Lustrzanki – polecane/niepolecane aparaty fotograficzne

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez FuzBal » 17 maja 2011, 18:25

z tym ''dobre niedrogie'' wcale tak kolorowo nie jest ale to już inna historia ;]
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 7 maja 2009, 21:09
Posty: 18
Skąd: ldz
Auto: 323BA V S

Postprzez Azazel85 » 17 maja 2011, 20:19

FuzBal napisał(a):w tym przedziale wszystkie wymienione aparaty mają tak samo małe wizjerki, Pentax ma za to o te 2%(?) większe pokrycie co w praktyce i tak dużego wrażenia nie robi ;] problemy z zasilaniem to mit, wystarczy kupić normalne akumulatorki (sanyo, bp itd...) i spokojnie na 1 ładowaniu np eneloopami możemy zrobić ok. 1tys fot. i Czemu brak podśw. pkt af skreśla K-xa?

Akurat trochę K-x'a znam, jako że dobra koleżanka takowego posiada i czasem sobie razem focimy, i trochę się nim bawiłem.
Dla mnie, porównując go np do również "amatorskiego" D90 rzeczy o których pisałem były mocno zauważalne, pryzmat lustrzany vs. pentapryzmatyczny, nie chodzi nawet o pokrycie obrazka, tylko fizycznie dla mnie wizjer był mały i ciemny. Brak podświetlanych AF również w moim przypadku był uciążliwy, z uwagi że korzystam nie tylko z centralnego – choć zaznaczam, że jestem również "tylko" hobbystą i amatorem. Odnośnie zasilania to może to wina egzemplarza, ale też były z tym problemy. Owszem, Eneloopy działają ok, ale na pudełku nie ma info żeby tylko te aku stosować. Wcześniej Duracell'e, Energizer'y i kilku innych sprawiało kłopoty – albo nie działy w ogóle, albo aparat fiksował z pokazywaniem stanu naładowania (nówki naładowane po 1 fotce pokazywał już tylko 1/3 naładowania, po przełożeniu do lampy albo jakiegoś kompaktu te również dalej pokazywały pełne naładowanie).
Oprócz tego, wolny w moim odczuciu AF, choć to być może po części była wina szkła, oraz LCD który też mógłby mieć lepszą jakość (rozdzielczość), skoro inni w tej klasie mają.
Oczywiście – to wszystko nie ma wpływu na jakość obrazka który aparat finalnie z siebie wypluwa – niemniej dla mnie były to rzeczy uciążliwe i przeszkadzające częściej lub rzadziej w czerpaniu frajdy z focenia, przez co ja tego aparatu bym nie kupił.
Dlatego wg mnie jeżeli już Pentax, to zdecydowanie bardziej nie aż tak bardzo droższy K-r.

FuzBal napisał(a):z tym ''dobre niedrogie'' wcale tak kolorowo nie jest ale to już inna historia ;]

FuzBal napisał(a): co do szklarni to po za długimi jasnymi zumami Pentax ma to samo co inni producenci a nawet i kilka rozwiązań o których inni mogą pomarzyć (77ltd kupują nawet Canoniarze i wciskają je przez różne przejściówki ;])

Zgoda, tylko ile osób (amatorów-hobbystów) wybiera system dla jednego jedynego szkła?
Porównajmy ;)
Z przyzwoitych optycznie (mówimy o klasie "amatorskiej") niedrogich szkieł, mamy np Nikkory (znam system Nikona oprę się więc na nim):
18-105/3,5-5,6
18-200/3,5-5,6
70-300/4,5-5,6
35/1,8
50/1,8
85/1,8
każdy wybierze coś tam dla siebie i nie wyda majątku. Pentax?

