Lustrzanki – polecane/niepolecane aparaty fotograficzne

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez strOOs » 26 lis 2008, 10:05

brii i szybsze wylaczanie, bo to jednak trwa :)
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez brii » 26 lis 2008, 10:11

A fakt – bez tego da się cyknąć zdjęcie z ostrzeniem poniżej 1s od włączenia :)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez rubenjames » 26 lis 2008, 10:52

Ja czyszczę sam matrycę. Potrzeba tylko płynu, wacików (oby nie takie z marketu, lepiej zapłacić więcej i kupić porządne, bezpyłkowe) i bibułek. Mi to zajmuje ok 5-7 minut. Potem test na białej kartce przy najmniejszej przysłonie.
Nawiązując do filtrów: UV służą tylko i wyłącznie jako osłona szkiełka (robiłem już wiele testów i żadnej różnicy z obecnością tego filtra lub bez nie zauważyłem), polaryzacyjny (jak najbardziej przydatny – polecam) oraz IR (posiadam filtr HOYA) Jeszcze go nie wypróbowałem, czekam do wiosny/lata :D
Nie trzeba przepłacać za filtry HMC/SHMC, wystarczy do obiektywu wkręcić przysłonę przeciwodblaskową (np popularne ostatnio tulipanki) i problem zniknie.
Co do LV – to bardzo rzydatna sprawa tylko i wyłącznie dla...fotoreporterów :] Nie wyobrażałbym sobie robienia zdjęć aparatem na wyciągniętych rękach bez LV w tłumie dziennikarzy i fotoreporterów (pod warunkiem, że mamy jeszcze możliwość ustawienia położenia LCD) Na co dzień to zbędny bajer (moje zdanie). Co do kręcenia filmików – bez sensu. Nie wiem, po co taka funkcja w lustrzankach? W hybrydach czy kompaktach to jeszcze zrozumię. Zbędny, prądożerczy bajer. Do tego celu kupuje się kamery :)
Forumowicz
 
Od: 19 lut 2007, 00:07
Posty: 83
Skąd: Swarzędz
Auto: Mazda 1.3 323P 16V

Postprzez strOOs » 26 lis 2008, 11:12

"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Czacha » 26 lis 2008, 11:14

rubenjames napisał(a):Co do LV – to bardzo rzydatna sprawa tylko i wyłącznie dla...fotoreporterów

Fotoreporter to w takim przypadku raczej strzeli serię zdjęć z automatu niż będzie się bawił w kadrowanie na LCD-ku. Dodatkowo LV wprowadza inercję, która może zadecydować o jego dalszej karierze, znaczy fotoreportera :]
Wyłącz światła – włącz myślenie
Nareszcie zamontowane dzienne <jupi> ....... Moja Madzia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 kwi 2007, 23:30
Posty: 312
Skąd: Rybnik
Auto: 323C (BA) 1.5i 16V '97

Postprzez strOOs » 26 lis 2008, 11:17

Fotoreporter to ma szybkie szklo (F2.8) i USM L (biala lufa) i leci seriami.

LV to sie do makro nadaje.
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Pajko » 26 lis 2008, 11:26

Musze poczytać o tych filtrach , dzięki w każdymbądź razie .
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 sty 2005, 21:18
Posty: 2563
Skąd: Tarnów
Auto: GMC Safari Hi-top , Skoda Fabia III 1,2 Tsi

Postprzez strOOs » 26 lis 2008, 11:39

Pajko najlepiej Hoya HMC – tanio i dobrze. Lub Sunpak / Marumi DHG. Drozej tylko do drogich szkiel :)
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez rubenjames » 26 lis 2008, 12:02

strOOs dzięki za linki
A co do szkiełek, to przy zakupie polaryzatorów proponuje je sprawdzić na miejscu w sklepie, bo wierzcie mi, niektóre to potrafią zdziałać cuda na kiju <lol> (mówię o tych najtańszych)
Forumowicz
 
Od: 19 lut 2007, 00:07
Posty: 83
Skąd: Swarzędz
Auto: Mazda 1.3 323P 16V

Postprzez strOOs » 26 lis 2008, 12:07

rubenjames najtansze filtry sa drogie – bo potem kupujesz drozszy dodatkowo a stary idzie do smieci..

