Lustrzanki – polecane/niepolecane aparaty fotograficzne

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez strOOs » 20 sie 2010, 11:52

Jesli nie pasuja Wam wymiary lustrzanki to kupcie Olympusa E-PL1 lub Panasonica GH-1. Sony NEX wg mnie nie, bo to Sony.

Macie kompaktowe rozmiary i do ISO 800 swietny obraz, a z uwagi na slabe filtry AA w najnowszych modelach dodatkowo duza wyzsza rozdzielczosc uzyteczna obrazu.

I tyle w temacie.

A kupowanie 18-2xx to troche jak zrobienie z lustrzanki hybrydy.
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Myjk » 20 sie 2010, 12:05

nemi napisał(a):Był pewien moment, że jak już mi się tych drobnych pierdółek nazbierało i pewnie jeszcze nazbiera, no i oczywiście jak przybył mi drugi obiektyw, to myślałem o plecaku.

Ja dostałem taką torbę z aparatem http://allegro.pl/item1189401349_crumpl ... _foto.html i czy trzymam sprzęt w szafie, czy gdzieś się wybieram tam jest też torba.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 12:21

A ja z kolei mam coś wtym rodzaju http://allegro.pl/item1179633830_wspani ... ny_h9.html
Ta na tej aukcji to praktycznie połowa Twojej.

A żeby może wreszcie wrócić do tematu... Pstryczek ze standardowym obiektywem 18-55 F3.5-5.6:
Obrazek

http://a.imageshack.us/img441/9231/dsc00234lx.jpg
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Myjk » 20 sie 2010, 12:39

nemi napisał(a):Ta na tej aukcji to praktycznie połowa Twojej.

Prawda, aczkolwiek dzięki temu mogę wyjąć aparat jedną ręką.
BTW http://www.youtube.com/watch?v=TANC4VI8vF4 <lol>
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 12:42


Dostęp zabroniony/Access Denied (content_filter_denied)


Your request was denied because of its content categorization: "Open/Mixed Content;Audio/Video Clips"



For assistance, contact your network support team.


:(
Jak nie zapomnę, to w domu zerknę <lol>
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Artiks » 20 sie 2010, 14:32

strOOs napisał(a):Sony NEX wg mnie nie, bo to Sony.

Macie kompaktowe rozmiary i do ISO 800 swietny obraz
O ironio, a wszsystkie Ninony CMOS mają matrycę EXMOR Sony, nawet zaprezentowany wczoraj D3100 ,a ISO przystępne do 1600 bezproblemowo. nemi macie tam w stajni Soniaka 16-105 ma dobre opinie, może lepiej wymienić te dwa słoiki na niego ?? Chyba zapomniało ci się zdjęcie zmniejszyć :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 gru 2006, 12:17
Posty: 1568 (0/1)
Skąd: Wrocław
Auto: 323F BA Z5 –> RENAULT LAGUNA III 2.0 DCI

Postprzez strOOs » 20 sie 2010, 15:01

Artiks napisał(a):
strOOs napisał(a):Sony NEX wg mnie nie, bo to Sony.

Macie kompaktowe rozmiary i do ISO 800 swietny obraz
O ironio, a wszsystkie Ninony CMOS mają matrycę EXMOR Sony, nawet zaprezentowany wczoraj D3100 ,a ISO przystępne do 1600 bezproblemowo.


A przeczytaj cale co napisalem. Po co kupowac lustrzanke na spacery i dla jednego szkla jak to samo mozna osiagnac poprzez zakup bezlusterkowca.

A dlatego ISO800 uzyteczne, ze matryce w lepszych (mniejszych) bezlusterkowcach to 4/3 a nie APS-C.

Zobacz sobie rozmiar Panasonica GH-1 z 20/1.7 i potem znajdz mi tej wielkosci lustrzanke z taka jakoscia obrazu – wszystko oczywiscie dla amatora.

Test EPL1: http://optyczne.pl/index.php?test=aparat&test_ap=130
Test GF1: http://optyczne.pl/131.1-Test_aparatu-P ... C-GF1.html
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 15:52

Artiks napisał(a):Chyba zapomniało ci się zdjęcie zmniejszyć

Mi forum zmniejsza automatycznie :P. Myślałem, że tak mają wszyscy...

