"Tyrkanie" przy przyspieszaniu

Postprzez GreGM » 12 paź 2007, 09:14

k.kierownik napisał(a):a tak poważnie to podjechałbym chyba do ASO. nie słyszałem ,żeby "czek endżajn" zapalał się tak poprostu... ale ja mam GW...


Problem w tym, że Check Engine nie zapalił mi się już od dawna. A zapalił się tylko raz po tym jak auto stało tydzień bez rozruchu. A wcześniej ani później ani razu.

A rozrząd miałem zmieniany 2 miesiące temu więc może coś przeskoczyło o 1 czy 2 ząbki... Tylko, żeby to sprawdzić będą musieli mi cały rozrząd jeszcze raz rozebrać :/
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez kierownik » 12 paź 2007, 09:22

GreGM napisał(a):A rozrząd miałem zmieniany 2 miesiące temu więc może coś przeskoczyło o 1 czy 2 ząbki... Tylko, żeby to sprawdzić będą musieli mi cały rozrząd jeszcze raz rozebrać :/

to chyba nie bardzo by Ci silniczek pracował – nierówno itp. i na mocy też by raczej dużo stracił..
a nie możesz samemu rozebrać? wystarczy nawet tylko na górnych kółkach – już będziesz coś wiedział... jeśli się obawiasz o rozrząd, to ja na Twoim miejscu bym go nieodpalił dopóki bym tam nie zajrzał...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2005, 02:26
Posty: 2956 (3/4)
Skąd: Kraków
Auto: służbowe

Postprzez GreGM » 12 paź 2007, 09:37

k.kierownik napisał(a):to chyba nie bardzo by Ci silniczek pracował – nierówno itp. i na mocy też by raczej dużo stracił..
a nie możesz samemu rozebrać? wystarczy nawet tylko na górnych kółkach – już będziesz coś wiedział... jeśli się obawiasz o rozrząd, to ja na Twoim miejscu bym go nieodpalił dopóki bym tam nie zajrzał...


Silnik raczej pracuje ok i moc wygląda na normalną. A obawiam się tylko dlatego, bo rozrząd zmieniałem u znajomego mechanika a nie w ASO.
Samemu rozebrać to raczej nie dam rady, bo nie mam żadnego doświadczenia jako mechanik i nic bym tam nie zobaczył. Pewnie gdzieś podjadę i poproszę, żeby to sprawdzili, a może po prostu jestem przewrażliwiony..
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez kierownik » 12 paź 2007, 10:11

o samo przeskoczenie o parę ząbków bym się nie stresował, bo byś to szybko poczuł i zauważył. ale o coś innego...? a jakieś łożysko Ci się nie rozlatuje? kurcze – nie wiem jaki to dźwięk dokładnie.. a jakie to miasto?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2005, 02:26
Posty: 2956 (3/4)
Skąd: Kraków
Auto: służbowe

Postprzez GreGM » 12 paź 2007, 10:34

k.kierownik napisał(a):o samo przeskoczenie o parę ząbków bym się nie stresował, bo byś to szybko poczuł i zauważył. ale o coś innego...? a jakieś łożysko Ci się nie rozlatuje? kurcze – nie wiem jaki to dźwięk dokładnie.. a jakie to miasto?


Takie jakby tyrkanie (skwierczenie?) pomieszane z normalnym klekotem diesla jak się wciśnie pedał gazu mocniej. Po paru minutach nawet przy gwałtownym przyspieszaniu jest już normalny klekot diesla, a przy jeździe ze stałą prędkością silnika prawie nie słychać.

Dodam, że jak było cieplej na dworze, to nawet po wymianie rozrządu objaw ten (terkotanie) nie występował albo występował tylko przez chwilę przy bardzo wąskim zakresie obrotów ok.2500.

Miasto – Sosnowiec.
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez kierownik » 12 paź 2007, 11:12

szczerze to nie wiem. może ktoś miał podobny problem – szukałeś na forum? u mnie jak jest zimny, to trochę gwiżdże (świszczy) łożysko na alternatorze... a na początku myślałem, że paski...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2005, 02:26
Posty: 2956 (3/4)
Skąd: Kraków
Auto: służbowe

Postprzez xANDy » 12 paź 2007, 20:45

GreGM – a może to dogrzewacz silnika....
Jeśli masz pytanie o cokolwiek to najpierw poszukaj TUTAJ (PORADNIK) – pewnie ktoś już zadał to pytanie i odpowiedzi są już gotowe.
z przyczyn niezależnych bardzo ograniczony w dostępie – :(
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 lis 2004, 21:42
Posty: 3112 (0/23)
Skąd: Gołanice k/Leszna
Auto: Mazda 6, MZR-CD, 136KM

Postprzez GreGM » 12 paź 2007, 20:48

xANDy napisał(a):GreGM – a może to dogrzewacz silnika....


