Dziurawa chłodnica klimatyzacji

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Fran21 » 16 lip 2010, 20:49

Witam.
Ponad pół roku temu stałem się szczęśliwym właścicielem 323F BA. Przy zakupie wiedziałem, że klima jest ale nie działa. Auto było sprowadzone, a ostatnia niemiecka kontrolka mówi, że była nabijania w 2007 roku. Po naciśnięciu przycisku włączającego nie dzieje się nic, sprężarka w ogóle nie pracuje. Byłem ostatnio u mechanika i przy próbie nabicia stwierdził, że jest dziura w chłodnicy. Nie miałem nigdy do czynienia z klimatyzacją samochodową dlatego chciałem się dowiedzieć, czy przy pustym układzie klimatyzacji sprężarka się nie uruchamia. Obawiam się tego, że wymienię chłodnicę, co jest dosyć kosztowne, a dodatkowo okaże się, że sprężara jest do niczego.
Fran21
 

Postprzez alberceek » 16 lip 2010, 22:51

Z tego co ja czytałem to przy niskim ciśnieniu w układzie sprężarka nie załączy się. Trzeba napełnić układ czynnikiem z kontrastem jak się załączy i pochodzi to lampą poszukać wycieku. Jeśli chłodnica to będą koszta. W BA co najmniej 3 rodzaje chłodnic naliczyłem (różne podejścia). Nowa ok 400zł jak ostatnio wałkowałem temat, ale wszystko zależy gdzie i jaka. Ceny mogą się różnić. Z używkami ostrożnie, para zł trzeba wyłożyć, swoje lata mają i czasem może wystarczyć na jeden sezon. W BA lubią też puszczać przewody dochodzące do chłodnicy.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 lip 2007, 13:44
Posty: 40 (0/1)
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 323F 1.5 BA 98r

Postprzez luki_92_92 » 16 lip 2010, 22:56

Jak wiesz gdzie jest sprężarka to tam powinna być kostka, jak zewrzesz bolce drutem to powinna się włączyć, jak się włączy to sprężarka jest OK bo u mnie tak mój tata sprawdzał jak jeszcze żył :| Jak jest małe ciśnienie w układzie lub ciśnienia nie ma wcale, to sprężarka się nie włącza aby się nie zapiekła
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 kwi 2009, 19:42
Posty: 2443 (6/12)
Skąd: Sosnowiec
Auto: Mazda 323F BA GLX A-Spec '98 1.8 BP
Mazda RX-8 '05

Postprzez Fran21 » 17 lip 2010, 12:11

Panowie dziękuję bardzo za pomoc. Spróbuje wymienić chłodnicę na nową. Sprawdzałem i dla mojego auta kosztuje 285zł, używana jakieś 150zł ale moim zdaniem nie warto. Do tego dojdzie sprawdzenie szczelności i nabicie. Mam nadzieję, że w 500zł się zmieszczę.
Fran21
 

Postprzez artur644 » 18 lip 2010, 11:40

Hej! Ja też mam dziurkę w chłodnicy. Byłem u mechanika i powiedział, że po jego zniżce zmieszczę się w 450zł. Chłodnica oczywiście zamiennik.A co do sprężarki to tak jak koledzy piszą, nie załączy się przy pustym układzie.
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 5 mar 2008, 18:50
Posty: 10
Skąd: Rybnik
Auto: MAZDA 323F 1.5BA 1998 SE

Postprzez lucasskywalker » 19 lip 2010, 15:22

A ja bym sugerował najpierw porządne sprawdzenie sprężarki, po zakupie mojej madzi było podobnie tzn. klima nie była sprawna, gość napełnił czynnikiem podał kontrast okazało się, że wycieku nie ma a sprężarka dalej nie pracuje, wyjął przeczyścił, przesmarował i od roku klima chłodzi aż miło. Wymiany tak chłodnicy jak sprężarki tylko po porządnym sprawdzeniu, chyba, że Wam kasy zbywa...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 2 cze 2009, 19:59
Posty: 144
Skąd: DPL
Auto: Honda Civic EU9 1.7ctdi
Moja ex: 323C (BA)

Postprzez Fran21 » 19 lip 2010, 17:04

Podpytam jeszcze, ile może kosztować taki serwis sprężarki w razie czego.
Fran21
 

Postprzez luki_92_92 » 20 lip 2010, 11:36

A ja mam inne pytanie – jest taka opcja żeby pospawać (polutować) chłodnicę? Bo mam dwie dziurki (od kamieni), nie bardzo mam kasę żeby wyłożyć na nową chłodnicę, bo wyszły mi inne wydatki teraz (łożyska, przegub i takie tam) a jednak klima by się przydała. Jeśli to możliwe, to jaki byłby koszt takiego lutowania-spawania?

Czy założenie siatki za zderzakiem poprawi bezpieczeństwo chłodnicy? Bo obecna jest dziurawa właśnie przez kamienie które wpadły dziurą w zderzaku. Załatwiłem siatkę chromowo niklową (czy jakoś tak), jakbym robił klimę to chyba tą siatkę założę – to dobry pomysł?
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 kwi 2009, 19:42
Posty: 2443 (6/12)
Skąd: Sosnowiec
Auto: Mazda 323F BA GLX A-Spec '98 1.8 BP
Mazda RX-8 '05

Postprzez Fran21 » 9 sie 2010, 20:16

Regeneracja chłodnicy jest możliwa ale nie zawsze opłacalna, można o tym poczytać tutaj: http://www.motofakty.pl/artykul/chlodnica_do_regeneracji.html
Fran21
 

Postprzez Lesiu » 13 sie 2010, 23:33

a ja wam powiem że miałem lekkiego dzwonka a może nawet lekkę klepe :P i śruba na której mocowany jest pipczek rozdarła mi chłodnicę klimy w 2 miejscach, pojechałem do gościa który spawa aluminium 60zł jakieś pół godziny roboty, klima nabita i chłodzi. po prostu polutował mi te dziury i tyle i nie był to super specjalistyczny zakład z kosmiczną technologią, tylko starszy facet z kupką pojęcia sprzętem i dużą wanną w której sprawdził szczelność :D oczywiście to ostatnie sprawdziłem u fachowców przed nabijaniem klimy.


wklejcie foty tych chłodnic to ocenimy czy da sie naprawić :P
Ostatnio edytowano 31 lip 2011, 11:41 przez Lesiu, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2005, 12:29
Posty: 361
Skąd: Dębica
Auto: 323F BA Z5 :] '96

Postprzez Fran21 » 15 sie 2010, 23:28

Pytanko tyko na jak długo wystarczy taki serwis zrobiony u pana "Zdzisia" :)
Fran21
 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323