Artiks napisał(a):nemi macie tam w stajni Soniaka 16-105 ma dobre opinie

Bardziej myślałem o jakiejś Sigmie. Ale to jeszcze trochę czasu, więc jeszcze zdążę się namyślić.
Obiektywy wszystkie zostaną ze mną, bo zawsze do jakichś potrzeb mogą się przydać – docelowo będą więc 4 sztuki. Jeden długi chciałbym mieć typowo spacerowy, maksymalnie uniwersalny po prostu. Zobaczę jeszcze jak się hobby rozwinie.

A co do Sony... Ma dla mnie jeszcze jedną ważną zaletę, którą odkryłem w tym tygodniu: warsztaty dla klubowiczów. Pod koniec lipca były warszaty w studio, pod koniec sierpnia są warsztaty w Jachrance pod Wawą. Trochę się nawet zastanawiałem nad tą Jachranką, bo to blisko mnie, a gdybym nawet nie jechał własnym autem, to Sony zapewnia... autokar. A całość za 0 zł. Ale chyba jestem póki co zbyt cienki, nie ma co robić wstydu :].

strOOs napisał(a):A przeczytaj cale co napisalem. Po co kupowac lustrzanke na spacery i dla jednego szkla jak to samo mozna osiagnac poprzez zakup bezlusterkowca.

Koszty nie są specjalnie mniejsze – kosztuje to tyle samo co średniozaawansowany Alfa500 + 2 obiektywy (porównuję do Sony NEX – innych nie znam i nie interesowałem się), ale
1) zobacz jaki jest rynek szkieł do luster (i ilu firm), a ile jest dostępnych do bezlusterkowców i za jaką cenę...
2) założenie większego obiektywu i body wielkości bezlusterkowca... Czy można tu mówić o wygodzie fotografowania w ogóle? Miałem w rękach Alfę230 i zrozumiałem, dlaczego we wszystkich testach pisze się o "dużym, wygodnym body". Jedynie noszenie jest poręczniejsze. I to ogromna zaleta :].
3) w razie potrzeby jakie są możliwości rozwoju tych raczkujących dopiero systemów? Wchodząc w dowolny system Nikon/Canon/Sony zawsze można rozbudować system o dodatkowe obiektywy, albo... zmienić body na lepsze, a przy bezlusterkowcach, przynajmniej na razie – słabo. No chyba, że przez jakieś przejściówki za ciężką kasę.
4) te aparaty chyba w większości nawet nie mają wbudowanej lampy błyskowej, więc sfotografowanie cioci z korniszonem może okazać się niemożliwe, jak się nie dokupi lampy zewnętrznej... A wśród lustrzanek chyba tylko te najbardziej profi nie mają tego w wyposażeniu.
5) o szacunku na dzielni nie wspominam <lol>.

To, że cały czas piszę o zastosowaniach domowych nie oznacza, że się nie interesuję fotografią, ale wynika to po prostu z proporcji używania aparatu: 90-95% to zastosowania właśnie domowe, a pozostałe to zabawa w fotografię dla przyjemności. Wydaje mi się, że proporcję się jeszcze zmienią, bo trochę mnie to wciągnęło ;). Mam za sobą pierwsze próby, ale jeszcze nie ma co prezentować :P.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez strOOs » 20 sie 2010, 16:14

Co do Sony i lustrzanek to sie wstrzymywac nalezy bo:

1. zapowiedziano ze nie bedzie juz kolejnego body FF
2. pojawily sie plotki ze Sony przejdzie w calosci na system NEX.

Wiec co do rozwoju luster – beda, oczywiscie, ale juz nawet Canon i Nikon zapowiedzieli bezlusterkowce, wiec w zakresie amatorskim zaraz lustrzanki beda wypierane przez bezlusterkowce.

Fakt, GF1 kosztuje duzo ale E-PL1 za 1800zl sie kupi z jednym szklem, z dwoma albo z hiperzoomem za 3000zl. Jak na klase amatorska dzis sa to normalne ceny.

