Ubezpieczenie samochodu OC AC NW (wątek zbiorczy)

Zagadnienia prawne i porady w różnych sytuacjach drogowych.

Postprzez cronos2002 » 7 kwi 2004, 20:57

W autocasco kazda firma ma swoje przepisy/umowy i moga one być różne,
W OC nie ma umowy – jest Rozporzadzenie Ministra Finansów dla wszystkich firm takie same.
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2011, 07:54
Posty: 82

Postprzez GrzegorzSz » 7 kwi 2004, 21:09

OWE – Ogolne Warunki Ubezpieczenia

Poszukam jutro w dokumentach i zerkne, tak aby byla jasnosc.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2003, 23:39
Posty: 308

Postprzez Danio » 7 kwi 2004, 21:11

Witam . jestem nowy w klubie wiec sie najpierw przedstawie.
Danio. Jestem agentem warty wiec moge powiedziec jak to wyglada w warcie. A wiec jesli zarejestrujesz pojazd ( jako wspolwlasciciel przy czym nie jest wazne kto widnieje na 1 stronie dowodu rej. a kto na 3 czy 4 bo jak bedzie was dwoch to kazdy ma tyle samo samochodu czyli po 50%) z kims kto ma np. 60% znizek to nie mysl ze po roku czasu mozesz go wypisac z dowodu i zachowasz jego znizki tak latwo . Ale istnieje pewna mozliwosc przynajmniej w warcie. Mianowicie trzeba napisac do oddzialu prosbe o przejecie znizek po tej osobie i oczywiscie dobrze to poprzec i z nam z doswiadczenia ze warta wyraza takie zgody. Jesli tego nie zrobisz to licz sie z konsekwencjami jesli bedzie szkoda . Mianowicie z OC pokryjesz roznice skladki + odsetki , a AC odszkodowanie bedzie pomniejszone proporcionalnie do zawyzonej znizki czyli np. 60%znizki na ac a powinienes miec po roku 10% to odszkodowanie zostanie pomniejszone o 50% ( skorka za wyprawke ) . Powracajac dowupisania wspolwlasciciela z dowodu , to sa dwa sposoby . Pierwszy – darowizna .Jezeli twoja czesc samochodu jest warta do 7000 pln to niezaplacisz nic , natomiast jesli wiecej to podatek wynosi 3% od tego co jest powyzej 7000 zl. Drugi sposob to poprostu odsprzedanie polowy samochodu – wtedy koszt to 2% .Teraz musisz poprostu przeliczyc co ci sie lepiej oplaca. Wrazie jakis pytan zapraszam.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 kwi 2004, 19:00
Posty: 223
Skąd: Warszawa
Auto: mazda 626 2,5 v6

Postprzez Danio » 7 kwi 2004, 21:25

To co napisal kolega Greyg na temat znizki/zwyzki absolutnie potwierdzam.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 kwi 2004, 19:00
Posty: 223
Skąd: Warszawa
Auto: mazda 626 2,5 v6

Postprzez Tomasz760 » 7 kwi 2004, 21:30

ja dwa tygodnie temu pojechałem zarejestrować sowją mazde. Zanim to zrobiłem pojechałem do PZU z pytaniem ile bedzie mnie kosztowało OC gdybym sam chcial ja na siebie zarejestrować. Babka przeliczyłą i powiedziała ze 2700 zł .Kazałem jej się stuknąć w czoło <glupek2> .Naszczęscie umowę kupna spisałem na ojca i na siebie :D .Ojciec posiada samochody od x czasu wiec ma na maksa wszstkie zniżki.I będąc u tego samego agenta ubezpieczeniowego wyliczył ile to bedziemy musieli zapłacić za mazde i wyszło mu 1100 zł za rok placąc w jednej racie co stwierdziłem że i tak jest dużo (przy okazji że tam bylismy , a ojcu kończyło sie ubezpieczenie OC i AC to chciał sie dowiedzieć ile bedzie musiał teraz zapłacić , a ma poloneza chyba 5 letniego i ta mu wyliczyła ze za rok bedzie musiał wsumie zapłacić 1800 zł bo tam na poloneza są zwyzki , do tego to jest taryfa i wogóle.
To też pojechaliśmy do inej firmy ubezpieczeniowej do Samopomocy gdzie babka wyliczyła że za moją mazde zapłacę 800 zł , a ojciec za poloneza 1000 zł wiec humor mi sie poprawił bo jednak 300 zł w kieszeni pozostaje.
Następnie pojechałem przerejestrować autko do swojego urzędu i tam jak odebrałem tablice to zauważyłem punkt ubezpieczen i tam poszedłem sie dowiedziec ile to bedzie u nich kosztowalo , zapytałem sie odrazu o Samopomoc tam mi wyliczyła babka ze będe musial zapłacic za mazde 700 zł za rok wiec odrazu ją tam ubezpieczyłem , po czym zapytałem sie ile by zapłacił ojciec za poloneza w PZU u niej to ona jak wyliczyła to wyszło 800 zł – czyli 1000 zł różnicy między dwoma agentami PZU – a to mi się wydaje być wielkim skandalem.
Zapytałem się jej jak to jest ze u jednego agenta Pzu słysze cene 1800 , a od drugiego 800 zł skąd różnica 1000 zł , to ta mi powiedziała że niestety tak juz jest i się tylko uśmiechnęła

