Mazda Xedos 6 – CarPC zbudowany od podstaw

Wszystko o modyfikacjach i budowie nagłośnień naszych aut.

Postprzez Setritus » 26 sty 2012, 22:04

Witam
Mam przyjemność zaprezentować system Car PC jaki zamontowalem w moim Xedosie.
Myślałem o nim od kiedy tylko kupiłem auto 3 lata temu, nigdy jednak nie byłem do końca przekonany że bede w stanie sam wszystko poskładać tak aby pracowało jak należy.
Po kilku tygodniach rozmyśleń zacząłem działać.



Całość składa się z laptopa znajdującego się pod siedzeniem pasażera, do tego dotykowy wyświetlacz połączony kablem HDMI oraz samochodowa ładowarka do laptopów.
Oprogramowanie to Windows 7 z zainstalowanym Centrafuse i Automapą, oraz tysiącem innych zbędnych aplikacji, co kto lubi... ;)

Laptop ma dysk o pojemności 320GB więc zmieści sie mnóstwo muzyki, filmów czy gier umilających podróż mnie i pasażerom. Mam do tego bezprzewodową mini klawiaturę, nie jest niezbędna, ale czasem sie przydaje.

W planach jest podłączenie kamery rejestrującej trasę i zapisującej nagranie na dysku twardym, czasem może sie przydać, o czym sam miałem okazje sie niestety przekonać. Nagranie wykluczyłoby moją winę, a go niestety nie miałem.

Po podłączeniu całości do systemu car audio mamy potężną stację multimedialną którą można wykorzystać w dowolny sposób dzięki Windowsowi, to ja decyduje jakie oprogramowanie chcę mieć zainstalowane. Do tego bezprzewodowy internet, w zupełności zbędny, ale fajnie zobaczyć miny znajomych na widok internetu w samochodzie ;) Obraz na monitorze jest jakości HD, nie widać tego na filmie, do tego kamera wariuje z ostrością.

Po wyłączeniu zapłonu komputer wyłącza się po 5 minutach. Moim zadaniem jest jedynie włączyć go gdy wsiadam do auta (włącznik wbudowałem pomiędzy podgrzewaniem foteli). Gniazda USB są w schowku.

Szczerze polecam tego typu rozwiązanie w aucie, słyszałem juz opinie "po co ci to...", jednak każdy jest pod ogromnym wrażeniem możliwości tego urządzenia. Jak widać wymagało to kilku przeróbek w aucie np. wyrzucenie radia w miejsce zapalniczki, do tego sporo czasu spędziłem na przeciąganiu kabli jednak warto. Mam nadzieje że sie podoba ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 lut 2009, 13:42
Posty: 1169 (0/5)
Skąd: Olsztyn / Kraków
Auto: Xedos 6 KLZE
Xedos 6 KF 99r

Postprzez kamil6423 » 26 sty 2012, 22:13

Gratuluje włożonej pracy i sukcesu :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 gru 2010, 16:54
Posty: 157
Skąd: Wrocław
Auto: Xedos 6 2.0 1993r

Postprzez Wojtek » 26 sty 2012, 23:04

Setritus, gratuluje wytrwalosci i wykonania calego planu <spoko>

ale... jest kilka punktow, z ktorymi sie nie do konca zgadzam.... (moze nie dokladnie takie stwierdzenie jest odpowiednie, ale nie wiem jak to nazwac inaczej)

1. nie zbudowales go od podstaw, poniewaz uzyles juz gotowe elementy/zespoly...

2. niejasny opis – zgadzam sie, ze ladnie to wszystko wyglada, ale jak juz opisujesz swoje dzielo, to czy mozesz je lepiej/dokladniej przedstawic... np. sprawa kosztow sprzetu, jego rodzaju (specyfikacji np. monitora) itp
3. opis montazu w aucie – nie podales jakie czesci/podzespoly sa potrzebne... np. jaka jest fascia (panel radia), jakie kable uzyles i gdzie sie podlaczyles z zasilaczem i systemem glosnikow...

ps. czy mozesz uzupelnic swoj profil uzytkownika? (to cos po prawej ;) )
o auto...

