Czateria... 2021

Coś dla zabicia czasu – zjawiska śmieszne i ciekawe.

Postprzez Bimbak » 28 sie 2023, 13:04

jest avensis i accord VIII ale raczej nie za 40k
ten diesel 2.2 w accordzie ponoć spoko
Pozdrawiam, Tomek

Drinking wine and killing time
Avatar użytkownika
Forumowicz
CUP 2017 miejsce 2
 
Od: 17 maja 2005, 20:55
Posty: 3093 (23/152)
Skąd: Śrem
Auto: ponton i dziadkowóz, Moto: lyter

Postprzez brii » 28 sie 2023, 13:23

motomike6 napisał(a):Przez godz czekając na rezonans nasłuchałem się tyle ze głowa mała. Ludzie na opis czekają po kilka miesięcy a ceny badań grube. Na NFZ to chyba nie ma na co liczyć jak ktoś potrzebuje zrobić badania od ręki

Byłem stałym bywalcem rezonansów jakiś czas temu – nie ma dramatu – straszą ale dają zwykle opis po tygodniu ale jak się poprosi to szybciej. Problemem są terminy samego badania... Rozwaliło mnie jak czekałem na badanie a gość się chciał zapisać na rezonans głowy – Pani mu powiedziała, że za pół roku a on na to, że za tyle to już mu nie będzie badanie potrzebne :|
Ogólnie na NFZ da się szybko zrobić badania – wystarczy, że zrobisz u siebie 3 promile, ubierzesz się w sfatygowane ubrania i wywrócisz na schodach – pod szpitalem ;)

Jak chcesz szybko w Częstochowie zrobić to w sumie są dwa miejsca – na Zaciszańskiej albo na Mirowskiej ale trzeba być elastycznym godzinowo i wspomnieć, że jeśli pojawi się wolny termin to w 20 minut jesteś. Wtedy przy odrobinie szczęścia może się udać nawet do końca tygodnia z opisem (mi się dwa razy poszczęściło i zrobiłem tego samego dnia). Jak opis nie jest potrzebny (wielu lekarzy nie potrzebuje) to płytkę wydają od ręki.
Inna opcja to przejażdżka do mniejszych miejscowości w okolicy – tam często mają bardzo krótkie terminy (np.: Wieluń).

Zdrowie do chorowania to trzeba mieć w US – znajomi, którzy wizytują PL klną na naszą ochronę zdrowia ale wszystko co mogą w temacie badań i medycyny załatwiają tutaj (chyba, że mają tytuł do korzystania z kanadyjskiej medycyny) <glupek2>
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez nemi » 28 sie 2023, 13:46

brii napisał(a):W sumie mimo mojej niechęci do VAGa chyba sensownym wyborem jest prestiżowa limuzyna w TDI czyli klasyka gatunku – Passat ;)

Ale 10 letni VW już się pewnie będzie sypał, a to już czasy dużej komplikacji konstrukcji, więc tanio nie będzie w naprawach.
Ciężko coś kupić, szczególnie pojemnego (duży bagażnik + bdb dostęp do niego).

Gdybym musiał kupić sobie auto dziś, to pewnie wziąłbym tego:
https://www.tesla.com/pl_PL/m3/order/LR ... o#overview (220k zł za 4,4 s do setki, przecież to "grosze"!, ciężko o spalinowego za te pieniądze z tą mocą). Wadą jest to, że to sedan, najgorzej :(

A spalinowe, to musiałbym powtórzyć Arteona albo kupić Superba – jedyne auta na rynku, które spełniają moje potrzeby pojemność wnętrza/bagażnika/nie-sedan i nie-kombi/osiągi/niskie spalanie. Wybór jest naprawdę mizerny wbrew pozorom.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez brii » 28 sie 2023, 14:12

nemi napisał(a):Gdybym musiał kupić sobie auto dziś, to pewnie wziąłbym tego:
https://www.tesla.com/pl_PL/m3/order/LR ... o#overview (220k zł za 4,4 s do setki, przecież to "grosze"!, ciężko o spalinowego za te pieniądze z tą mocą).