Nie chodzi mi tu absolutnie o zdyskredytowanie Pentax'a, bo to ciekawe aparaty, mają parę rzeczy których nie mają inni i fajnie że są na rynku i wiem że mają wielu zadowolonych użytkowników. Jak jednak robimy porównania, w tym przypadku szklarni, róbmy to czarno na białym :)

Ogólnie wg mnie dobrze że zawsze są różnice, jedni mają to inni tamto, jeszcze inni co innego – każdy może dobrać sprzęt jak najlepiej pod siebie i swoje wymagania. Problemem okazuje się tylko właśnie dobra znajomość i świadomość własnych oczekiwań, umiejętność ich sprecyzowania i oczywiście to wszystko ograniczone przez budżet, który zawsze jest za mały :) (bo w końcu apetyt prawie zawsze rośnie w miarę jedzenia)

Dominooo napisał(a):a tak każdy zachwala swój system.

Kiedy to nie o to nawet chodzi.
Wydaje mi się że każdy pisze o swoim systemie, bo po prostu zna go najlepiej. Ja np nie znam na tyle całego systemu Canona by porównywać całe systemy, a na pewno nie ośmieliłbym się stwierdzać że jeden jest lepszy od drugiego i odwrotnie. Są po prostu inne, dzięki czemu mamy wybór :)
Ponoć pierwsza miłość nigdy nie rdzewieje...
Ciekawe czy pierwsze auto też nie... :)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 10 sty 2011, 04:19
Posty: 14
Skąd: 3miasto / Köln
Auto: Mazda 6 GY 2004 2.0 CiTD

Postprzez kryystian » 17 maja 2011, 21:37

zwykłe zdjęcia, podwórko, żadnej edycji
pierwsza fotka lumix fz 18, rozmiar zdjęcia 3,5mb, 2ga fotka canon 5d + 24L II rozmiar zdjęcia 3,5mb, różnica? chyba tylko w cenie <rotfl>
Obrazek

Obrazek
HARDLINE
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2008, 19:57
Posty: 722
Skąd: uk
Auto: gh sport
(6mps)

Postprzez FuzBal » 17 maja 2011, 21:43

Ja też nie staram się robić z Pentaxa nie wiadomo jak super sprzętu bo zdaje sobie sprawę z jego wad, ale dla mnie można go porównać z (jeśli chodzi o nikona) max d5000 (czy nowym d5100) bo to jest jego odpowiednik, d90 to już mimo wszystko zaawansowana amatorka i przekładają się na to 2 kółka nastaw, górny wysw, no i lepszy wizjer, ale jak powiedziałem to ''pół półki wyżej'' i 1tys zl więcej;] d90 to półap np 40d/50d Canona, w przypadku Pentaxa można go porównać najprędzej z K-7 ale k-7 już jest z kolei trochę lepszy od d90;] K-x = d5000 i tyle

co do szkieł to akurat pierwszy lepszy przykład z brzegu rzuciłem, co do odpowiedników przykładów wypisanych przez ciebie

18-105/3,5-5,6 * 18-135 z ultra mega hiper... silniku af i z 2x większą ceną ale płacimy tam za uszczelnienia lepsza optykę itd itp, niby to amatorski spacerzum ale cenowo już mało amatorsko wygląda;] + i to spory dla nikon bo to w końcu kitowe szkło!

18-200/3,5-5,6 * tego szkła czy to P N S C sigmy tamrona itd nie polecę nikomu, w ogóle nie uznaje takich szkieł bo po za zakresem nie ma w nich nic dobrego :P

70-300/4,5-5,6 * tu Pentax ma 55-300 i jest o 2/3 stówki nawet tańszy a wcale nie gorszy

35/1,8 * w tej samej cenie Pentax ma 35/2.4, niby ciemniej ale żeby nikkor dorównaj ostrością temu pentaxowemu trzeba go przymknąć do tych 2.2/2.4 wiec tu tez powiedziałbym ze siły są wyrównane

50/1,8 * tu jest 50/1.7, wycofany z produkcji i wszyscy czekają na odświeżony model, używki ok 700zl, tu dla mnie spory + dla nikona

