdecydowałem się na najtańszą możliwą opcję i zakupiłem dyfuzory na wbudowaną lampę

Daje radę ten dyfuzor na wbudowaną lampę?

Raczej tak – wczoraj się trochę tym bawiłem, ale efekty podziwiałem tylko na wyświetlaczu aparatu. Wrażenia są OK – działanie tego urządzenia widać, ale przydatny jest chyba tylko ten neutralny biały.
Przy świetle żarowym teoretycznie ten niebieski powinien nadać naturalny kolor, ale niestety niebieski kolor zdominował całą scenę.
Postaram się to jeszcze przetestować i zobaczyć na monitorze i powiem coś więcej.

Na pewno jest mniej noszenia, niż przy lampie zewnętrznej :P. Moim zdaniem warto jest mieć coś takiego w torbie z aparatem ;).

Adaś napisał(a):poniżej mały spontan z dziś 5x co 1eV

Zapomniałem dodać wczoraj, że wyszło zacnie :).
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Myjk » 20 sie 2010, 08:39

nemi napisał(a):Raczej tak – wczoraj się trochę tym bawiłem,

Pytam, ponieważ chciałem taki mały dyfuzor kupić na swoją lampę (do użytku ze stałą 50@1.4) -- w końcu zdecydowałem się na zakup LightSphere do zewnętrznej -- efekt daje dużo lepszy niż walenie po suficie, ale niestety jest to przeogromny gadżet i wagowo odpowiada samej lampie (bez baterii). Na dodatek komicznie wygląda po założeniu na lampę. Body nawet z battery packiem gabarytowo wydaje się mniejsze od tandemu lampa+dyfuzor -- toteż publicznie się z tym lepiej nie pokazywać. ;) Może zakupię ten mały dyfuzor, ale coś czuję, że zadowolony nie będę. :P Jak możesz, zarzuć dwie fotki tego samego przedmiotu z dyfuzorem i bez.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 08:50

Myjk napisał(a):Jak możesz, zarzuć dwie fotki tego samego przedmiotu z dyfuzorem i bez.

Nie ma problemu – postaram się dziś zrobić.

Myjk napisał(a):Może zakupię ten mały dyfuzor, ale coś czuję, że zadowolony nie będę.

Mając lampę zewnętrzną na pewno nie będziesz zadowolony – siłą rzeczy :P.

Ale z drugiej strony nie ma tego problemu:
Myjk napisał(a):toteż publicznie się z tym lepiej nie pokazywać

Na pewno zmiękczy światło i w sytuacji, kiedy nie masz możliwości/chęci wzięcia lepszego i ciężkiego sprzętu, to lepsze to niż nic, szczególnie, że kosztuje 11 zł (kolorowe są do niczego – szkoda dopłacać 3 zł :P).
Da się to kupić na Targowej (chyba 66), ale mi się nie chciało jechać, więc kupiłem od nich na allegro.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez TomK » 20 sie 2010, 09:09

Myjk napisał(a):LightSphere do zewnętrznej -- efekt daje dużo lepszy niż walenie po suficie, ale niestety jest to przeogromny gadżet i wagowo odpowiada samej lampie (bez baterii). Na dodatek komicznie wygląda po założeniu na lampę. Body nawet z battery packiem gabarytowo wydaje się mniejsze od tandemu lampa+dyfuzor -- toteż publicznie się z tym lepiej nie pokazywać.


Rzeczywiście wygląda to trochę śmiesznie ale to ma spełniać swoje zadanie a nie wyglądać :) super się przydaje do zdjęć np tam gdzie nie masz światła od czego odbić, a nawet jak masz to lightsphere daje dużo lepsze efekty – co już sam zauważyłeś. Wielu fotografów ślubnych go używa i nikt się nie wstydzi, dlatego chowaj wstyd do kieszeni i rób z LightSphere zdjęcia :)

Małego dyfuzora nie kupuj – jak dla mnie szkoda nawet 11zł. Miałem go i chyba raz użyłem. Już lepszy efekt daje odbłyśnik wbudowany w lampę.

nemi napisał(a):Przy świetle żarowym teoretycznie ten niebieski powinien nadać naturalny kolor, ale niestety niebieski kolor zdominował całą scenę.

