Lustrzanki – polecane/niepolecane aparaty fotograficzne

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Azazel85 » 10 kwi 2011, 01:50

Dominooo napisał(a):To zależy od marki aparatu, modelu i wyboru metody pomiaru światła.

Zgadza się, dlatego napisałem że tu już zaczyna mieć znaczenie czym focimy, czy będzie nam łatwiej czy trzeba będzie pokombinować (np. przekadrowując lub ręcznie ustawiając ostrość) :)
Ponoć pierwsza miłość nigdy nie rdzewieje...
Ciekawe czy pierwsze auto też nie... :)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 10 sty 2011, 04:19
Posty: 14
Skąd: 3miasto / Köln
Auto: Mazda 6 GY 2004 2.0 CiTD

Postprzez kryystian » 10 kwi 2011, 22:34

moja ulubiona :)
Obrazek
HARDLINE
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2008, 19:57
Posty: 722
Skąd: uk
Auto: gh sport
(6mps)

Postprzez Barthez » 11 kwi 2011, 15:25

hej koledzy
przymierzam sie do zakupu lusterka, najlepiej używki tak do ok 1 – 1,2 kzl cena dotyczy body ale by było miło jak w tej cenie dało by rade wyhaczyć jakiś podstawowy obiektyw (18-55) .
zastosowanie raczej amatorskie
może ktoś z was ma cos takiego ewentualnie na co zwracać uwage przy wyborze? ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2005, 19:05
Posty: 3325 (0/5)
Skąd: Earth
Auto: Jest

Postprzez Topaz » 11 kwi 2011, 17:31

Najlepszy zestaw, ktory znalazlem na allegro w Twojej kwocie. Masz od razu gotowca z karta pamieci, obiektywem, body i kilkoma filtrami.

http://allegro.pl/sony-alpha-350-dt-18- ... 93169.html

Poza tym pelno jest canonow 300, 350, 400, 450 i 1000 w tej cenie. Wiekszosc z kitami od razu.
Zgadnij kotku, co mam w środku....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 kwi 2006, 20:18
Posty: 477
Skąd: Białystok
Auto: M6 2.3 Sport

Postprzez nemi » 11 kwi 2011, 17:46

Ja jakiś czas polowałem na piękną pogodę w Wawie, żeby się wybrać na pyknięcie kilku fotek.
W któryś weekend pogoda była przepiękna, ale okazało się, że jest bezwietrznie i powietrze było bardzo nieprzejrzyste :(

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Azazel85 » 11 kwi 2011, 23:18

Barthez napisał(a):hej koledzy
przymierzam sie do zakupu lusterka, najlepiej używki tak do ok 1 – 1,2 kzl cena dotyczy body ale by było miło jak w tej cenie dało by rade wyhaczyć jakiś podstawowy obiektyw (18-55) .
zastosowanie raczej amatorskie
może ktoś z was ma cos takiego ewentualnie na co zwracać uwage przy wyborze? ;)

Hmm... jakbyś mi odpowiedział na kilka pytań...
Czym obecnie fotografujesz?
Co lubisz fotografować, jakie "klimaty", jakie fotki Ci się podobają? Raczej krajobrazy w pełnym słońcu, czy detale ukryte w cieniach?
Na jakich funkcjach w aparacie Ci zależy (np. LifeView), a co jest dla Ciebie niepotrzebne (np. filmowanie)?
Czy ktoś z rodziny lub znajomych ma jakąś lustrzankę? Jak tak to w jakim systemie? Myślę pod kątem możliwości pożyczania od siebie wzajemnie akcesoriów (obiektywy, lampy itp).

Bo pamiętaj że na początku sama lustrzanka z najbardziej podstawowym obiektywem wybranym bo był najtańszy, okazuje się mieć dużo więcej ograniczeń niż możliwości, okazuje się np. że nie może czegoś zrobić co robił na poprzedni "kompakcik".
Budżet absolutnie nie do złamania, czy może za niedługi czas, coś będzie jeszcze można dokupić?

nemi napisał(a):W któryś weekend pogoda była przepiękna, ale okazało się, że jest bezwietrznie i powietrze było bardzo nieprzejrzyste :(

Niestety nad aglomeracjami praktycznie nie ma przejrzystego powietrza :(
Idealnie to widać np w Krakowie patrząc z Kopca Kościuszki, jak nad miastem unosi się szara łuna, a dopiero wyżej niebo robi się błękitne :/

