Lustrzanki – polecane/niepolecane aparaty fotograficzne

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez rubenjames » 1 gru 2008, 22:16

heloł :D
Na każdym forum poświęconym fotografii (i nie tylko) widzę obawy osób dotyczące kupna używanej lustrzanki.A mianowicie całe sedno sprawy kryje się za migawką. Nie wiem, kto i po co tak usilnie próbuje denerwować ludzi tym całym pzebiegiem migawki. U mnie w szafie leży kupa sprzętu foto: Praktica PLC2, Zenit 12XP oraz Minolta 505si. Każdy z tych sprzętów walnął tyle zdjęć, że nie byłbym w stanie ich zliczyć. I co? Do dziś wszystkie te analogowe lustrzanki pstrykają zdjęcia :P I nawet nieźle żyją i się prowadzą, jak na swój wiek :D No i kiedyś podczas kupna używanego body nie mówiło się o przebiegach. Po prostu sprawdzało się puchę i brało. Nie wiem, może zbyt krótko siedzę w cyfrówach (bo zaledwie 3 m-ce), ale nie wątpię, aby migawki cyfrówek i analogów jakoś się od siebie różniły. Fakt, moje stare lustrzanki nie mają w swojej "ofercie" czasu naświetlania 1/4000 (jak ma np mój Nikoś) i być może tak szybkie strzały wpływają na żywotność migawki.
Forumowicz
 
Od: 19 lut 2007, 00:07
Posty: 83
Skąd: Swarzędz
Auto: Mazda 1.3 323P 16V

Postprzez strOOs » 1 gru 2008, 22:23

rubenjames analog a digital rozlicza sie inaczej.

50000 klapniec = ~2000 klisz po 24 zdjecia. A tyle cyfrowym lustrem ludzie moga strzelic w 1 dzien.

Ale fakt – migawka jest elementem wymiennym. ~600-700zl i masz nowa zalozona w serwisie. Ja sie nie martwie – jestem nastawiony na to ze kiedys mi sie to przytrafi.

Ale nie licz analoga i lustra tak samo.
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez paww99 » 2 gru 2008, 01:00

strOOs napisał(a):Ocen sam czy to duzo czy malo.


Duzo, ja swoim fuji w 2 lata trzasnęłem około 9k(chyba ze licznik sie pomylił? :P ) Tylko ze często duzo zdjęc później szło w smietnik ;)


strOOs napisał(a):Z mojego dosc malego doswiadczenia: jak do aparatu jest tylko oryginalna bateria i nie ma gripa (lub jest prawie nowy) to puszka bedzie miala nieduzy przebieg.

Mam możliwość kupna u mnie w mieście 350d i chyba go będę oglądał i najwyżej brał jak będzie w ładnym stanie. ;)

Zwracać uwagę na coś szczególnego?


Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc, dużo się dowiedziałem ważnych rzeczy. Nie chce Was straszyć, ale pewnie z parę razy jeszcze będę miał jakieś pytania. ;) <jelen> .

Pozdrawiam.
Ford Sierra 2,9 24v 4x4 Cosworth BOA :) Ta ze śmiercionośnym napędem... ~200 koni, v6, rwd, spalanie 10l lpg, lans, czego chcieć więcej? :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2008, 21:16
Posty: 211
Skąd: Olsztyn
Auto: -Sierra mk2 2.0 dohc –>2,9 24v6 4x4
-Sierra mk2 2.0 dohc
-Sierra mk1 85r. 2.0 ohc – Coupe GT :D

Postprzez strOOs » 2 gru 2008, 01:08

paww99 jak body nie bedzie porysowane to raczej ma maly przebieg. RACZEJ :)

Moj 300d nie ma ZADNYCH (sam padlem jak go zobaczylem) sladow uzytkowania.

W 350d pojawiaja sie rysy od paznokci po prawej stronie od mocowania obiektywu. Jak obejmuje sie gripa to palce ida po korpusie. Jak tam bedzie malo rys to albo pedant, albo malo uzywane ;)

Jak ma 3 akumulatory nieoryginalne to tez przyklad ze mogl byc jechany jak kon w westernie ;) Nie nalezy tego traktowac jako plus, zamiennik Hama/Phottix kosztuje 50zl, a wole kupic samemu w miejsce jednego oryginalnego niz sie martwic ile body ma juz najechane jak czlowiek na 3 baterie jechal :)

Jak pasek na szyje jest zniszczony lub wymieniony na iny to tez moze o czyms swiadczyc.