Nie mam pojęcia, może, ale jak mam to sprawdzić i dlaczego terkocze przy przyspieszaniu?
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez Długi » 13 paź 2007, 08:20

A ja bym obstawił na pompę podciśnieniowa układu wspomagania hamulców dokładnie taki daje objaw pomiędzy 2500 a 2800 rpm

pzdr
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 lis 2003, 09:35
Posty: 452
Skąd: gorzów

Postprzez GreGM » 13 paź 2007, 13:28

Długi napisał(a):A ja bym obstawił na pompę podciśnieniowa układu wspomagania hamulców dokładnie taki daje objaw pomiędzy 2 500 a 2800 rpm


I po rozgrzaniu (5-10min) objaw ustępuje?
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez GreGM » 24 paź 2007, 01:03

Żeby nie było wątpliwości o jakie odgłosy chodzi nagrałem je w 3 wersjach:

1. Silnik zimny, mikrofon w środku, szyby zamknięte: postój, gazowanie do 2-3 tys., start, przyspieszanie i od czasu do czasu metaliczne skwierczenie/terkotanie podczas ostrego przyspieszania od ok. 2-3tys. obr:
http://gregmvp.com/mazda/ przyspieszanie_zimny.mp3

2. Silnik rozgrzany (dla porównania), mikrofon w środku, szyby zamknięte : postój, start, przyspieszanie:
http://gregmvp.com/mazda/ przyspieszanie_rozgrzany.mp3

3. Silnik rozgrzany, mikrofon na zewnątrz, samochód w garażu: lekkie gazowanie do 1,5 tys., co jakiś czas (po chwili od puszczenia gazu) słychać cykanie:
http://gregmvp.com/mazda/ garaz_po_dlugiej_jezdzie.mp3

Bardzo proszę osoby, które miały sugestie dotyczące źródła pochodzenia owego tyrkania/cykania/skwierczenia o przesłuchanie tych krótkich nagrań (kilkanaście-kilkadziesiąt sekund) i wypowiedzenie się, co to może być.
Z góry serdeczne dzięki za poświęcony czas!
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez kierownik » 25 paź 2007, 09:20

no rzeczywiście dziwnie. w czasie jazdy słychać jakby wpadało coś w jakiś rezonans, ale w garażu słychać, że to chyba coś innego. jakby się coś próbowało załączyć czy coś. może jakiś przekaźnik tak wariuje – włącza i wyłącza się bez przerwy? miałem podobny efekt przy programatorze czasowym. coś się zdupiło i zamiast załączać na stałe resetował się, tylko że nie było tego aż tak głośno słychać.
a byłeś z tym u jakiegoś "śpeca" ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2005, 02:26
Posty: 2956 (3/4)
Skąd: Kraków
Auto: służbowe

Postprzez konik_kr » 25 paź 2007, 09:34

GreGM napisał(a):PS. Może to istotne, a ja zapomniałem napisać o tym, że jakiś czas temu włączyła mi się kontrolka "Check Engine" i TCS/DSC (jednocześnie, zaraz po odpaleniu silnika; auto stało przed tym zdarzeniem około tydzień w garażu), ale obie zniknęły po chyba 5 odpaleniu. Dzwoniłem zaraz po tym zdarzeniu do ASO Mazdy, ale powiedzieli, że jak zgasły, to żeby się nie przejmować, a jak się pojawi, to żeby podjechać na komputer.

Też takie cosik mo się pojawiło a jak pojechałem na komputer to chcieli mi wymienić cały moduł TCS/DSC za kolosalne pieniadze ale powiedzieli ze moge z tym jeździć. A stało mi się to po wymianie klocków z przodu. Oczywiście się naprawiło samo po bardziej ostrej jeżdzie gaz i hamulec do oporu i do dzis jest spokój. :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 lut 2007, 20:52
Posty: 60
Skąd: Syrynia
Auto: Opel Corsa od żony
była:
Mazda 6 2.0 MZRCD 121 kucyków

Postprzez GreGM » 25 paź 2007, 09:39

k.kierownik napisał(a):no rzeczywiście dziwnie. w czasie jazdy słychać jakby wpadało coś w jakiś rezonans, ale w garażu słychać, że to chyba coś innego. jakby się coś próbowało załączyć czy coś. może jakiś przekaźnik tak wariuje – włącza i wyłącza się bez przerwy? miałem podobny efekt przy programatorze czasowym. coś się zdupiło i zamiast załączać na stałe resetował się, tylko że nie było tego aż tak głośno słychać.
a byłeś z tym u jakiegoś "śpeca" ?


To co słychać w garażu (cykanie) to raczej co innego niż przy "depnięciu", przynajmniej odgłos jest zupełnie inny.

Dziś dokładnie jeszcze raz sprawdzałem to terkotanie (rezonans) i po ok. 15 minutach spokojnej jazdy efekt przy przyspieszaniu w zasadzie całkowicie ustępuje. Brak terkotania mimo porządnego depnięcia na pedał gazu.