Jakbyś przymknął bardziej przysłonę, powiedzmy do f/16, ostrość celował mniej więcej w 1/3 odległości tego co widziałeś (powiedziałbym że gdzieś w czerwone dachy kamienic na drugim planie), miałbyś szerszą głębię ostrości i chyba nieco lepiej ją rozłożoną, przez co więcej rzeczy na zdjęciu byłoby ostrych :)
Ponoć pierwsza miłość nigdy nie rdzewieje...
Ciekawe czy pierwsze auto też nie... :)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 10 sty 2011, 04:19
Posty: 14
Skąd: 3miasto / Köln
Auto: Mazda 6 GY 2004 2.0 CiTD

Postprzez nemi » 12 kwi 2011, 08:05

Azazel85 napisał(a):Niestety nad aglomeracjami praktycznie nie ma przejrzystego powietrza

W Warszawie zdarza się wbrew pozorom bardzo często :). W tym roku okazji do fotografowania było kilkanaście, ale wiadomo – trzeba pracować, a nie fotografować ;). Wybrałem się bladym świtem w niedzielę, bo jadąc do pracy w piątek widoczność była idealna. Ale cóż – miałem pecha.

Azazel85 napisał(a):Jakbyś przymknął bardziej przysłonę, powiedzmy do f/16, ostrość celował mniej więcej w 1/3 odległości tego co widziałeś (powiedziałbym że gdzieś w czerwone dachy kamienic na drugim planie), miałbyś szerszą głębię ostrości i chyba nieco lepiej ją rozłożoną, przez co więcej rzeczy na zdjęciu byłoby ostrych

Może coś jeszcze przebiorę z fotek i pobawię się RAWami – zgromadziłem z tej sesji (na Moście Gdańskim i na plaży na przeciwko Zamku Królewskiego) prawie 2 GB fotek. Robiłem dwoma obiektywami w różnych trybach aparatu z filtrem polaryzacyjnym i bez. Te z filtrem wydają mi się nieco lepsze – filtr nadał trochę żywszych kolorów.
A poza tym to nie wiem, czy cokolwiek więcej da się wycisnąć z g*wnianych, kitowych obiektywów :].
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Barthez » 12 kwi 2011, 08:48

Azazel85 napisał(a):Hmm... jakbyś mi odpowiedział na kilka pytań...

: <spoko>
Azazel85 napisał(a):Czym obecnie fotografujesz?

fujifilm fd6500 http://allegro.pl/fuji-finepix-s6500fd- ... 12153.html

Azazel85 napisał(a):Co lubisz fotografować, jakie "klimaty", jakie fotki Ci się podobają? Raczej krajobrazy w pełnym słońcu, czy detale ukryte w cieniach?

jakies 80% to foty plenerowe, całoroczne w dzien i właśnie chciałbym pofotkać w zachody słońca i w nocy
obiekty: jak foto do kalendarza czyli auto + kobieta, oraz portrety plenerowe w naturalnym oświetleniu
(jak sie naucze to poprubuje ze sztucznym swiatłem)
viewtopic.php?f=316&t=81607&start=0

Azazel85 napisał(a):Na jakich funkcjach w aparacie Ci zależy (np. LifeView), a co jest dla Ciebie niepotrzebne (np. filmowanie)?

do tej pory używałem programów tematycznych + czasami manual czyli ręczne dobranie przesłony i czasu
właściwie to filmy też mi sie zdarzaja ale jakość taka jak z fuji spokojnie wystarcza np:
http://www.youtube.com/watch?v=RIw3R16LEMg
http://www.youtube.com/watch?v=wXbFfR8_69Y
http://www.youtube.com/watch?v=w6Ui2lI0y1I czy http://www.youtube.com/watch?v=l114ZC0KmNY

Azazel85 napisał(a):Czy ktoś z rodziny lub znajomych ma jakąś lustrzankę? Jak tak to w jakim systemie? Myślę pod kątem możliwości pożyczania od siebie wzajemnie akcesoriów (obiektywy, lampy itp).

niebardzo...

Azazel85 napisał(a):Budżet absolutnie nie do złamania, czy może za niedługi czas, coś będzie jeszcze można dokupić?

moje fuji zostaje w rodzinie, budżet dotyczy body (+obiektyw rezerwowy na początk)
póżniej myśle o jakimś szerokokątnym + tele ale może i coś więcej... zobaczymy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2005, 19:05
Posty: 3325 (0/5)
Skąd: Earth
Auto: Jest

Postprzez Artiks » 12 kwi 2011, 17:36

Topaz napisał(a):Najlepszy zestaw, ktory znalazlem na allegro w Twojej kwocie. Masz od razu gotowca z karta pamieci, obiektywem, body i kilkoma filtrami.

http://allegro.pl/sony-alpha-350-dt-18- ... 93169.html

Poza tym pelno jest canonow 300, 350, 400, 450 i 1000 w tej cenie. Wiekszosc z kitami od razu.