Ja bym się interesował bardziej tym egzemplarzem za 201kzł ale kto bogatemu zabroni ;)

Zerknąłem jeszcze ile bilonu trzeba wyłożyć za najtańszego Arteona z AWD – przyznaję, że to bardzo prestiżowy samochód w aspekcie ceny <lol>
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez nemi » 28 sie 2023, 14:17

IMHO cena za AWD to jest żart. Nie wiem jaka jest teraz, ale dwa lata temu to było szaleństwo. Ale prawdą jest też, że nie wiem ile kosztuje coś konkurencji w okolicach 250-300 KM i czterołapem, więc trudno ocenić na ile cena jest odklejona.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez brii » 28 sie 2023, 14:23

Ale pomijając wersję AWD – najtańszy Arteon z AT zaczyna się od 187 czyli po ~5 latach TM3 wychodzi podobnie a jak się uwzględni ulgę to nówka TM3 od razu wychodzi taniej.
Odklejenie wersji AWD jest konkretne bo porównując z "drogim" i znacznie silniejszym elektrykiem Arteon wychodzi dużo drożej.
Ostatnio edytowano 28 sie 2023, 14:26 przez brii, łącznie edytowano 1 raz
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez yasko » 28 sie 2023, 14:26

Passerati czy to B7 czy B8 z zewnątrz jest ładne, za to środek nie przemawia do mojej estetyki, zwłaszcza w wersji R. Może na żywo jest lepiej.
Przypominam że budżet podałem w walucie której banknoty emituje NBP...

Najwyżej poszukam superba z pamięcia fotela i może od razu 4x4.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 maja 2008, 22:06
Posty: 463 (5/6)
Skąd: GTC
Auto: było:
MX-3, Premacy Sportive, RX-8 HP, Mazda 6 GY 2.0, Mazda 6 GH 2.5, RX-8 R3
jest: niemiecka technologia, hiszpański znaczek

Postprzez brii » 28 sie 2023, 14:27

yasko napisał(a):Najwyżej poszukam superba z pamięcia fotela i może od razu 4x4.

Jak się mieści w budżecie to chyba lepszej opcji nie ma jeśli marka nie uwiera.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez motomike6 » 28 sie 2023, 14:39

No mi ciotka Dr załatwiła w piątek z terminem na dzisiaj w na PCK w tym Luxmed. W przypadku neurochirurga tylko płyta, raczej z opisu nie korzystają ale dzisiaj 90% osób podchodzących do okienka to właśnie po opis i każda z tych osób czeka na niego od Maja/Czerwca wiec może to akurat przypadek tej placówki.
Nie wiem czy wcześniej już kiedyś pisałem w Luksemburgu każda wizyta u lekarza kończy się rachunkiem za wizytę który wysyłamy pocztą, dostarczamy do palcówki i do dwóch tyg mamy zwrócone koszty. W przypadku dorosłych 85%, dzieciaków 100%.
Mówimy tutaj o publicznej kasie chorych. Dodatkowo można sobie wykupić prywatne i mamy dodatkowe pokrycie np transport medyczny z drugiego krańca świata itd.
Tutaj za każdym razem proszę o fakturę imienną i po powrocie wysyłam do kasy chorych, przeważnie nie ma problemu ze zwrotem kosztów.

nemi co do pojemności Tesli naprawdę możesz się zaskoczyć. Y w twoim wypadku byłby bardziej praktyczniejszy i chyba też łapie się na pełne dofinansowanie z tego co się orientuje.
Właśnie co do cen nowych to jak się chce mieć coś większego, mocniejszego z wyposażeniem typu aktywny tempomat, napęd na 4 to chyba ciężko już coś znaleść poniżej 200k ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 maja 2012, 15:34
Posty: 354 (83/16)
Skąd: LUX/SC034
Auto: Jest GJ 2.2 AT
Jest Citroen SpaceTourer
Było C4 Picasso
Była Mazda 6
GH

Postprzez nemi » 28 sie 2023, 14:40

@brii
Kurde, ponad 250k za 4x4 chcą. Srogo. Przejrzałem na szybko marki, które mi przyszły do głowy i chyba nikt nie oferuje już takich samochodów (pomijam Superba) – trzeba iść do BMW albo Mercedesa, ale czy tam będzie taniej, to wątpię. Na pewno dadzą mniej samochodu.


Powiem więcej, innych "limuzyn" nie-premium nie da chyba rady kupić z motorem bliskim 200 KM. Coś tam Pug ma z plug-in za ponad 200k. Insigni nie znalazłem już na stronie Opla.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez brii » 28 sie 2023, 14:46

nemi napisał(a):trzeba iść do BMW albo Mercedesa, ale czy tam będzie taniej, to wątpię. Na pewno dadzą mniej samochodu.