Wszystkie takie "male rzeczy" duzo moga mowic :)

Karta pamieci w zestawie malo mowi, bo mozna oddac jakis smiec najnolniejszy "na poczatek" (ktory i tak odkladasz na polke albo na dno torby i uzywasz w ostatecznosci).

Next from weekend:
Obrazek
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez paww99 » 2 gru 2008, 01:20

strOOs napisał(a):Next from weekend:

Nie znam sie, ale jak dla mnie twarz niedoświetlona. ;) Ale z tego co widać to fotograf z lewej robił zdjęcia z lampą i moze doświetlił?


Ogolnie fajnie sie prezentują te zdjęcia ze studio. Zresztą wszystkie Twoje zdjęcia są wypas :)


Co do tego 350d, ma 1 baterię, stan ocenie jak zobaczę, bo nie wiem czemu, ale ludzie nie wiedzą chyba co to lustro <glupek2> <lol>

Wiem tylko ze właściciel nie jest raczej polakiem z pochodzenia, kali jeść itp. ;) Ale to też o niczym nie świadczy.


Tylko będę musiał dokupić jakiś obiektyw, ale tym będę się martwił w przyszłości. Choć i tak myślę ze będzie to 50mm F/1.8. ;)
Ford Sierra 2,9 24v 4x4 Cosworth BOA :) Ta ze śmiercionośnym napędem... ~200 koni, v6, rwd, spalanie 10l lpg, lans, czego chcieć więcej? :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2008, 21:16
Posty: 211
Skąd: Olsztyn
Auto: -Sierra mk2 2.0 dohc –>2,9 24v6 4x4
-Sierra mk2 2.0 dohc
-Sierra mk1 85r. 2.0 ohc – Coupe GT :D

Postprzez strOOs » 2 gru 2008, 01:23

paww99 bede mial jeszcze jedno 50mm F1.8 i 18-55 (KIT) w najblizszym czasie do odsprzedania ;) Jak juz bedziesz mial body to daj PW :)

Fotograf z lewej mial lampe wlaczona do sterowania fotocelami ze studia ;) Taka lampa nic sie nie doswietli. (ustawialismy wlasne lampy na okolo 1/64 blysku tylko zeby fotocele widzialy blysk). Zreszta to ja wywolalem blysk, bo przy ustawieniach 1/200s F/10 to bez lamp studyjnych robi sie piekna czern :)
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez m4rcin » 2 gru 2008, 08:58

Szukałem, szukałem i znalazłem:
http://olegkikin.com/shutterlife/ :]
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 wrz 2005, 21:51
Posty: 636
Skąd: 52.259°N 21.020°E
Auto: TT

Postprzez strOOs » 2 gru 2008, 09:53

m4rcin tak, te wyniki po kilka klatek lub kilka milionow sa bardzo wiarygodne :)

Srednio do jakichs 50k klatek nie musze sie martwic. Czyli za rok zmienie migawke za 600zl, a raczej body na 30d :P
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez Czacha » 2 gru 2008, 10:58

Od wczoraj jestem posiadaczem FL-36R i po kilku zdjęciach muszę przyznać, że zewnętrzna lampa w porównaniu z wbudowaną to dzień a noc, dosłownie ;) Nie chodzi tylko o wiele większą siłę błysku, ale przede wszystkim pełną kontrolę nad światłem. Po odbiciu światła od sufitu w ogóle nie widać, że zdjęcie było robione z lampą (chodzi mi oczywiście o standardowe skojarzenia związane z waleniem fleszem po oczach). Całe pomieszczenie jest równo oświetlone.
Nie wiązałem wielkich nadziei z trybem bezprzewodowego sterowania błyskiem wbudowanym w tą lampę. Jednak wbrew pozorom jest to bardzo fajny dodatek. Ustawiamy lampę w dowolnym miejscu, kierujemy na coś rozpraszającego światło i mamy pełną swobodę w kadrowaniu ujęć. Oczywiście siłę błysku regulujemy wprost z aparatu – ręcznie lub automatycznie. Taka można powiedzieć namiastka studia ;)
Wyłącz światła – włącz myślenie
Nareszcie zamontowane dzienne <jupi> ....... Moja Madzia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 kwi 2007, 23:30
Posty: 312
Skąd: Rybnik
Auto: 323C (BA) 1.5i 16V '97