Chyba jednak lepszym wyborem to będzie Canon ze względu na nisko szumiącą matrycę CMOS, mnogość tanich obiektywów i możliwości rozbudowy systemu. Dobre ceny mają 450D i na tego bym polował, 1000D to jednak zbyt duży kastrat :) Z Nikona nic ciekawego w tym przedziale cenonym się nie znajdzie :) .
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 gru 2006, 12:17
Posty: 1568 (0/1)
Skąd: Wrocław
Auto: 323F BA Z5 –> RENAULT LAGUNA III 2.0 DCI

Postprzez nemi » 12 kwi 2011, 17:53

Mi wszyscy odradzali Sony, a ja jestem baaaardzo zadowolony z tego aparatu ;). Mam dwoje znajomych z Nikonami D90 – znajomy, jeśli spotykamy się rodzinami, przestał brać swój aparat, bo stwierdził, że nic lepszego swoim nie jest w stanie zrobić, a koleżanka (zajmująca się fotografią ślubną) po przejrzeniu moich zdjęć stwierdziła, że takie kolory dla jej aparatu są nieosiągalne.
Nawet nie śmiałbym powiedzieć, że Sony jest lepszy od uznanych marek, ale przekonałem się, że w odpowiednich rękach (nie moich oczywiście :P) od konkurencji odstaje przede wszystkim ceną. I to na korzyść :].
W porównaniu z kolegą osiągamy mniej więcej to samo, ale z taką różnicą, że ja oszczędziłem ponad 1.000 zł. Jeśli nie wyjdzie się poza poziom typowo amatorski, to moim zdaniem nie warto inwestować w prestiż posiadania Nikona czy Canona. Dla profesjonalistów może to już mieć oczywiście znaczenie i nie będę negować, że w jakichś subtelnościach, niedostępnych dla zwyczajnego użytkownika te aparaty są lepsze, ale chyba amator nie musi za to płacić ;).
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Azazel85 » 12 kwi 2011, 18:15

Barthez napisał(a):fujifilm fd6500

Zacny aparacik, sam miałem bliźniaczego bardzo podobnego S9600:)

jakies 80% to foty plenerowe, całoroczne w dzien i właśnie chciałbym pofotkać w zachody słońca i w nocy

Czyli lepsza byłaby matryca mająca lepsze wyższe ISO, od matrycy gorzej sobie z tym radzącej – innymi słowy jak da radę do CMOS.
Do tego wspomniałeś o portretach, czyli mała GO – ale to już optyka.
Rozumiem że rajdy itp. szybka fotografia, raczej rzadziej, czyli zaawansowany AF czy duża ilość klatek/sek niezbędnymi nie są.

właściwie to filmy też mi sie zdarzaja ale jakość taka jak z fuji spokojnie wystarcza

No cóż, tu się robią trochę schody, bo filmy to wciąż nowa dość rzecz w lustrzankach, więc jakbyś chciał je zachować, to praktycznie zostają Ci Canon 500, Nikon D90, Pentax K-x (choć dla mnie kilka cech dyskwalifikuje Pentaxa), Sony nie pamiętam czy któryś z nowych kręci filmy który byłby do wyrwania powiedzmy za ~1,5k zł.


Powiem tak – zmartwię Cię, bo zazwyczaj okazuje się że zakup puszki do dopiero pierwszy z wydatków :) Szczególnie jak ktoś lubi fotografię, a wnioskując po zabawach w manualu, nie zdziwiłbym się jakby i Ciebie wciągnęła :)

Osobiście, nie polecę Ci nic za 1-1,2kzł :) Oszczędny niestety płaci dwa razy, również w fotografii, o czym sam się zresztą przekonałem. Kupisz teraz coś za 1k zł, za pół roku będziesz chciał zmieniać na coś innego. Szkłami można żonglować, one nie tracą praktycznie na wartości, puszki natomiast niestety owszem.

Ze swojej strony, polecałbym Ci mocno pomyśleć o wspomnianym Nikonie D90, jego ceny ostatnio mocno w dół poleciały, można go za ~1,5k zł wyrwać. To świetna puszka, z dobrą matrycą, bdb ergonomią, mająca to co teraz byś potrzebował, i pozwalająca się rozwijać systemowo w przyszłości (chociażby śrubokręt, dający AF w starych tanich szkłach bez silnika).
Do niego na początek jakiś 18-55 bez VR, którego za sto parę zł można dostać, z opcją że możliwie szybko go sprzedajesz i kupujesz np 18-105 VR – zacne uniwersalne szkiełko, i co ważne taniutkie (używki 500-600zł, nówki ~800zł). I wtedy masz fajny uniwersalny zestawik, który stopniowo będziesz mógł sobie rozbudowywać.