Zanim coś jedziecie ubezpieczyć to lepiej zwiedzić pare punktów ubezpieczeniowych i uzyskać pare informacji ile to by u nich by sie zapłaciło.

Jak ktoś z was mieszka w Warszawie na Zaciszu to kategorycznie odradzam agenta PZU , który ma swój punkt na ulicy Radzymińskiej na przeciwko OBI .



Pozdrawiam
Biuro Podróży Okapi Travel zaprasza na wycieczki jednodniowe dla dzieci www.okapitravel.pl

gadzety i upominki www.gadzetolandia.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 mar 2004, 04:05
Posty: 265
Skąd: Warszawa
Auto: astraII-najlepsza bo służbowa

Postprzez JACUS » 7 kwi 2004, 21:35

dziekuje Danio – bardzo to wyraznie i przejrzyscie napisales. Wlasnie mam autko w Warcie ( co na poczatku nadmienilem) i takie wlasnie moj ubezpieczyciel widzial wyjscie z tej sytuacji aby "NIEGRZECZNIE" przejac znizki po wspolwlascicielu. U mnie w gre wchodzi darowizna – bo czes autka wspolwlasciciela nie przekracza 7000 zl – wiec tylko darowizna i przepisanie w dowodzie.
BARDZO Ci dziekuje za wypowiedzenie sie w temacie.
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2003, 18:03
Posty: 122
Skąd: wielkopolska (Zlotow)
Auto: 626 GF 2.0i '98 – PIEKNA!!

Postprzez radnor » 8 kwi 2004, 09:30

Tomasz 760 – Ja tez chcialem ubezpieczyć Madzię w Samopomocy ale Nodrea ma trochę niższe stawki dla większych silników. Za 1.8l w Nordei zapłaciłem 630zł w jednej racie za OC+NNW+Assistance, Samopomoc wychodziła jakieś 100zł drożej.
323F BG 1.8 | Prelude 2.2vtec JDM | MX-6 2.5v6 EDM | MX-6 JDM KLZE | Civic 1.6esi | Civic 1.8VTI | Przekonywanie drugiej polowy do Imprezy – in progress
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 mar 2004, 13:32
Posty: 103

Postprzez mariuszekpp » 14 sie 2006, 12:17

Witam! Mam pytanie jak zarejestrowac auto na dwie osoby? Chcę być właścicielem a moja mama :P ma być wspolwlascicilem lub na odwrot (chodzi o to ze bede mial wtedy ubezpieczenie wykupione na nia i nie bede bulil tak duzo :) ) Jak to zrobic, slyszalem ze przy kupnie auta musza byc dwie osoby (w tym wyp ja i mama). i co dalej??? Pozdrawiam i dzieki za odp
mariuszekpp
 

Postprzez Grzyby » 14 sie 2006, 12:24

Obie osoby wpisane w umowę kupna.

Tyle w wydziale komunikacji wystarcza.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez Malutki » 14 sie 2006, 13:48

Z tego co wiem to jeżeli auto nabywają dwie osoby, to w dowód jest wpisywany pierwszy właściciel
i drugi właściciel. Nie wiem jak w innych firmach ubezpieczeniowych, ale w PZU zniżka jest naliczana
według "zasług" pierwszego właściciela. Brat kupował mazdę na siebie i na mnie żeby z moich zniżek
korzystać i był problem bo on był wpisany jako pierwszy właściciel, a zniżek nie posiadał, na szczęście
udało się dogadać :)
mariuszekpp najlepiej jak pierwszym właścicielem będzie Twoja mama, a Ty drugim. Jeżeli chcesz
ubezpieczyć auto w innej firmie niż mama ma auto, to potrzebne jest z mamy firmy zaświadczenie
o uzyskanych zniżkach. Tego wymagają w PZU. Jak jest w innych firmach – nie wiem.
Co do rejestracji na dwóch właścicieli to
Grzyby napisał(a):Obie osoby wpisane w umowę kupna.