Moge oddac komus polarke King 52mm za piwo :P
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Sokool » 26 lis 2008, 14:44

brii i szybsze wylaczanie, bo to jednak trwa

Nooo. Jakieś 1,5 sekundy (w przypadku 450D). Całe wieki :P

brii napisał(a):A fakt – bez tego da się cyknąć zdjęcie z ostrzeniem poniżej 1s od włączenia

Z tym też się da, bo aparat przy wciśnięciu migawki przerywa proces czyszczenia.

brii napisał(a):Efektem wyłączenia tego bajeru było przedłuzenie pracy akumulatora

Bo ja wiem czy taki wielki argument. Ponoć ambitni fotografowie z lustrzankami stawiają na jakość a nie na ilość :P Sprawdzałem u siebie wydajność aku – przy włączonym czyszczeniu matrycy, włączonym stabi, kilku fotach z użyciem LV, kilkunastu fotach z flashem i kilku minutach przeglądania fot na prądożernym 3" wyświetlaczu udało się zrobić 770 fot. Czyli przy dwóch aku mamy prawie 1500 zdjęć.

rubenjames napisał(a):Co do LV – to bardzo rzydatna sprawa tylko i wyłącznie dla...fotoreporterów

Jak już wyżej było napisane fotoreporter raczej trzaśnie serię kilkunstu czy kilkudziesięciu fot i z tego sobie coś wybierze i wykadruje. Tam raczej nie ma czasu żeby sobie patrząc na ekran kadrować :P

rubenjames napisał(a):Co do kręcenia filmików – bez sensu. Nie wiem, po co taka funkcja w lustrzankach?

Jak ktoś pięknie tańczy to wtedy i 100 zdjęć choćby najlepszą lustrzanką i szkłem nie odda piękna tego tańca. A filmik i owszem. Jeśli tylko filmiki w kamerach spowszednieją tak jak LV, a co za tym idzie nie trzeba będzie za ten bajer dopłacać nie wiadomo ile kasy, to według mnie tak jak z LV – lepiej mieć niż nie mieć. Nikt przecież na siłę nie każe używać.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sie 2004, 18:10
Posty: 2737 (1/10)
Skąd: Tychy
Auto: na gaz

Postprzez brii » 26 lis 2008, 16:04

W sumie kręcenie filmów lustrzanką może być ciekawe – bardzo dobre szkło i duża rozdziałka – HD jak nic :)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez strOOs » 26 lis 2008, 16:09

brii 5d MkII kreci FullHD i w tym samym czasie umozliwia zdjecia..
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez rubenjames » 26 lis 2008, 16:58

Oj Panowie... Fotoreporterzy używają LV, wiem, bo mam okazję współpracować z tymi ludźmi z poznańskiego oddziału "GW" a dokładnie z działu sportowego :] Używają tej funkcji bardzo często i to właśnie w sytuacji opisanej przeze mnie parę postów wyżej :D Po prostu opisuję to, co zwykłem na co dzień oglądać.
A nawiązując do filmów – matryce użyte w lustrzankach jak i w kamerach różnią się troszkę od siebie. Inaczej też pracuje firmware w każdej z nich. Żadna lustrzanka na rynku nie będzie w stanie dorównać kamerze FullHD. Nie wiem, być może jestem tradycjonalistą, ale możliwość kręcenia filmów w lustrzankach to moim zdaniem bezsensowne posunięcie. Niedługo będzie można kupić w MM lustrzankę Canona, która oprócz "pstrykania" fotek oferować będzie funkcję kamery FullHD, telefonu komórkowego oraz notebook'a. A jak będziemy grzeczni to jeszcze nam zrobi "dobrze" <lol>
Forumowicz
 
Od: 19 lut 2007, 00:07
Posty: 83
Skąd: Swarzędz
Auto: Mazda 1.3 323P 16V

Postprzez paww99 » 26 lis 2008, 17:00

strOOs napisał(a):50mm F1.8 mozna zlapac za 200zl – POLECAM! usmiech

No w sumie jak płacic ponad stówke za przejscie na M42 z potwierdzeniem ostrości to juz lepiej tą 50mm.. ;)



Ja czyszczę sam matrycę. Potrzeba tylko płynu, wacików (oby nie takie z marketu, lepiej zapłacić więcej i kupić porządne, bezpyłkowe) i bibułek. Mi to zajmuje ok 5-7 minut. Potem test na białej kartce przy najmniejszej przysłonie.