Sorki że pytam, ale przełączyłeś balans na światło żarowe ???
http://superslub.blogspot.com/

http://koryszko.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 lis 2007, 01:23
Posty: 449
Skąd: Lublin
Auto: Civic EJ9 D16Z6+

Postprzez Myjk » 20 sie 2010, 09:26

TomK napisał(a):Wielu fotografów ślubnych go używa i nikt się nie wstydzi

Właśnie jeszcze żadnego fotografa z tym nie widziałem. ;)
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 09:36

TomK napisał(a):Już lepszy efekt daje odbłyśnik wbudowany w lampę.

Ale trzeba ją mieć i to zawsze przy sobie :P

TomK napisał(a):Sorki że pytam, ale przełączyłeś balans na światło żarowe ?

Zapomniałem :P. Miałem na auto. Wypróbuję jeszcze ta opcję... Ale jakoś nie jestem przekonany – mam białe ściany w chacie i po wykonaniu zdjęcia stały się całkiem niebieskie po prostu :|. Nie wiem czy sytuację uratuje zmiana trybu.

TomK napisał(a):Wielu fotografów ślubnych go używa i nikt się nie wstydzi, dlatego chowaj wstyd do kieszeni i rób z LightSphere zdjęcia

Hehe, co innego pójść do kościoła i robić zdjęcia zarobkowo, a co innego wyskoczyć z rodziną na kajaki i targać ustrojstwo <lol>.
Trzeba oddzielić zastosowania czysto profesjonalne i bardzo hobbistyczne od zastosowań całkowicie "domowych". Jak dla mnie zastosowanie półśrodków celem fotografii cioci jedzącej korniszona na imieninach babci Jadzi jest praktyczniejsze niż obwieszanie się sprzętem z najwyższej półki za cenę utraty tak naprawdę swobody.

Powiedzcie szczerze: nosicie cały sprzęcior ze sobą zawsze (mówię o sytuacjach typowych – spacer, wakacje)?
Ja mam w torbie minimum i tylko najmiejsze rzeczy, żeby mój wypoczynek sprowadzał się do realnego wypoczynku, a nie do dźwigania <lol>. Lampę zewnętrzną macie zawsze przy sobie? Ja się ograniczam do dodatkowej karty pamięci, filtra polaryzacyjnego (ale z tego raczej zrezygnuję, bo już wiem w jakich warunkach i kiedy będę go stosować) i oczywiście body + 1 obiektyw – wybieram przed wyjściem krótki lub długi, w zależności czego się spodziewam.


Myjk napisał(a):Właśnie jeszcze żadnego fotografa z tym nie widziałem.

Może to amatorzy byli :P
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez aLechu » 20 sie 2010, 09:47

nemi napisał(a):Myjk napisał(a):
Właśnie jeszcze żadnego fotografa z tym nie widziałem.
Może to amatorzy byli

bo Myjk nie chodzi na wesela :D
Ja też często widuję fotografów z tego typu dyfuzorem
szofer fochowozu
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Opolszczyzny
 
Od: 3 sie 2009, 12:39
Posty: 2062 (19/15)
Skąd: Namysłów
Auto: Mazda Premacy
1,8 114KM 1999

Postprzez strOOs » 20 sie 2010, 10:04

aLechu napisał(a):
nemi napisał(a):Może to amatorzy byli
Ja też często widuję fotografów z tego typu dyfuzorem

Co nie zmienia faktu ze sa to zwykle amatorzy :)
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Myjk » 20 sie 2010, 10:18

nemi napisał(a):Ale jakoś nie jestem przekonany – mam białe ściany w chacie i po wykonaniu zdjęcia stały się całkiem niebieskie po prostu :|. Nie wiem czy sytuację uratuje zmiana trybu.

Aparat łapie balans bieli z obiektu głównego (na którym łapie ostrość). Jeśli dałeś żółtą nakładkę, to aparat próbował wyrównać żółć na białym i pojechał ostro z niebieskim -- zwykła rzecz. Ewidentnie błąd ustawienia WB.

nemi napisał(a):Lampę zewnętrzną macie zawsze przy sobie?

Ja mam zawsze, bo mam torbę na aparat. Tam wchodzi zarówno lampa, jak i drugi obiektyw.
Zatem jeśli biorę aparat, biorę też całą resztę. Ale nie biorę go zawsze i wszędzie ze sobą...

nemi napisał(a):Może to amatorzy byli

Wiesz, jak się ma obiektyw za 6k zł, to na co komu dyfuzor i w ogóle lampa. ;)

aLechu napisał(a):bo Myjk nie chodzi na wesela

Ależ chodzę, chodzę. :P Rekordowo w jednym roku (AFAIR 6 lat temu) zaliczyłem siedem wesel. ;)
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 10:31

Myjk napisał(a):Ja mam zawsze, bo mam torbę na aparat. Tam wchodzi zarówno lampa, jak i drugi obiektyw.
Zatem jeśli biorę aparat, biorę też całą resztę. Ale nie biorę go zawsze i wszędzie ze sobą...