watek przenosze do dzialu Car Audio...
no i czekam na pozostale informacje... <serduszka>
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/471)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez lukkil » 27 sty 2012, 20:31

dobra robota <spoko>
co to za ekran użyłeś i jakie są jego koszta?
pozdro
Każdy, nawet najlepszy laptop lub komputer moze nas kiedyś zawieść. Wtedy, na szybko potrzebujemy kogoś kto się tym zajmie i naprawi potrzebny do pracy czy zabawy komputer. Wybierzmy dobry i zaufany serwis laptopów Grodzisk Mazowiecki Milanówek
https://www.instagram.com/lukkilx6/
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2009, 16:37
Posty: 1066 (0/2)
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Auto: Xedos 2.0 V6 1996r

Postprzez Setritus » 27 sty 2012, 22:19

Wojtek napisał(a):nie zbudowales go od podstaw, poniewaz uzyles juz gotowe elementy/zespoly...

cóż, na tyle "sprawny" w elektronice nie jestem żeby samemu zbudować komputer, tym bardziej nie umiem zbudować monitora ;) dalej zostaje więc przy stwierdzeniu że system CarPC zbudowałem od podstaw ;)

Co do kosztów, sam monitor tej klasy to wydatek około 800zł na polskim rynku, lub ok. 200$ z Azji, ze względu na dość sporą różnice sprowadziłem go więc z azji.
Mi całą operację udało się zamknąć w 1100zł (czyli cena najgorszego jakościowo gotowego "carpc", który komputer ma tylko w nazwie), gdyż laptop kupiłem za 400 zł, wyglądał jakby przejechała po nim ciężarówka, brak matrycy, rozsypana klawiatura, połamana obudowa, ale 100% sprawny ;) po prostu nadarzyła sie okazja.

Jak znajdę po sesji troche wiecej czasu postaram sie porobić szczegółowe zdjęcia i opis.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 lut 2009, 13:42
Posty: 1169 (0/5)
Skąd: Olsztyn / Kraków
Auto: Xedos 6 KLZE
Xedos 6 KF 99r

Postprzez Wojtek » 27 sty 2012, 22:34

hehe ;)
ja bym tylko zmienil temat na: budowa Car PC "po kosztach" <diabełek>

Setritus napisał(a):Mi całą operację udało się zamknąć w 1100zł

no wlasnie, czyli Car PC na kazda kieszen... <spoko>

Setritus napisał(a):laptop kupiłem za 400 zł, wyglądał jakby przejechała po nim ciężarówka, brak matrycy, rozsypana klawiatura, połamana obudowa, ale 100% sprawny po prostu nadarzyła sie okazja.

i super! po prostu dostrzegles to jak go uzyc! wielki plus za pomyslowosc...

Setritus napisał(a):Jak znajdę po sesji troche wiecej czasu postaram sie porobić szczegółowe zdjęcia i opis.

czekamy... wraz z opisem montazu w aucie ;)
pozdrawiam
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/471)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Zubeck » 27 sty 2012, 22:47

zajeBBBiscie w ciuLLL!
Wprowadziłeś troche świeżości i nowoczesności w dziale CA i w naszych głowach :)
Gdybym tylko wiecej autem jezdzil pragnąłbym takiego samego :)
Cieplego nawiewu pod prawym fotelem unikasz?:)
I love this fuckin black xed
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sty 2009, 17:40
Posty: 285
Skąd: SRC, śląskie
Auto: 2.0 V6 144ps manual- juz nie ma:(

Postprzez Lowiec » 28 sty 2012, 00:58

Gratuluje dobrej roboty:)
Jakby mój miał 151tyś to może też bym mu coś podobnego zrobił a tak musi mu wystarczyć smartfon i netbook czasem:) Oczywiście z dostępną ładowarką oraz przetwornicą.
Powodzenia! :)
Nie dokazuj, miła nie dokazuj...
http://www.youtube.com/watch?v=eP5wNDeGqLk&feature=related

Link do kilku dokumentów na temat Xedosa:
https://docs.google.com/folder/d/0B_CZcjbKtd0KblBqRVpPcEVxaE0/edit
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 lis 2008, 22:57
Posty: 1399 (0/2)
Skąd: Gryfino
Auto: Xedos 6 1.6 '96 CA B6 Z8 CA2 LPG BRC
M-B 180 Kompressor Sportcoupe
Opel Astra II 1.6 16V
E53 3.0d