BMW3 bardzo urosło – w temacie ceny za centymetr samochodu może nie być źle – w 2021 jak oglądałem samochody dla znajomych to BMW było konkurencyjne nawet w stosunku do Mazdy, której znowu jeśli idzie o ceny odjechał peron <lol> Teraz jak na szybko spojrzałem w cennik z Bawarii to chyba go zaktualizowali bo często jest 3 na początku – odróżnia się od marek dla plebsu <glupek2> W Mercedesie trzeba uważać, bo da się znaleźć wersje w cenach nie odbiegających znacznie od normalnych marek ale zaznaczenie jednej opcji w konfiguratorze może spowodować wzrost ceny o 100kzł <rotfl>

motomike6 napisał(a):Nie wiem czy wcześniej już kiedyś pisałem w Luksemburgu każda wizyta u lekarza kończy się rachunkiem za wizytę który wysyłamy pocztą, dostarczamy do palcówki i do dwóch tyg mamy zwrócone koszty. W przypadku dorosłych 85%, dzieciaków 100%.

I tak powinno być – jakby u nas ludzie widzieli ile kosztują usługi które "dostają za darmo" to trochę by się zmieniła optyka patrzenia na lekarzy i koszty ubezpieczenia zdrowotnego.

motomike6 napisał(a):ale dzisiaj 90% osób podchodzących do okienka to właśnie po opis i każda z tych osób czeka na niego od Maja/Czerwca wiec może to akurat przypadek tej placówki.

Tam nie dotarłem bo zaproponowali mi takie terminy badania, że zwątpiłem :|
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez nemi » 28 sie 2023, 14:50

motomike6 napisał(a):nemi co do pojemności Tesli naprawdę możesz się zaskoczyć. Y w twoim wypadku byłby bardziej praktyczniejszy i chyba też łapie się na pełne dofinansowanie z tego co się orientuje.

Tak, zdecydowanie. Tylko te tańsze już nie przyspieszają jak TM3 w tej cenie <lol>.

BTW. Ciekawe, jak wyglądałaby moja ostatnia podróż taką Teslą na Bałkany. W sumie nie robiłem w ciągu dnia więcej niż 950 km autostradami, cały czas cisnąłem max dopuszczalny, czasem lekko szybciej. Ostatnią ładowarkę widziałem na Węgrzech, w Serbii i Macedonii żadna mi się w oczy nie rzuciła.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez yasko » 28 sie 2023, 14:50

brii napisał(a):... jeśli marka nie uwiera.

Nie mam z tym najmnjeszego problemu, przyjajniej w tym modelu. Za to fabię wspominam jak najgorzej....
Markę sobie odbiję w aucie nr 2, będę bardziej wybredny i może nawet ramki klubowe bedą dobrze pasować...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 maja 2008, 22:06
Posty: 463 (5/6)
Skąd: GTC
Auto: było:
MX-3, Premacy Sportive, RX-8 HP, Mazda 6 GY 2.0, Mazda 6 GH 2.5, RX-8 R3
jest: niemiecka technologia, hiszpański znaczek

Postprzez brii » 28 sie 2023, 14:55

nemi napisał(a):BTW. Ciekawe, jak wyglądałaby moja ostatnia podróż taką Teslą na Bałkany. W sumie nie robiłem w ciągu dnia więcej niż 950 km autostradami, cały czas cisnąłem max dopuszczalny, czasem lekko szybciej. Ostatnią ładowarkę widziałem na Węgrzech, w Serbii i Macedonii żadna mi się w oczy nie rzuciła.