Postprzez rubenjames » 2 gru 2008, 11:14

Zdjęcie robione z pomiarem matrycowym. A powinien w ustawieniach być włączony pomiar punktowy (szczególnie, że mamy do czynienia z bardzo jasnym, można nawet rzec agresywnym tłem) :P

P.S. Fajne buciki ma ta pani n a zdjęciu. moja żona ma też podobne, tylko szkoda, że ich nie zakłada, kiedy mam na to ochotę. Chyba jestem fetyszystą <lol>
Forumowicz
 
Od: 19 lut 2007, 00:07
Posty: 83
Skąd: Swarzędz
Auto: Mazda 1.3 323P 16V

Postprzez strOOs » 2 gru 2008, 11:28

Czacha na 2-3 lampy dopiero jest zabawa ;)
Tylko ze ja wyzwalam manualnie, bez ustawiania na aparacie. Szybciej sie ustawi kazda lampe niz grzebie w menu :)

rubenjames musze luknac czy w ogole 300d ma zmienne pomiary swiatla..
No, buciki bajka :P Cos jest z tym fetyszem... :D

Te buciki tez byly ok :P
Obrazek
Aczkolwiek zdjecie mogloby byc bardziej udane..
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez m4rcin » 2 gru 2008, 11:34

strOOs napisał(a):m4rcin tak, te wyniki po kilka klatek lub kilka milionow sa bardzo wiarygodne

Tak. Myślę, że np. Canon 1Ds Mark III za ok 30000PLN może pstryknąć tyle ile piszą. Kilka klatek wynika zapewne z wad fabrycznych.

Z tego co wiem, dopiero w 450d dali punkowy pomiar światła.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 wrz 2005, 21:51
Posty: 636
Skąd: 52.259°N 21.020°E
Auto: TT

Postprzez strOOs » 2 gru 2008, 11:49

m4rcin w 350d sa tryby [35 area eval, center weighted, partial], a u mnie tylko Auto..

Znalezione w necie:
wicksy – for the most part – the 300D is going to use evaluative metering in most modes including the AV and TV modes. If you go into full manual – I beleive that it defaults to center-weighted averaging. What I tend to do if I really want to meter off a specific part of a scene – is aim my center focusing point at what I would like to meter off of and then press the * button and it uses partial metering (closest thing to spot metering on the 300D) to set the exposure on what I pointed at. This works pretty well – you should give it a try.

None of the hacks that I have seen allow you to choose the metering mode on the 300D. Probably my biggest regret on the Rebel to be honest with you.


Boli jak drzazga w tylku, ale coz. Zycie :)

http://revjim.net/2003/11/12/canon-eos- ... ing-modes/
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez pawelMX6 » 2 gru 2008, 20:42

Chętny ktoś na dandeliony do Olympusa 4/3?
http://allegro.pl/item497707302_chip_af ... ystem.html
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 sie 2007, 22:10
Posty: 2050 (0/1)
Skąd: Gdynia

Postprzez strOOs » 2 gru 2008, 22:33

pawelMX6 ale to ma stykow <jelen>

Canonowski ma 5.

paww99 i jak ogledziny? :)
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez paww99 » 2 gru 2008, 23:12

strOOs napisał(a):paww99 i jak ogledziny? usmiech

Narazie byłem w sklepie i pomacałem 450d na kablu, nikona i sony. Ale po samym wyglądzie nie ma co oceniać, to samo z wygodą użytkowania, dla mnie to kwestia przyzwyczajenia. ;) Sprzedawca nie jest ode mnie z miasta, tylko tu pracuje. Umówiłem się na koniec tygodnia. ;)

Jak coś dam znać z tym obiektywem. :)
Ford Sierra 2,9 24v 4x4 Cosworth BOA :) Ta ze śmiercionośnym napędem... ~200 koni, v6, rwd, spalanie 10l lpg, lans, czego chcieć więcej? :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2008, 21:16
Posty: 211
Skąd: Olsztyn
Auto: -Sierra mk2 2.0 dohc –>2,9 24v6 4x4
-Sierra mk2 2.0 dohc
-Sierra mk1 85r. 2.0 ohc – Coupe GT :D