Piszesz o tym ze wielkie obiektywy. No wlasnie nie, nie sa wielkie. Z uwagi na matryce 4/3 obiektywy sa bardziej kompaktowe wiec takich bydlakow jak 70-200/2.8 nie ma do knypkow. A, wszystkie maluchy (99%) maja wbudowana lampe – podobnej mocy jak w lustrzankach entry-level)

Obsluguja wszystkie manualne szkla na przejsciowkach, a takze szkla WSZYSTKICH systemow (wiekosc w manualu ale jednak) dzieki malenkiemu register distance. Przejsciowki nie kosztuja wcale duzo.

Ja na razie targam torbe ~8kg, ale w koncu kupie pewnie knypka z jednym nalesnikiem i to mi wystarczy do wszystkich zdjec.
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 16:21

strOOs napisał(a):ale w koncu kupie pewnie knypka z jednym nalesnikiem i to mi wystarczy do wszystkich zdjec.

Przejrzałem Twoje portfolio – zaczekam na tą chwilę jak kupisz i zobaczymy czy jest różnica i na korzyść czego.

strOOs napisał(a):w zakresie amatorskim zaraz lustrzanki beda wypierane przez bezlusterkowce

O, to z pewnością. Ale osobiście uważam, że Twój post jest przyspieszony o 2-3 lata, bo pewnie tyle czasu zajmie wypełnienie tej niszy i przekonanie ludzi.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez strOOs » 20 sie 2010, 16:42

Wypelnienie niszy juz sie zaczelo – przekonywanie ludzi pojdzie gladko. Wystarczy ze marketingowcy Sony beda wciskac NEX zamiast Alfy :)
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Myjk » 20 sie 2010, 18:13

Zapodaję na szybko porównanie fleszy. 50@f8/60, ISO 100

http://emide.pl/mazda6/flesh-wbud.jpg
http://emide.pl/mazda6/flesh-zewn-prosto.jpg
http://emide.pl/mazda6/flesh-zewn-gora.jpg
http://emide.pl/mazda6/flesh-zewn-ls.jpg (LightSphere)

Aha, to było robione prawie w całkowitej ciemności. Z tyłu i z przodu trochę okna dawały przez szparki.
Jak widać przy zastosowaniu LightSphere misiek wygląda prawie jak z namiotu bezcieniowego.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 20 sie 2010, 19:33

Lampa wbudowana:
Obrazek

Dyfuzorek:
Obrazek

Lampa wbudowana:
Obrazek

Dyfuzorek:
Obrazek

Jak widać z gówna bicza się nie ukręci, ale jakaś namiastka jest. Moim zdaniem jest warte 11 zł :P

Myjk napisał(a):http://emide.pl/mazda6/flesh-zewn-ls.jpg (LightSphere)

Miażdży.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez TomK » 21 sie 2010, 01:02

Myjk napisał(a):
nemi napisał(a):Ale jakoś nie jestem przekonany – mam białe ściany w chacie i po wykonaniu zdjęcia stały się całkiem niebieskie po prostu :|. Nie wiem czy sytuację uratuje zmiana trybu.

Aparat łapie balans bieli z obiektu głównego (na którym łapie ostrość). Jeśli dałeś żółtą nakładkę, to aparat próbował wyrównać żółć na białym i pojechał ostro z niebieskim -- zwykła rzecz. Ewidentnie błąd ustawienia WB.


Dokładnie tak jak nemi napisał tylko, że mowa była o niebieskiej nasadce czyli do światła JARZENIOWEGO (oznaczenie świetlówki). Światło żarowe (oznaczenie żarówki) daje odcień żółty! Nasadki działają tylko i wyłącznie wtedy jak ustawisz balans bieli – nie automat!

nemi napisał(a):Hehe, co innego pójść do kościoła i robić zdjęcia zarobkowo, a co innego wyskoczyć z rodziną na kajaki i targać ustrojstwo <lol>

A po co Ci na kajakach lampa :P

nemi napisał(a):Powiedzcie szczerze: nosicie cały sprzęcior ze sobą zawsze (mówię o sytuacjach typowych – spacer, wakacje)?