85/1,8 * jak wyżej po za jakością która w pentaxowym jest wyraźnie lepsza

Masz porównanie jak to wygląda i wcale ten pentaxowy system nie wypada chyba tak strasznie? ogólnie w jaki by się nie weszło na 1 szkle się trochę zaoszczędzi ale do 2 będzie trzeba dołożyć... no i trzeb wziąć pod uwagę ze Pentax ma stabilizacje w body, wiej jak podepniesz starego manuala (tu pentax ma niezła przewagę nad cla resztą) to nie dość, że pomierzy światło, potwierdzi ostrość to jeszcze będzie stabilizowany, a w nikonie do stabilizowanych szkieł trzeba dorzucić kilka groszy, wszystko ma swoje + i – , ale akurat w amatorskich (poniżej d90;]) k-x wypada lepiej od konkurencji dlatego go poleciłem

wracając do manualnych szkieł to dla amatora też może być niezła gratka, w końcu za świetne optycznie jasne szkło zapłaci 1/4 czy 1/3 ceny odpowiednika i to nie zawsze lepszego z AF, do pentaxów pasują wszystkie szkła jakie tylko się pojawiły bo ta firma nie zmienia bagnetu, w dodatku świetnie sobie radzi również ze szkłami m42, dobra kończe bo mi zaraz wyjdzie, że jednak pentax jest najlepszy...... :P
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 7 maja 2009, 21:09
Posty: 18
Skąd: ldz
Auto: 323BA V S

Postprzez Artiks » 17 maja 2011, 22:46

FuzBal napisał(a):Ja też nie staram się robić z Pentaxa nie wiadomo jak super sprzętu bo zdaje sobie sprawę z jego wad, ale dla mnie można go porównać z (jeśli chodzi o nikona) max d5000 (czy nowym d5100) bo to jest jego odpowiednik,
Ergonomia tak, ale obrazek z K-X na tyle dobry, że można smiało go porównywać z Nikonem D300s <czarodziej>
Barthez napisał(a):w tym tygodniu uzywalem d500 canona i d3000 nikona, pierwszy wychodzi dosyć drogo ale nagrywa fajne filmy
D3000 to staroć na szumiącej matrycy CCD i jeden z najbardziej nieudanych modeli Nikona , Canon 500D bo tego chyba miałeś na myśli nie ma autofocusa na movie i full HD, poza tym bardziej szumi niż Nikon na CMOS <rotfl> . D3100 plus 18-105 bardzo fajny zestaw albo rozejrzeć się za używanym D90.Canon tanie obiektywy, ale jakie ? Nie znajdziesz w cenie Nikkora 18-105 VR canonowskiego odpowiednika tak udanego zoomu. Obiektywy Canona – te niższe modele nie mówię o serii L, w porównaniu z Nikkorem nie mają szans. Stałka 50mm 1.8 Canona chodzi jak młynek do kawy a Af to taki, że szybciej trafiłbym kamieniem :) Nikon ma za to 35mm 1.8 taka bida-Lka z własnym silnikiem <czarodziej> a ogniskowa bardzo użyteczna i jakość obrazka bardzo dobra. Podstawowy kit Canona to wiadomo że kibel, nawet ten z IS nie ma startu to 18-55 VR Nikona. Zapodaj D3100 plus 18-55, sprzedaj kita i za 650 zł masz już używkę 18-105 VR <czarodziej>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 gru 2006, 12:17
Posty: 1568 (0/1)
Skąd: Wrocław
Auto: 323F BA Z5 –> RENAULT LAGUNA III 2.0 DCI

Postprzez Dominooo » 18 maja 2011, 00:00

Onanizm sprzętowy górą :)

Polecam kupić cokolwiek z wyżej wymienionych aby najpierw przekonać się do lustrzanek :)
Jak temat wciągnie i zacznie się kumać o co chodzi, to zaczną się poważne zakupy wydatki i wątpliwości :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 wrz 2010, 05:47
Posty: 776 (0/1)
Skąd: Śląsk
Auto: マツダ 3 Y6 BK '05