Ja też mam torbę na aparat, ale wybrałem taką, żeby aparat z obiektywem mieścił się idealnie i niemal na styk: dla mnie kompaktowość rozmiarów (o ile można o czymś takim mówić w przypadku lusterek) to priorytet. Wygodnictwo w czystej postaci :P.

W przyszłym roku zmienię też obiektywy – 1 sztuka 18-200 (lub 250), żeby nie było potrzeby zmieniać w boju + 50 mm F1.8 do domku.

Myjk napisał(a):
nemi napisał(a):Może to amatorzy byli

Wiesz, jak się ma obiektyw za 6k zł, to na co komu dyfuzor i w ogóle lampa. ;)

Ja tylko zażartowałem.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez brii » 20 sie 2010, 11:09

nemi napisał(a):Powiedzcie szczerze: nosicie cały sprzęcior ze sobą zawsze (mówię o sytuacjach typowych – spacer, wakacje)?Ja mam w torbie minimum i tylko najmiejsze rzeczy, żeby mój wypoczynek sprowadzał się do realnego wypoczynku, a nie do dźwigania

Mam tak samo, chociaż kiedyś tachałem cały plecak z całym sprzętem. Teraz na wakacje zabieram tylko body gripem, jedno standardowe jasne szkło + filtr polaryzacyjny. Ładuję w aparat kartę, nie biorę dodatkowych i nie biorę nawet ładowarki :) Nie mam zamiaru cykać ponad 2000 zdjęć ani non-stop przeglądać ich na ekranie ;)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Myjk » 20 sie 2010, 11:18

nemi napisał(a):Ja też mam torbę na aparat, ale wybrałem taką, żeby aparat z obiektywem mieścił się idealnie i niemal na styk: dla mnie kompaktowość rozmiarów (o ile można o czymś takim mówić w przypadku lusterek) to priorytet.

No właśnie. W przypadku "luster" nie ma o czymś takim mowy. Zresztą nie ma dla mnie znaczenia czy niosę aparat w dopasowanej torbie, czy w torbie zbiorczej z resztą gratów -- najwięcej i tak waży body z obiektywem, akcesoria to pikuś. Wolę natomiast nosić całość w dużej torbie, bo trudniej o niej zapomnieć. ;)
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 11:42

brii napisał(a):Mam tak samo, chociaż kiedyś tachałem cały plecak z całym sprzętem.

Był pewien moment, że jak już mi się tych drobnych pierdółek nazbierało i pewnie jeszcze nazbiera, no i oczywiście jak przybył mi drugi obiektyw, to myślałem o plecaku. Ale zadałem sobie pytanie ile razy w ciągu roku wyjdę w celach fotograficznych dla "sztuki" i będę potrzebował wszystkiego... 1, 2, 3? Szkoda więc kasy i miejsca w szafie <lol>.

Myjk napisał(a):Wolę natomiast nosić całość w dużej torbie, bo trudniej o niej zapomnieć.

Ale jak już byś zapomniał lub ktoś by Ci ukradł, to miałbyś niepowtarzalną okazję do zastanowienia się nad zmianą systemu hahaha.

Mam kolegę z Nikonem D90 + 2 szkła i dużą torbą. Nosi to wszystko pod warunkiem, że może to zawiesić na wózku :|. A co będzie, jak dziecko podrośnie <lol>? Mój wujek właściwie tak samo – tylko w okresie zauroczenia nosił sprzęt ze sobą. A teraz (np. jak był u mnie) przytargał walizę, wyciągnał z niej aparat i jak szedł coś zwiedzać w Wawie, to miał po prostu zawieszony aparat na szyi i tylko tyle <lol>.
Więc jednak dopasowana torba ma swoje plusy :).

brii napisał(a):Teraz na wakacje zabieram tylko body gripem, jedno standardowe jasne szkło + filtr polaryzacyjny. Ładuję w aparat kartę, nie biorę dodatkowych i nie biorę nawet ładowarki

Ja bym wolał jednak ładowarkę w walizce niż grip ;) – lżej i mniej.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park