Postprzez strOOs » 2 gru 2008, 23:17

paww99 450d to juz malenstwo ;) 350d byl ostatnim o slusznym rozmiarze :P
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Postprzez paww99 » 2 gru 2008, 23:28

Wymiary 128,8 x 97,5 x 61,9 mm – 450d
Wymiary 126.5 x 94.2 x 64mm – 350d


W wadze różnica 10g. 400d najcięższy, ale wymiarami się prawie nie różni od 350d. ;) Po prostu będę się musiał przyzwyczaić. ;)
Ford Sierra 2,9 24v 4x4 Cosworth BOA :) Ta ze śmiercionośnym napędem... ~200 koni, v6, rwd, spalanie 10l lpg, lans, czego chcieć więcej? :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2008, 21:16
Posty: 211
Skąd: Olsztyn
Auto: -Sierra mk2 2.0 dohc –>2,9 24v6 4x4
-Sierra mk2 2.0 dohc
-Sierra mk1 85r. 2.0 ohc – Coupe GT :D

Postprzez Czacha » 3 gru 2008, 08:54

Kolega kupił ostatnio D60. Uparł się na Nikona mimo, iż nie potrafił podać ani jednej konkretnej zalety tego aparatu. Po krótkim "pobawieniu się" tym sprzętem mogę opisać swoje pierwsze wrażenia.
Po pierwsze jest mały – tak mały, że kitowy obiektyw z VR wygląda przy nim na dość duży. Skoro jesteśmy przy obiektywie, to na początek rzuca się w oczy (i w rękę) duży pierścień zmiany ogniskowej. Obsługuje się go bardzo wygodnie, wiele lepiej niż pierścień z kitowego ZUIKO. Jednak nie ma nic z niczego – dzięki temu w Nikkorze nie ma praktycznie pierścienia ostrości, bo trudno nazwać nim ząbki na obrotowej oprawce przedniej soczewki. Ręczne ogniskowanie w taki sposób jest praktycznie niemożliwe, nawet z pomocą potwierdzania ostrości bardzo ciężko trafić w punkt.
Ale wracając do aparatu, to odniosłem wrażenie, że projektanci postanowili celowo utrudnić użytkownikowi życie. Chwilkę czasu zajęło mi dojście do tego, jak zmienić chociażby ISO. Gdy już wiedziałem jak się to robi, to dalej nie byłem w stanie szybko i sprawnie zmieniać parametrów, gdyż wymaga to wejścia do tablicy ustawień, potem trzeba wybrać element do zmiany, potem wyświetlić jego wartości i w końcu można go zmienić. Na dodatek przyciski, którymi wykonujemy poszczególne operacje są inne, niż podpowiadane przez logikę (przynajmniej moją). W Olympusie takich zmian dokonuję dosłownie jednym przyciskiem. Dziwne, że czołowy producent aparatów daje ciała w takich, mówiąc delikatnie, głupotach... Żadnego skrótu nie uświadczymy pomimo tego, że krzyżak jest wolny i można by coś do niego przypisać. Szybkie przygotowanie i odpowiednie ustawienie aparatu decyduje czasem o tym, czy w ogóle zrobimy dane zdjęcie. Na pewno bardzo ważne jest przyzwyczajenie, ale fizyki nie da się oszukać – ścieżka dostępu jest po prostu dłuższa. Z przeglądaniem zdjęć podobnie – powiększamy na przyciskach a zmieniamy na kółku. Cały czas mi się to myliło...
Wyłącz światła – włącz myślenie
Nareszcie zamontowane dzienne <jupi> ....... Moja Madzia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 kwi 2007, 23:30
Posty: 312
Skąd: Rybnik
Auto: 323C (BA) 1.5i 16V '97

Postprzez strOOs » 3 gru 2008, 09:15

Czacha dolicz do tego ze obsluguje autofokus tylko w wybranych obiektywach (te ktore maja dopisek AF-S sa poza jego zasiegiem – manual jedynie).
Kazdy jak szuka D60 to ludzie mu polecaja dozbierac do d80 lub kupic uzywke d70/d70s.
"The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
www.zacharow.info – portfolio
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2005, 00:24
Posty: 1884
Skąd: Łódź
Auto: 323F BJ FP LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park