Na wakacjach praktycznie nigdy nie mam lampy ze sobą, poza nią noszę wszystko co na co dzień. Body + 17-35 + 70-200, zapasowy aku i karty.
Torbę mam taką że mieści się w niej na styk 1d z obiektywem 17-35/2.8, lampa, 70-200, w bocznych kieszonkach karty i aku. Dokładnie taka torba: http://allegro.pl/item1194870229_btfoto ... f_4af.html

Ostatnio torba ostatni służy jedynie jako transport aparatu z krótkim obiektywem, kart i aku zapasowego, a resztę mam na pasie. Zdecydowanie wygodniejsze (zarówno w dostępnie do np obiektywu jak i noszenia) i nie męczy kręgosłupa. Kupujesz pas + potrzebne kabury (mi wystarczy jedna na długi obiektyw, druga małą na lampę (ewentualnie można zamiast lampy wpakować tam telefon czy portfel). Najwygodniejsze systemy pasów z czystym sumieniem mogę polecić Domke ewentualnie Newswear – nie są to najtańsze rzeczy ale naprawdę warto to kupić. Dla potwierdzenia torbę używam od 4 lata praktycznie codziennie, nie jest już czarna jak na początku (trochę wyblakła). Praktycznie bez przetarć, nigdy nie przemokła – a nie jeden deszcz przeżyła. Jeden warunek – tych toreb się nie pierze – czyścimy na sucho. Wystarczy jedno pranie i nie dość że się zdeformuje to zacznie przemakać. Mój kolega tak zniszczył sobie taką torbę – aczkolwiek mogł ustawić zbyt duża temperaturę prania ;) Firma Mekko robi podróbki domke ale stanowczo odradzam – po roku używania miałem dziury w torbie... Niby wyglądają jak Domke ale jakościowo nie dorównują.
http://superslub.blogspot.com/

http://koryszko.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 lis 2007, 01:23
Posty: 449
Skąd: Lublin
Auto: Civic EJ9 D16Z6+

Postprzez kryystian » 21 sie 2010, 03:36

ja zbytnio nie mam co nosić, a też nosze często (pod 5d i 24 idealne)
http://cgi.ebay.co.uk/Kata-H-12-GDC-SLI ... ltDomain_0
po kilku miesiącach prób z rożnymi obiektywami, zdecydowałem się na posiadanie 1 obiektywu canon 24 L II, po jakimś czasie może coś więcej ale na teraz to jest dla mnie optymalne.
HARDLINE
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2008, 19:57
Posty: 722
Skąd: uk
Auto: gh sport
(6mps)

Postprzez Szymon » 21 sie 2010, 23:40

a tak się kończy zabawa HDR, kiedy w świetnym miejscu akurat statyw przestaje dobrze trzymać :P
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
porażka kurde :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 mar 2008, 00:01
Posty: 6451 (358/159)
Skąd: Tarnowskie Dziury
Auto: '13 Lexus IS250 III
'16 Scenic w Longu
'02 Mini Cooper
'04 Mazda Rx-8/4

Postprzez strOOs » 21 sie 2010, 23:50

W Paint Shop Pro Photo 12 (X2) i nowszych masz opcje ustawiania zdjec wobec siebie (align) w HDR :)

I tam sie takie drobne ruchy da skorygowac.

Pare smieci z 2 ostatnich tygodni:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Szymon » 22 sie 2010, 10:27

o widzisz. dzięki :) zaraz w nim podziałam :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 mar 2008, 00:01
Posty: 6451 (358/159)
Skąd: Tarnowskie Dziury
Auto: '13 Lexus IS250 III
'16 Scenic w Longu
'02 Mini Cooper
'04 Mazda Rx-8/4

Postprzez strOOs » 22 sie 2010, 12:57

Zmniejsz wpierw foty do 5Mpix (tak okolo) bo inaczej moze szalec – u mnie powyzej 5 albo 6Mpix wariowal i pokazywal wciaz czarny obraz przy obrobce HDR.
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Myjk » 23 sie 2010, 21:45

nemi napisał(a):Dyfuzorek:

Faktycznie, trochę zmiękcza. Do doświetlenia sceny przy jasnej końcówce mógłby się nadać.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park