Tyle w wydziale komunikacji wystarcza.

pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 sty 2006, 10:24
Posty: 55 (2/1)
Skąd: Kościerzyna
Auto: zafira 1,8 lpg

Postprzez Winetou » 14 sie 2006, 13:58

nie powinno mieć znaczenia kto jest na pierwszej kto na drugiej strony, bo nie ma lepszego i gorszego właściciela – obie osoby mają takie same prawa do samochodu, więc nie zależnie od tego, która z nich jest wymieniona na pierwszej stronie dowodu zniżki i tak powinny być naliczone, a jeśli chodzi o resztę to tak jak piszę grzyby – po prostu dwóch kupujących na umowie kupna sprzedaży – poza tym jak pojedziesz zarejestrować auto to musisz mieć też dowód osobisty mamy ze sobą

pozdrawiam :)
ZDOBYWCA STRON 6, 323, 626, 929 <faja>
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 wrz 2005, 18:06
Posty: 1741
Skąd: raz tu raz tam...
Auto: MX-3 KF, Honda CBR600F4i

Postprzez Grzyby » 14 sie 2006, 14:36

Winetou napisał(a):nie powinno mieć znaczenia kto jest na pierwszej kto na drugiej strony

nie powinno ale lepiej się upewnić.

Świat ubezpieczeń komunikacyjnych należy do świata nieodgadnionego.
Podobnie jak świat Urzędów <lol>
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez Malutki » 14 sie 2006, 14:57

Winetou napisał(a):nie powinno mieć znaczenia kto jest na pierwszej kto na drugiej strony, bo nie ma lepszego i gorszego właściciela

też tak myślałem i tylko dlatego że byłem grzeczny i układny udało się załatwić że na brata przeszły moje
zniżki (ale to było w PZU :D)
Grzyby napisał(a):Świat ubezpieczeń komunikacyjnych należy do świata nieodgadnionego.

hahaha
Winetou napisał(a):zniżki i tak powinny być naliczone


Masz na to jakiś paragraf?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 sty 2006, 10:24
Posty: 55 (2/1)
Skąd: Kościerzyna
Auto: zafira 1,8 lpg

Postprzez Winetou » 14 sie 2006, 15:06

Malutki napisał(a):Masz na to jakiś paragraf?

przypszczam, że jest to zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego z ubezpieczycieli (wybacz – nie chce mi się szukać – leń ze mnie :P ) – zapewne regulują to wewnętrznie u siebie, ale żaden z nich raczej sobie nie pozwoli na to, żeby zrobić inaczej, gdyż klient wtedy po prostu pójdzie do konkurencji – ja do tej pory każdy z moich samochodów rejestrowałem na siebie i na matkę, zawsze ja byłem na pierwszej stronie i nigdy nie miałem problemów z naliczeniem zniżek mamy (60%) – 1 auto było ubezpieczone w PZU, dwa pozostałe w samopomocy
ZDOBYWCA STRON 6, 323, 626, 929 <faja>
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 wrz 2005, 18:06
Posty: 1741
Skąd: raz tu raz tam...
Auto: MX-3 KF, Honda CBR600F4i

Postprzez Malutki » 14 sie 2006, 15:15

Winetou napisał(a):wybacz – nie chce mi się szukać

:P
ja szukałem i nic ciekawego nie znalazłem ;) pewne jest natomiast, że w przypadku zmiany ubezpieczyciela
musi być zaświadczenie o czasie bezszkodowej jazdy (nie o aktualnej zniżce) z firmy w której składkę
opłaca współwłasciciel :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 sty 2006, 10:24
Posty: 55 (2/1)
Skąd: Kościerzyna
Auto: zafira 1,8 lpg

Postprzez Winetou » 14 sie 2006, 15:50

Malutki napisał(a):musi być zaświadczenie o czasie bezszkodowej jazdy (nie o aktualnej zniżce) z firmy w której składkę opłaca współwłasciciel

z tym się oczywiście zgadzam – kiedyś cały dzień straciłem na załatwienie takich zaświadczeń, bo auto mamy było ubezpieczone w różnych miejscach i z każdego z nich musiałem mieć papierek <killer>
ZDOBYWCA STRON 6, 323, 626, 929 <faja>
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 wrz 2005, 18:06
Posty: 1741
Skąd: raz tu raz tam...
Auto: MX-3 KF, Honda CBR600F4i