Postprzez George_7 » 28 sty 2012, 21:23

Swietna robota ale interesuje mnie to jak zrobiłes ze monitor rozumiem dotykowy przesyła sygnał do komputera i mozna palcem klikac jak myszka. Rozumiem ze monitor podpiales do lapka kablem VGA ale jak podpiales ekran dotykowy ze działa jak Touchpad? <co?> a laptop jakiej wielkosci? 15, 13 cali? aha i jaką rozdzielczośc ma monitorek??? :)
George_7
 

Postprzez Setritus » 28 sty 2012, 21:34

George_7 napisał(a):Swietna robota ale interesuje mnie to jak zrobiłes ze monitor rozumiem dotykowy przesyła sygnał do komputera i mozna palcem klikac jak myszka. Rozumiem ze monitor podpiales do lapka kablem VGA ale jak podpiales ekran dotykowy ze działa jak Touchpad? <co?> a laptop jakiej wielkosci? 15, 13 cali? aha i jaką rozdzielczośc ma monitorek??? :)


Komputer z monitorem nie jest połączony VGA tylko HDMI ze względu na znacznie lepszą jakość obrazu. A dotyk jest na USB, to znaczy monitor miał specjalny kabel hdmi z dodatkowym wyjściem usb, na złączu hdmi mamy obraz i dźwięk, a na usb dotyk.
Laptop ma 15". Rozdzielczości monitora nie pamiętam, ale jak sprawdze to napisze
pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 lut 2009, 13:42
Posty: 1169 (0/5)
Skąd: Olsztyn / Kraków
Auto: Xedos 6 KLZE
Xedos 6 KF 99r

Postprzez Wojtek » 28 sty 2012, 21:46

moze podasz specyfikacje monitorka?
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/471)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez lukkil » 29 sty 2012, 21:00

GPS też masz w laptopie na USB, tak? szybko fix'a łapie :)
Każdy, nawet najlepszy laptop lub komputer moze nas kiedyś zawieść. Wtedy, na szybko potrzebujemy kogoś kto się tym zajmie i naprawi potrzebny do pracy czy zabawy komputer. Wybierzmy dobry i zaufany serwis laptopów Grodzisk Mazowiecki Milanówek
https://www.instagram.com/lukkilx6/
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2009, 16:37
Posty: 1066 (0/2)
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Auto: Xedos 2.0 V6 1996r

Postprzez Setritus » 29 sty 2012, 23:11

lukkil napisał(a):GPS też masz w laptopie na USB, tak? szybko fix'a łapie :)

tak jest to odbiornik USB umieszczony w miejscu oryginalnego tweetera w Xedosie czyli pod przednią szybą.
Nie wiem jak to sie dzieje że fixa łapie zawsze po 2-3 sekundach, bez AGPS oczywiscie. Ten sam odbiornik podłączony do mojego osobistego lapka łapał fixa czasem i 5 minut!
Bardzo mnie więc cieszy że fix jest łapany natychmiast. Być może wpływ ma na to metalowa osłona oryginalnego tweetera która jest nad odbiornikiem GPS, być może ona interferuje fale, nie wiem... w każdym razie jest okej ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 lut 2009, 13:42
Posty: 1169 (0/5)
Skąd: Olsztyn / Kraków
Auto: Xedos 6 KLZE
Xedos 6 KF 99r

Postprzez wojo8011 » 2 mar 2012, 13:06

Dobra robota :D
Czekam na szersze informacje i specyfikacje sprzętu :)
Początkujący
 
Od: 3 sie 2011, 12:03
Posty: 10
Skąd: Wolsztyn
Auto: Mazda 3 1,6 benz
2005
Exclusive

Postprzez majkes » 5 mar 2012, 23:36

piękna sprawa! <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 mar 2008, 23:09
Posty: 100 (1/0)
Skąd: Janikowo
Auto: ZWYKŁY XEDOS

Postprzez Ruffy » 5 kwi 2012, 21:54

jak to jest podłączone ? :> u siebie kombinowałem tak aby podłączyć to wszystko i mieć sterowanie na ekranie z ominięciem radioodtwarzacza, bo tutaj z tego co widzę to PC jest podłączony pod aux radia :>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 mar 2012, 14:13
Posty: 37
Auto: ;>

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Tuning i modyfikacje