Postprzez Boss429 » 18 maja 2011, 14:38

kryystian napisał(a):zwykłe zdjęcia, podwórko, żadnej edycji
pierwsza fotka lumix fz 18, rozmiar zdjęcia 3,5mb, 2ga fotka canon 5d + 24L II rozmiar zdjęcia 3,5mb, różnica? chyba tylko w cenie


Różnice na pewno zobaczysz po wydruku na papierze w formacie 15x21. Miałem fz18 i jest to bardzo dobry aparat jak na kompakt wśród tych produkowanych w tych samych latach. Ale lustrzane kupujesz nie po to tylko żeby cieszyć się super jakością zdjęć przy dobrym oświetleniu ale żeby przy gorszym podpiąć jasne szkło i móc zrobić ładne zdjęcie bez lampy.

Ja amatorsko dopiero kupiłem pierwszą lustrzankę i zdecydowałem się na Canona. Zawsze można do niego podpiąć jasne szkiełka Tamrona kosztujące często połowę tego co oryginalne odpowiedniki.
Kiedy Pan Bóg zamyka drzwi to otwiera okno.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 wrz 2010, 14:40
Posty: 132 (1/0)
Skąd: Łódź
Auto: Premacy RF3F 2001r 101KM

Postprzez Topaz » 18 maja 2011, 17:25

Roznice to widac ale dopiero przy wydruku 40x70cm i najlepiej korzystajac z profilu AdobeRGB. Najlepiej porownac drukujac na przyklad na Epsonie 9900. Wtedy widac jakosc wykonanej fotografii.
Zgadnij kotku, co mam w środku....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 kwi 2006, 20:18
Posty: 477
Skąd: Białystok
Auto: M6 2.3 Sport

Postprzez Azazel85 » 18 maja 2011, 22:56

To ja może dziwny jestem, ale różnicę widzę nawet na tych wstawionych znaczkach pocztowych.
Zupełnie inaczej rozkłada się GO, na pierwszej fotce oczy latają w te i nazad, na drugiej gdy ostra jest postać, podkreślone duże dziecięce oczy (perspektywa?) jest już zupełnie inaczej, bo kolorowe zabawki wokół mniej odciągają uwagę. Pierwsza fotka w ogóle jest taka... "płaska".
A przez szeroki kąt i trafienie modela w środku kadru, lewa ręka fajne wygląda – taka "Hell-Boy'owata" :)
I słusznie również koledzy zauważyli, że w trudniejszych warunkach oświetleniowych, lustro będzie pstrykać a kompakt może się poddać. Tam miałeś fajne warunki, sporo miękkiego rozproszonego światła (podejrzewam że dość pochmurno było), wieczorem jak w świetle zastanym chciałbyś focić przy wyższych ISO w kompakcie jednak wyjdzie kaszka, w lustrze dzięki jasnemu szkiełku nie trzeba będzie podbijać tak iso żeby uzyskać ten sam czas, a nawet gdyby trzeba podbić do np 3200, to pod tym względem większa matryca jednak zdeklasuje tą w nawet tak udanej "hybrydzie" jaką jest FZ18 :)
Ponoć pierwsza miłość nigdy nie rdzewieje...
Ciekawe czy pierwsze auto też nie... :)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 10 sty 2011, 04:19
Posty: 14
Skąd: 3miasto / Köln
Auto: Mazda 6 GY 2004 2.0 CiTD

Postprzez Boss429 » 19 maja 2011, 09:56

A matryca w FZ18 pozwala robić zadowalające fotki max na iso 400. Chociaż dla wielu i tak będzie wtedy za bardzo szumieć. Dodatkowo na kompakcie bardzo ciężko zrobić ładny bokeh tak żeby w centrum kadru rzucała się tylko fotografowana postać.
Kiedy Pan Bóg zamyka drzwi to otwiera okno.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 wrz 2010, 14:40
Posty: 132 (1/0)
Skąd: Łódź
Auto: Premacy RF3F 2001r 101KM