Postprzez Malutki » 15 sie 2006, 19:02

Na szczęście to ja jestem brany jako współwłaściciel z racji pełnych zniżek :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 sty 2006, 10:24
Posty: 55 (2/1)
Skąd: Kościerzyna
Auto: zafira 1,8 lpg

Postprzez malutka » 21 wrz 2006, 23:03

Chłopaki...NIE WAZNE na ktorej kto jest stronie w dowodzie rejestracyjnym-ZAWSZE bierze sie znizki od tego wspolwlasciciela ktory ma ich najwiecej i jezeli ktorys ze wspolwlascicieli ma mniej niz 25 lat (w PZU 26lat) to agent POWINIEN naliczyc zwyzke za wiek-tez bez wzgledu na zajmowane miejsce w dowodzie. Owszem, zdaza sie ze niektorzy tego nie robia (z niewiedzy, badz umyslnie) ale to moze sie odbic tylko na kliencie w przypadku jakiejs stluczki. Ubezpieczenie bedzie wyplacone, ale towarzystwo ma prawo wyjsc na droge sadowa.

Co do zaswiadczen z bylych ubezpieczalni roznie z tym bywa. U mnie moze byc ksero polisy z mijajacego roku, ale musi byc na tej polisie wyraznie napisane ile tej osobie przyslugiwalo znizki. Do tego klient podpisuje oswiadczenie ze w ostatnim roku nie mial szkody.

Jezeli chodzi o przechodzenie znizek to tylko w przypadku malzenstwa, ze wspolnoscia majatkowa. Np. moja matka nie ma nawet prawa jazdy, ale po ojcu nalezy jej sie 60% znizek. Ale gdyby nastapila stluczka w samochodzie ubezpieczonym na matke, znizki maleja rowniez u ojca (bo ktos tam pisal ze to nie ma znaczenia...a jednak ma).

Jezeli ktos ma problem ze zwyzka za wiek, to szczerze polecam TUW Pocztowe. Przy pierwszej umowie dostaje sie 30% zwyzki, ale w przypadku gdy przejezdzi sie rok bez zadnej szkody i nastepuje kontynuacja ubezpieczenia w TUW, ta zwyzka juz nie obowiazuje.
Czyli np 18 latek ubezpiecza pierwszy raz samochod ma zero znizek i zwyzke 30% za wiek, ale jak pojezdzi rok bez szkody, to w nastepnym ubezpieczeniu ma juz 10% znizki za bezszkodowosc i 5% znizki za kontynuacje-zadnych zwyzek a ma tylko 19lat ;)
Ewentualnie mozna upowaznic mlodocianego imiennie do prowadzenia danego samochodu. Np ojciec upowaznia w polisie swojego syna (bez figurowania w dowodzie rejestracyjnym) i dostaje 10% zwyzki, ktora tez przepada jezeli przez rok nie beda mieli szkody. Co najlepsze syn nabiera wlasnych praw do znizek bo jest to upowanienie imienne.
Cos takiego obowiązuje w TUW pocztowe. Jakby ktos chcial sie czegos wiecej dowiedziec to piszcie na PW.
Pozdrawiam!

PS Malutki -co to za podszywanie sie hahaha
Obrazek
good girls go to heaven bad girls go everywhere...
bad girl ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2006, 12:20
Posty: 5103 (266/152)
Skąd: Warszawa
Auto: マツダ MX-6 2.0 FS '92

Postprzez hellmi » 12 paź 2006, 19:44

A ja mam takie pytanie:
Samochód kupiłem na siebie (nie pomyślałem o tych kombinacjach), czy mogę teraz auto zarejestrować np. na mnie i na teścia, który ma 60% zniżki i coś na tym skorzystać? Czy musiał bym mu sprzedać/podarować pół samochodu?
Forumowicz
 
Od: 10 paź 2006, 18:42
Posty: 117
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 323f 1.5 1996

Postprzez MiHaŁ » 12 paź 2006, 22:36

hellmi napisał(a):czy mogę teraz auto zarejestrować np. na mnie i na teścia

tak, nie wiem ile masz lat, ale jesli ponizej 25/26 (jak pisali niektórzy powyżej) będziesz miał pewien % zwyżki minus 60% teścia :)
Ja polecam Link4 – przynajmniej jeśli chodzi o OC – tanio i wygodnie ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 lis 2004, 00:16
Posty: 457 (0/1)
Skąd: Poznań
Auto: 3 BK MPS rakietowóz
MX-3 taczkowóz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki