postojówki

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez novell » 27 sty 2009, 22:37

Czy to normalne, że w czasie jazdy świecą się bez przerwy światła przednie postojowe? Mam diody led.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 cze 2008, 19:51
Posty: 95
Skąd: Włocławek
Auto: 323F BA 1,5 Z5 '97

Postprzez Czacha » 27 sty 2009, 23:15

Normalne jest to, że świecą się razem ze światłami mijania, tak wymagają przepisy.
Wyłącz światła – włącz myślenie
Nareszcie zamontowane dzienne <jupi> ....... Moja Madzia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 kwi 2007, 23:30
Posty: 312
Skąd: Rybnik
Auto: 323C (BA) 1.5i 16V '97

Postprzez bartekdw » 27 sty 2009, 23:57

novell napisał(a):Czy to normalne, że w czasie jazdy świecą się bez przerwy światła przednie postojowe?

tak to normalne, tak to już jest że żeby włączyć światła mijania (obowiązek używania w dzień i w nocy) trzeba przekręcić pokrętło z lewej strony kierownicy na dźwigni kierunkowskazów o 2 stopnie. Po pierwszym przekręceniu włączają się światła pozycyjne dopiero później po przekręceniu o drugi stopień zapalają nam się do świateł pozycyjnych światła mijania i działają łącznie z nimi.

p.s. dla ścisłości :P
światła postojowe – określają pozycję pojazdu, mogą być zapalone jedynie od osi drogi na której stoi pojazd (jedno światło z przodu i jedno z tyłu, czyli dwa z prawej lub z lewej strony pojazdu) występuje np w oplach, vw. Zapalane poprzez pozostawienie włączonego kierunkowskazu (nie każdy pojazd takie światła posiada)
Światła pozycyjne – określają pozycję pojazdu, po zapaleniu świecą cztery lampy, dwie z przodu i dwie z tyłu (dodatkowo oświetlenie tablicy rejestracyjnej) Każdy pojazd w te światła jest wyposażony


Czacha napisał(a):Normalne jest to, że świecą się razem ze światłami mijania, tak wymagają przepisy.

masz rację :]


novell napisał(a):Mam diody led.

w przepisach jest również wspomniane jak mają świecić takie światła (jaki kolor, na jaką odległość mają być widoczne) poza tym lampy raczej nie mają homologacji czy czegoś tam na inne źródło światła niż żarówki (tak jak zestawy ksenonowe gdzie dyskusja można/nie można nie ma końca :P) więc nie będę wspominał że mija się to z prawem


widzę że temat brnie dalej – postojowych nie da się zapalić w czasie jazdy (chodzi o przekręcenie kluczyka), w czasie jazdy świecą pozycyjne, wiem że się czepiam ale mała jest garstka ludzi która odróżnia jedno od drugiego
Ostatnio edytowano 28 sty 2009, 09:55 przez bartekdw, łącznie edytowano 2 razy
Forumowicz
 
Od: 30 kwi 2008, 20:20
Posty: 199
Skąd: Zamość
Auto: Mazda 6 gg 2.3 lpg

Postprzez ivo » 28 sty 2009, 07:02

Czacha napisał(a):Normalne jest to, że świecą się razem ze światłami mijania, tak wymagają przepisy.

Chciałoby się powiedzieć – "durne prawo, ale prawo" no nie ??
Może mi ktoś wytłumaczy po co mają się w dzień świecić postojowe, skoro i tak ich nie widać w większości aut razem z włączonymi św. mijania; o tyle nie wspomnę :|
W nocy z resztą podobnie, widzimy św. reflektorów, a nie postojówki !!
Ciekawe czy ktoś policzył ile energii się na darmo zużywa w tych milionach aut codziennie na drogach :(
szybciej nie taniej: 666 066 580
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2005, 00:02
Posty: 421 (0/1)
Skąd: Branice - płd. granica RP
Auto: mx-5 2000 1,6
Premacy 2002 2,0

Postprzez Czacha » 28 sty 2009, 08:26

ivo napisał(a):W nocy z resztą podobnie, widzimy św. reflektorów, a nie postojówki !!

Owszem, dopóki jedno światło mijania się nie przepali. Wtedy lichy plask postojówki pozwala np. odróżnić samochód od motoru.

W dzień może i wszystkie pozycje są zbędne, ale jak chcesz włączyć światła mijania bez nich? Nie da się. Cały ten zestaw został zaprojektowany do pracy w nocy, a jazda w dzień na światłach to coś sztucznego.

Co innego światła dzienne – tutaj dodatkowe oświetlenie samochodu (pozycyjne) jest zbędne, ale nie u nas! Instalację trzeba dodatkowo komplikować tak, aby razem z dziennymi paliły się tylne pozycje. Wie ktoś co autor miał na myśli? Już nie chodzi o te kilka watów, ale o zwiększone ryzyko najechania na tył pojazdu z powodu pogorszenia się widoczności świateł stopu. Takie rzeczy to TYLKO w Polsce... :|
Wyłącz światła – włącz myślenie
Nareszcie zamontowane dzienne <jupi> ....... Moja Madzia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 kwi 2007, 23:30
Posty: 312
Skąd: Rybnik
Auto: 323C (BA) 1.5i 16V '97

Postprzez Mass-XXL » 28 sty 2009, 08:44

unia unia nasza unia europejska .... sztuczne przepisy które nic nie dają <killer>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 lis 2007, 17:25
Posty: 46
Skąd: Olsztyn
Auto: Mazda 323 f (BA)1.5 16V BRC 24

Postprzez frmn89 » 28 sty 2009, 21:10

Nie Unia, tylko Ministerstwo Transportu (i pewnie jakiejś innej Infrastruktury). Nie wiem, czy byłeś kiedyś np. u naszych zachodnich sąsiadów chociażby, oni jakoś nie wprowadzili obowiązku używania świateł mijania/do jazdy dziennej w dzień, a w Unii są o wiele dłużej, niż Polska. Chyba tylko w Skandynawii coś takiego funkcjonuje, ale jest to spowodowane m.in. wybitnie innym ukształtowaniem terenu, niż w Polsce. Anyway, jestem za włączaniem świateł w dzień, przynajmniej z przodu pojazdu. W czasie ostrego słońca nawet, czasami nie widać jeszcze samochodu w oddali, a światła owszem. Z tyłu zaś, tylko przeszkadzają...
Forumowicz
 
Od: 9 lip 2007, 20:00
Posty: 52
Skąd: Poznań
Auto: 323F BA 1.5 Z5 '97

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323