Postprzez kryystian » 19 maja 2011, 10:24

Azazel85 napisał(a):ale różnicę widzę nawet na tych wstawionych znaczkach pocztowych

ty ją widzisz i ja ją widze, inne wtajemniczone osoby też to zobaczą, ale ktoś kto z lustrami nie miał nigdy do czynienia tej różnicy nie będzie widział, odnośnie "go" często słyszałem opinie, że jak tło jest zamazane to zdjęcie nie wyszło <rotfl>
HARDLINE
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2008, 19:57
Posty: 722
Skąd: uk
Auto: gh sport
(6mps)

Postprzez FuzBal » 19 maja 2011, 10:53

kryystian napisał(a):odnośnie "go" często słyszałem opinie, że jak tło jest zamazane to zdjęcie nie wyszło <rotfl>


to raczej powinno być indywidualne podejście do danego tematu i wizji autora, czasami prosi się o duże GO a czasami dużo lepiej coś wygląda z małym GO
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 7 maja 2009, 21:09
Posty: 18
Skąd: ldz
Auto: 323BA V S

Postprzez Boss429 » 19 maja 2011, 11:10

Ale mając lustrzankę mamy tą możliwość wyboru(oczywiście jak mamy odpowiednie obiektywy) a kompakt wymięka.
Kiedy Pan Bóg zamyka drzwi to otwiera okno.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 wrz 2010, 14:40
Posty: 132 (1/0)
Skąd: Łódź
Auto: Premacy RF3F 2001r 101KM

Postprzez Dominooo » 19 maja 2011, 16:26

IMHO kompakt ma jedyną zaletę- gabaryty i waga :)
A z lustrzanką już zaczynasz tachać obiektywy, statywy, lampy błyskowe i inne pierdoły co w sumie daje (w moim przypadku) kilkanaście kilkogramów w plecaku :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 wrz 2010, 05:47
Posty: 776 (0/1)
Skąd: Śląsk
Auto: マツダ 3 Y6 BK '05

Postprzez s i w y » 19 maja 2011, 16:28

i robienie zdjęć kompaktem nie daje tyle przyjemności co robienie lustrzanką ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 lip 2009, 11:01
Posty: 1112
Auto: m6

Postprzez Boss429 » 19 maja 2011, 17:11

Raczej na razie się nie zapowiada żeby wymyślili jeden obiektyw do wszystkiego. Niestety
Kiedy Pan Bóg zamyka drzwi to otwiera okno.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 wrz 2010, 14:40
Posty: 132 (1/0)
Skąd: Łódź
Auto: Premacy RF3F 2001r 101KM

Postprzez Dominooo » 19 maja 2011, 17:25

Boss429 napisał(a):Raczej na razie się nie zapowiada żeby wymyślili jeden obiektyw do wszystkiego. Niestety


Obiektyw taki byłby sporych rozmiarów i sporo ważył :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 wrz 2010, 05:47
Posty: 776 (0/1)
Skąd: Śląsk
Auto: マツダ 3 Y6 BK '05

Postprzez kryystian » 19 maja 2011, 18:27

najlepiej światło 1.2 zakres od fisheye(10mm) – 300mm <rotfl>
HARDLINE
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2008, 19:57
Posty: 722
Skąd: uk
Auto: gh sport
(6mps)

Postprzez Dominooo » 19 maja 2011, 18:43

kryystian napisał(a):najlepiej światło 1.2 zakres od fisheye(10mm) – 300mm <rotfl>

Oczywiście klasy Luxury :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 wrz 2010, 05:47
Posty: 776 (0/1)
Skąd: Śląsk
Auto: マツダ 3 Y6 BK '05

Postprzez kryystian » 20 maja 2011, 01:34

czasami podwórkowych zrobionych lustrem kompakt już nie podzwignie

Obrazek
HARDLINE
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2008, 19:57
Posty: 722
Skąd: uk
Auto: gh sport
(6mps)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park