W tej klasie masz jeszcze wspomnianego Canona 500, który zdecydowanie lepiej kręci filmy :), ale jest go mniej na rynku (przez co ciężej znaleźć w dobrej cenie), i w mojej opinii w Canonie nie ma fajnego dobrego i uniwersalnego i taniego szkiełka dla amatora. Najbardziej zbliżony 17-85 jest ciemniejszy na szerokim końcu (ale za to 1mm szerszy), do tego szkiełko trochę mydlane. W zeszłym roku jak mocno zastanawiałem się nad 7D, wszyscy mi 17-85 jako kit do niego odradzali. 15-85 jest już sporo lepszy, ale też sporo droższy.

nemi napisał(a):koleżanka (zajmująca się fotografią ślubną) po przejrzeniu moich zdjęć stwierdziła, że takie kolory dla jej aparatu są nieosiągalne

Z całym szacunkiem dla koleżanki, ale co znaczy "kolory są nieosiągalne", skoro kolory sami sobie ustawiamy na komputerze? No chyba że mowa o samych jpeg'ach wyplutych prosto z puszki. Matrycę są inaczej skalibrowane, mówi się że Canon nieco wierniej oddaje kolor ludzkiej skóry – ale nawet jeśli tak jest (bo w końcu to wszystko subiektywne odczucia), to oznacza to tylko tyle że w postprodukcji jednym z suwaków kręcimy chwilę krócej :)

W porównaniu z kolegą osiągamy mniej więcej to samo, ale z taką różnicą, że ja oszczędziłem ponad 1.000 zł

Zgoda, ale była to zupełnie inna sytuacja, zupełnie inny zestaw.
Powiedzmy że za te 2100zł biorę Nikona D90 z ob. 18-105/3.5-5.6 VR – o ile taniej coś takiego proponuje mi Sony? Szkło o podobnej ogniskowej i puszkę na podobnym szczeblu zaawansowania (czyli mało szumiący CMOS, dobry AF, niezły pentapryzmatyczny wizjer) i ergonomii?

Jeśli nie wyjdzie się poza poziom typowo amatorski, to moim zdaniem nie warto inwestować w prestiż posiadania Nikona czy Canona.
[/quote]
Ale to nie o prestiż żaden chodzi. Tak jak wiele osób wzdycha że jak ktoś ma duży obiektyw do już na pewno jest super pro. A tu wcale nie działa zasada "im dłuższy i grubszy tym lepszy, tym lepsze zdjęcia robi" :) A najśmieszniejsze jest to, że najbardziej przeklinają te wielkie szkła (które wszyscy podziwiają), Ci co je noszą :)

Sony robi bardzo fajne aparaty, mają niezłą szklarnię, wprowadzają sporo innowacji, i do tego istotnie niezłe ceny (i chwała im za to). Ale też nie dają nic za darmo, i nie jest tak że coś to co mają C czy N, Sony daje 1000zł taniej :)


I jeszcze dopiszę – generalnie, to pytanie powinno brzmieć "jaką optykę kupić" :) I do niej dopiero dobierać aparat :) Oto dlaczego: http://www.youtube.com/watch?v=hk5IMmEDWH4
Ponoć pierwsza miłość nigdy nie rdzewieje...
Ciekawe czy pierwsze auto też nie... :)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 10 sty 2011, 04:19
Posty: 14
Skąd: 3miasto / Köln
Auto: Mazda 6 GY 2004 2.0 CiTD

Postprzez Barthez » 12 kwi 2011, 19:46

dzięki za super wyczerpującą temat odpowiedź <spoko>
co do budżetu – pewnie masz racje ale mam za dużo wydatków aby inwestować w następne hobby. Może kiedyś... Narazie korpus + podstawowe szkiełko, później 2 max 3 tematyczne soczewki i to wszystko (to tylko amatorka).
teraz ide na wieczornego fotospota :D 4 auta 3 aparaty 2 fotografów (+ja :P ) i jedna modelka :D typu zona <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2005, 19:05
Posty: 3325 (0/5)
Skąd: Earth
Auto: Jest

Postprzez Dominooo » 12 kwi 2011, 22:22

Według mnie co byś nie wybrał to i tak będziesz zadowolony. Na start dobry będzie Canon, Nikon, Sony.
Canon i Nikon bardzo podobnie się plasują w kategorii jakości. W Canonie masz największy wybór tanich szkieł do rozbudowy amatorskiej fotografii. Później Nikon. Sony ma niewielką gamę obiektywów w rozsądnych cenach :)