Bałkany trochę bardziej dzikie a ładowarki nawet w cywilizowanych krajach specjalnie widoczne nie są. Szczęśliwie prąd uzupełniać się da praktycznie wszędzie gdzie tylko jest jakieś gniazdko ;) Jeżdżąc po Bałkanach żeby zaoszczędzić na czasie pewnie trzeba jeździć EV ~100km/h ;)

nemi napisał(a):Powiem więcej, innych "limuzyn" nie-premium nie da chyba rady kupić z motorem bliskim 200 KM.
Na szybko kojarzę, że Mazda 6 i Camry mają ~200KM ale cenę lekko ponad 200kzł :|
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez nemi » 28 sie 2023, 14:58

brii napisał(a): Teraz jak na szybko spojrzałem w cennik z Bawarii to chyba go zaktualizowali bo często jest 3 na początku – odróżnia się od marek dla plebsu W Mercedesie trzeba uważać, bo da się znaleźć wersje w cenach nie odbiegających znacznie od normalnych marek ale zaznaczenie jednej opcji w konfiguratorze może spowodować wzrost ceny o 100kzł

Ja przez to ćwiczenie przechodziłem zimą i w sumie wszędzie jest odlot cenowy. Jeśli nie chcesz SUVa, to wybór jest żaden. Można nie lubić VAG, ja to w pełni rozumiem, ale pomijając dizajn, ergonomię, własne przekonania, to w excelu Superb (w uproszczeniu Arteon jest podobny, ale +15-20.000) jest chyba mistrzem wszystkiego – można mieć dobre wyposażenie, w miarę mocny i ekonomiczny silnik, 4 lata gwarancji i kawał bydlaka do przewozu ludzi i bagaży. Cała konkurencja się wykruszyła, nikt już nie chce "klasycznych" samochodów.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez brii » 28 sie 2023, 15:00

To chyba nie do końca tak – na klasycznych samochodach jest mniejsza marża a ludzie ich nie chcą bo marketing naciska na SUVy. Ile w ciągu ostatniego roku widziałeś reklam nie SUVów? Jeśli SUVy się świetnie sprzedają i ludzie ich chcą to po co je reklamować? Z jednej strony mały wybór fajna sprawa – głowa nie boli – z drugiej zniechęca bo nie ma tego co się chce.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez nemi » 28 sie 2023, 15:02

brii napisał(a):Na szybko kojarzę, że Mazda 6

Tak. Sedan albo kombi.

brii napisał(a):Camry

Faktycznie, to sedan, dlatego kompletnie o tym aucie zapomniałem. W sumie jest relatywnie tani – 218 KM za 183k zł.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez brii » 28 sie 2023, 15:03

W obecnej sytuacji cieszy mnie to, że nie mam żadnych ciągot do zmiany bo w sumie zmiana bez sensu by była.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez nemi » 28 sie 2023, 15:13

brii napisał(a):Szczęśliwie prąd uzupełniać się da praktycznie wszędzie gdzie tylko jest jakieś gniazdko

Zapewnie jeździsz w 2 osoby, możesz bardziej przebierać w noclegach i wybrać coś z ładowarką. Przy 4 osobach (z dużymi dziećmi) już nie jest łatwo znaleźć sensowne opcje noclegu, a wybrzydzanie z ładowarkami już w ogóle nie wchodzi w grę <lol>.
Ale zupełnie serio w dzikszej części Bałkanów może w 1 miejscu bym nie miał problemu – "z partyzanta" może bym naładował w wynajętym domu, jeśli było jakieś gniazdko na zewnątrz odpowiednio blisko – nie patrzyłem. W Grecji stałem po prostu na parkingu jak u nas przed blokami są, na Węgrzech dojechałem o 1 w nocy, już nie było miejsca w garażu, więc nie wiem co z ładowaniem – może było, a Skopje ***** hotel nie ma ładowarki, właśnie sprawdziłem. Na szczęście w najbliższych latach się tam nie wybieram, będą mieć czas na uzupełnienie infrastruktury.

Dopisano 28 sie 2023 15:15:

brii napisał(a):W obecnej sytuacji cieszy mnie to, że nie mam żadnych ciągot do zmiany bo w sumie zmiana bez sensu by była.

Same here. Gdybym w jakiś sposób stracił VW, to nie wiem czy bym nie pojeździł jakiś czas (kilka-kilkanaście mięsięcy) tylko Renault – wakacje ogarnąłbym samolotem, przeżyłbym na all inclusive <lol>.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7476 (100/270)

Postprzez Bimbak » 28 sie 2023, 15:18

Oj tam, teraz ładowarki to już nawet na polach namiotowych można trafić.
Pozdrawiam, Tomek

Drinking wine and killing time
Avatar użytkownika
Forumowicz
CUP 2017 miejsce 2
 
Od: 17 maja 2005, 20:55
Posty: 3093 (23/152)
Skąd: Śrem
Auto: ponton i dziadkowóz, Moto: lyter

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park