Aha, mam rozumieć ze jak sie nie ma 2 lewych rąk to jest to do zrobienia? ;) Gdzieś czytałem ze ktoś uszkodził migawke przy czyszczeniu... Ale jak to zrobił, nie wiem.


rubenjames napisał(a):Co do kręcenia filmików – bez sensu. Nie wiem, po co taka funkcja w lustrzankach?

Zdaje mi sie ze po to, ze mamy kamere HD ze zmiennymi obiektywami, przez co mozna uzyskać ciekawe efekty? :)
Ford Sierra 2,9 24v 4x4 Cosworth BOA :) Ta ze śmiercionośnym napędem... ~200 koni, v6, rwd, spalanie 10l lpg, lans, czego chcieć więcej? :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2008, 21:16
Posty: 211
Skąd: Olsztyn
Auto: -Sierra mk2 2.0 dohc –>2,9 24v6 4x4
-Sierra mk2 2.0 dohc
-Sierra mk1 85r. 2.0 ohc – Coupe GT :D

Postprzez strOOs » 26 lis 2008, 17:01

paww99 migawka sie odsuwa do czyszczenia sensora wiec trzeba byc dobrym ;)

Dandelion zwykle 120-170zl, 100zl to tanio..
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez brii » 26 lis 2008, 17:12

strOOs napisał(a):Dandelion zwykle 120-170zl, 100zl to tanio..

Dlatego nie ma sensu go kupować i lepij od razu wziąść 50 /1.8
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez rubenjames » 26 lis 2008, 17:12

paww99 co do czyszczenia matrycy – aby uszkodzić cokolwiek w trakcie wykonywania tej czynności, to trzeba mieć chyba talent :D Owszem, migawkę można uszkodzić, jeżeli np wyłączysz w tym czasie aparat i/lub padnie w nim bateria. Wtedy przy odcięciu napięcia migawka "puszcza" Wiesz, jeżeli nie wpadniesz w panikę i nie zaczniesz niczego agresywnie wyciągać z puszki, to wszystko powinno pójść OK. Samej matrycy też nie uszkodzisz, gdyż przed matrycą znajduje się filtr dolnoprzepustowy. To właśnie ten filtr tak naprawdę czyścimy, nie sama matrycę :] Są aparaty pozbawione tego filtra (aparaty przerobione np do astrofotografii – Canon 350D lub 400D), wtedy sprawa wygląda inaczej. Przede wszystkim przed wykonaniem tej czynności należy pamiętać o paru kosmetycznych sprawach i nie powinno być problemu.
Forumowicz
 
Od: 19 lut 2007, 00:07
Posty: 83
Skąd: Swarzędz
Auto: Mazda 1.3 323P 16V

Postprzez brii » 26 lis 2008, 17:16

rubenjames napisał(a):matryce użyte w lustrzankach jak i w kamerach różnią się troszkę od siebie.


rubenjames napisał(a):Żadna lustrzanka na rynku nie będzie w stanie dorównać kamerze FullHD.


Czemu?? Zazwyczaj lustrzanki mają lepsze szkła i większe matryce z czułością która pozwala cykać na tysięcznych częściach sekundy, firmware da się dostosować – czemu kamera HD miałaby być lepsza?
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez paww99 » 26 lis 2008, 17:19

strOOs napisał(a):Dandelion zwykle 120-170zl, 100zl to tanio..

na allegro jest za 110 w tej chwili.


A co do czyszczenia, to temu kolesiowi właśnie chyba padła bateria podczas czyszczenia. :) Lewych rąk raczej nie mam, więc w sumie bede skłonniejszy do tańszego aparatu(wybór pomiedzy 350d a 400d).
Ford Sierra 2,9 24v 4x4 Cosworth BOA :) Ta ze śmiercionośnym napędem... ~200 koni, v6, rwd, spalanie 10l lpg, lans, czego chcieć więcej? :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2008, 21:16
Posty: 211
Skąd: Olsztyn
Auto: -Sierra mk2 2.0 dohc –>2,9 24v6 4x4
-Sierra mk2 2.0 dohc
-Sierra mk1 85r. 2.0 ohc – Coupe GT :D

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park