BTW takich porównań, testów i opinii jest mnóstwo w sieci.
Najlepiej idź do jakiegoś marketu typu Mediamarkt i pomacaj te puszki.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 wrz 2010, 05:47
Posty: 776 (0/1)
Skąd: Śląsk
Auto: マツダ 3 Y6 BK '05

Postprzez JohnyBlaze » 13 kwi 2011, 11:18

Witam. Nie wiem czy ten problem był poruszany czy nie. Mam zamiar kupić kamerę do użytku domowego.Koszt do 2tysięcy. Tak się zastanawiam,czy lepiej nie kupić aparatu w tej cenie, z funkcją kręcenia filmów. W zasadzie te kamery do 2tysięcy,to wiadomo, że jakieś genialne to nie są, a aparat jednak częściej się używa. Czy taki aparacik wytrzyma nagrywanie ciągłe np.3godziny? i jak wygląda sprawa zoomów ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lut 2008, 20:57
Posty: 86
Skąd: Opolskie
Auto: Mazda 323F BA 95r. 1.8 automat

Postprzez nemi » 13 kwi 2011, 11:38

JohnyBlaze napisał(a):i jak wygląda sprawa zoomów ?

Drogo przede wszystkim :P. Za 2.000 zł kupisz jakieś lustro, które będzie kręcić w HD, ale z podstawowym obiektywem 18-55. Czyli mówiąc bardziej po ludzku – można w uproszczeniu powiedzieć, że to taki zoom ~3x.
Lustrzanka jest ciężka (chyba, że wybierzesz jakiegoś bezlusterkowca), trzyma się ją wygodnie do zdjęć, szczególnie przez wizjer, ale trzymanie tego dłuższy czas do nagrywania na pewno nie jest ergonomiczne i wygodne.

Możesz podać przykład kamery, jaką chciałbyś nabyć?
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez JohnyBlaze » 13 kwi 2011, 15:41

Myślałem nad czymś z JVC,kiedyś miałem kamerę na MiniDV właśnie z JVC, i byłem zadowolony. Wpadł mi w oko model http://www.ceneo.pl/7435267 .
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lut 2008, 20:57
Posty: 86
Skąd: Opolskie
Auto: Mazda 323F BA 95r. 1.8 automat

Postprzez Artiks » 18 kwi 2011, 02:17

Wie ktoś jak uzyskać podobny efekt słońca ? http://www.virtualrig-studio.com/gallery/pic3-after.jpg http://www.virtualrig-studio.com/gallery/5.jpg . Często widuję ten efekt z crossem, flara inaczej wychodzi nie potrafię znaleźć na to klucza . Fotka walona pod słońce-chyba nie bardzo, jakiś myk programowy ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 gru 2006, 12:17
Posty: 1568 (0/1)
Skąd: Wrocław
Auto: 323F BA Z5 –> RENAULT LAGUNA III 2.0 DCI

Postprzez kryystian » 18 kwi 2011, 06:07

Artiks napisał(a):Wie ktoś jak uzyskać podobny efekt słońca ? http://www.virtualrig-studio.com/gallery/pic3-after.jpg http://www.virtualrig-studio.com/gallery/5.jpg . Często widuję ten efekt z crossem, flara inaczej wychodzi nie potrafię znaleźć na to klucza . Fotka walona pod słońce-chyba nie bardzo, jakiś myk programowy ?

fotka pod słońce, lightroom, adjustment brush, as później rozjaśniasz wybrane miejsce, prosty sposób i pewnie nie jedyny
HARDLINE
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2008, 19:57
Posty: 722
Skąd: uk
Auto: gh sport
(6mps)

Postprzez Dominooo » 18 kwi 2011, 11:52

Może też być użyty filtr połówkowy, ale mimo wszystko w dużej mierze jest tutaj obróbka.
Przygaszone przepały i wyciągnięte szczegóły z cieni.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 wrz 2010, 05:47
Posty: 776 (0/1)
Skąd: Śląsk
Auto: マツダ 3 Y6 BK '05

Postprzez Topaz » 20 kwi 2011, 10:54

A njaszybciej to Kilka ujec i zwykly HDR, plus obrobka.

Chodzicie zrobimy jakies mini konkursy, w sensie, ze ktos pokaze co chce uzyskac, a inni postaraja sie to zrobic roznymi metodami. Oczywiscie kazdy napisze co i jak uzyskal. :)
Zgadnij kotku, co mam w środku....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 kwi 2006, 20:18
Posty: 477
Skąd: Białystok
Auto: M6 2.3 Sport

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 2 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park