Niedawno byłem w serwisie samochodów japońskich i koreańskich zmienić olej w skrzyni+płyn chłodzący, przy czym powiedziałem, żeby dodatkowo zrobili diagnostykę komputerową i przeczyścili EGR. Przy odbiorze powiedzieli, że:
1. nie mają softu do Mazdy (choć złącze pasowało),
2. EGR był prawie czysty,
3. mechanik nie miał żadnych innych zastrzeżeń.

Wynika z tego, że raczej się na Mazdach słabo znają.
Chyba wybiorę się do ASO w Katowicach, bo jadąc dalej ciężko mi będzie zreprodukować usterkę przy akceleracji. Mam nadzieję, że tam zrobią mi kompleksowo cykanie i terkanie, choć pewnie nie za małe pieniądze..
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez GreGM » 25 paź 2007, 19:10

k.kierownik napisał(a):no rzeczywiście dziwnie. w czasie jazdy słychać jakby wpadało coś w jakiś rezonans, ale w garażu słychać, że to chyba coś innego. jakby się coś próbowało załączyć czy coś. może jakiś przekaźnik tak wariuje – włącza i wyłącza się bez przerwy? miałem podobny efekt przy programatorze czasowym. coś się zdupiło i zamiast załączać na stałe resetował się, tylko że nie było tego aż tak głośno słychać.


Nowa informacja – nie trzeba wcale gazować, żeby osiągnąć ten odgłos cykania z garażu, wystarczy delikatnie dotknąć pedału gazu – czasem obrotomierz nawet nie zareaguje na zmianę, a cykanie już słychać.

http://gregmvp.com/mazda/ garaz_po_dlugiej_jezdzie.mp3

PS. Wybieram się na regulację zaworów i przy okazji powiem o tych "przypadłościach". Zabawne jest tylko to, że regulacja w jednym ASO kosztuje 800PLN, a w drugim 80 PLN :|
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez Jaksa » 25 paź 2007, 22:43

GreGM napisał(a):jednym ASO kosztuje 800PLN, a w drugim 80 PLN
Wiesz.....ceny są umowne <lol>
Serwis Mazdy Warszawa ( specjalizacja mazda nie mylić z autoryzacją :) ) http://www.autojaksa.com.pl
Nowy adres : Piaseczno ul. Sękocinska 19 ZAPRASZAMY
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 mar 2004, 23:46
Posty: 7848 (2/7)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 2017 GL 2.2 SKY-D/6 2.5 BP 2019 / Mazda 3 BP 2019 .2.0 122KM

Postprzez GreGM » 25 paź 2007, 22:46

k.kierownik napisał(a):no rzeczywiście dziwnie. w czasie jazdy słychać jakby wpadało coś w jakiś rezonans


A może to układ wydechowy? (Znajomy mi to podsunął, jeździ też turbodieslem, tyle, że Audi).
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Postprzez maciekmietek » 26 paź 2007, 22:51

Witam. w 1-wszym nagraniu w garażu to tyrkanie to zawór EGR,to samo jest u mnie w mojej 6stce i wydobywa się z tego zaworu i identycznie tyrka
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 24 kwi 2007, 23:34
Posty: 25
Skąd: Opolskie ONY....
Auto: 5 CW 2.0 DiSi-150KM Sport
6 GY 2.0 CitD-143KM Active+

Postprzez Pawnik » 26 paź 2007, 22:59

maciekmietek napisał(a):Witam. w 1-wszym nagraniu w garażu to tyrkanie to zawór EGR,to samo jest u mnie w mojej 6stce i wydobywa się z tego zaworu i identycznie tyrka

Potwierdzam... Inna sprawa, że u mnie trochę ciszej, ale to może kwestia czułości mikrofonu...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 mar 2007, 21:45
Posty: 580 (0/1)
Auto: Mazda 6 Kombi MZR-CD 136 PS

Postprzez GreGM » 27 paź 2007, 11:21

Pawnik napisał(a):
maciekmietek napisał(a):Witam. w 1-wszym nagraniu w garażu to tyrkanie to zawór EGR,to samo jest u mnie w mojej 6stce i wydobywa się z tego zaworu i identycznie tyrka

Potwierdzam... Inna sprawa, że u mnie trochę ciszej, ale to może kwestia czułości mikrofonu...


Dzięki za info, czyli odgłos z garażu mamy zidentyfikowany.
Rozumiem, że nie jest to "groźne", ale należy EGR przeczyścić?

Jeszcze jakby ktoś zasugerował, co może powodować ten terkoczący rezonans, to byłoby super, bo w tym tygodniu oddaje auto do serwisu, a chciałbym im w miarę precyzyjnie określić, co mają zrobić, żeby nie zrobili za mało albo za dużo ;)
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2007, 16:07
Posty: 32
Skąd: Będzin
Auto: Mazda 6 '09 GH R2AA 185KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 8 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6