Na światłach mijania przez cały rok – od 17 kwietnia b.r.

Pogaduchy motoryzacyjne.

Czy popierasz wprowadzenie obowiązku jazdy przez cały rok na światłach?

Tak
146
57%
Nie
103
40%
Nie mam zdania
7
3%
 
Liczba głosów : 256

Postprzez magicadm » 16 lut 2007, 11:47

cytat z Onetu:
"Sejm przyjął zmiany w prawie o ruchu drogowym. Poprawki przewidują między innymi obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok.
Za jazdę w dzień bez włączonych świateł ma grozić mandat w wysokości 100 złotych. Obecnie kierowcy w Polsce mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami od 1 października do ostatniego dnia lutego, a także w deszczowe i mgliste dni.

W Europie jazda z włączonymi światłami przez cały rok obowiązuje między innymi w Czechach i Słowacji oraz w krajach skandynawskich.
"
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Czolgista » 16 lut 2007, 12:03

to samo chciałem właśnie napisać :)
http://wiadomosci.onet.pl/1487347,11,item.html

mi się ten pomysł bardzo podoba – ja i tak cały rok jeżdzę ze światłami ale teraz w końcu wszyscy bedą musieli – bo w brew temu co się niektórym wydaje latem też się przydają – zwłaszcza w ostrym słońcu...
<center>I am the 6th son of the 6th son of the 6th son I am the borged again son of war
Technology's child, daughter of rebellion, son of a bitch blossom of a whore
I am a god-killing virus, destruction with 8 arms, monster with seven severed heads
I am the son of mars, cleansed with infected blood, vile disease walking on 2 legs

The devil made me do it</center>

<center>Moja "Twarzowa Książka"
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 kwi 2006, 00:04
Posty: 336
Skąd: Konin / Worcester
Auto: Mondeo 1.8 Zetec '99

Postprzez magicadm » 16 lut 2007, 12:10

Koniec z samowolą kretynów/nieuków/sklerotyków/"ekologów" bezmyślnie i uznaniowo ryzykujacych cudzym życiem.
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez XsiX » 16 lut 2007, 12:16

magicadm napisał(a):Koniec z samowolą kretynów/nieuków/sklerotyków/"ekologów" bezmyślnie i uznaniowo ryzykujacych cudzym życiem.

ryzykujących w jaki sposób ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2003, 09:33
Posty: 2022 (0/3)
Skąd: Konin / wlkp.
Auto: CA KF '92 MTX

Postprzez magicadm » 16 lut 2007, 12:29

XsiX napisał(a):ryzykujących w jaki sposób ?

Ryzykujących bycia niezauważonym z powodu braku włączonych świateł mijania w sytuacji, w której akualne przepisy pozostawiały szeroką dowolność w tym temacie.
Mam na myśli "samodzielne" określanie:
-stopnia zachmurzenia
-momentu wschodu słońca
-momentu zachodu słońca
-intensywnosci opadów
-stopnia zlewania sie koloru swojego autka z kolorem tła/drogi/otoczenia
itp, itp.


Tym razem nie będzie dyskuje w stylu:" A moim zdaniem to jest całkiem widno, a tobie jak sie nie podoba to idź do okulisty"
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Czolgista » 16 lut 2007, 12:33

magicadm napisał(a):Koniec z samowolą kretynów/nieuków/sklerotyków/"ekologów" bezmyślnie i uznaniowo ryzykujacych cudzym życiem.

dokładnie – tymbardziej, że najorsze sytuacje są np. kiedy jedziesz w pełnym słońcu a gość z naprzeciwka jedzie w cieniu drzew ciemnym autem – bardzo trudno zauważyć takiego delikwenta jeśli nie ma świateł. Mi osobiście trudniej jest wtedy kogoś dojżeć niż w pochmurny zimowy dzień...
<center>I am the 6th son of the 6th son of the 6th son I am the borged again son of war
Technology's child, daughter of rebellion, son of a bitch blossom of a whore
I am a god-killing virus, destruction with 8 arms, monster with seven severed heads
I am the son of mars, cleansed with infected blood, vile disease walking on 2 legs

The devil made me do it</center>

<center>Moja "Twarzowa Książka"
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 kwi 2006, 00:04
Posty: 336
Skąd: Konin / Worcester
Auto: Mondeo 1.8 Zetec '99

Postprzez Robo » 16 lut 2007, 12:33

Buuuuu. :( Jeśli to prawda to przyśpieszy to tylko moją decyzje dotyczącą montażu świateł do jazdy dziennej i będe miał ustawodawców oraz egzekwujących rozporządzenie głęboko w poważaniu. :D

Pozdrawiam.
MAZDA ... To jest naprawdę ważne.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 sie 2004, 08:40
Posty: 255
Skąd: Wieluń
Auto: 323F & 350Z

Postprzez XsiX » 16 lut 2007, 12:36

Myślisz że liczba wypadków przez wprowadzenie tego przepisu znacząco spadnie ? Dobrze by było ale nie sądze że będzie to jakaś znaczna różnica...

Co prawda nie zrobiłem autami zawrotnego przebiegu (raptem ~150 tys. km) ale jak do tej pory, przez 10 lat z kawałkiem zupełnie nie przeszkadzały mi nieoświetlone w dzień auta.

Co innego powiem o rowerzystach jeżdżących nocą bez świateł – to głównie ich powinien dotyczyć taki przepis a za jego niestosowanie wysoki mandat + konfiskata roweru :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2003, 09:33
Posty: 2022 (0/3)
Skąd: Konin / wlkp.
Auto: CA KF '92 MTX

Postprzez Czolgista » 16 lut 2007, 12:40

XsiX nawet jeśli nie zmniejszy do bardzo liczby wypadków to nawet jeśli 5-6 osób na drogach zginie mniej dzięki temu to chyba warto – tymbardziej, że włączanie świateł nie jest chyba takie kłopotliwe, skoro całą zimę dajemy radę nie widzę powodu, żebyśmy i latem nie dali ;)

zresztą nawet jeśli ten przepis nie pomoże napewno nie zaszkodzi a sprubować i zobaczyć jakie będą efekty chyba warto...
<center>I am the 6th son of the 6th son of the 6th son I am the borged again son of war
Technology's child, daughter of rebellion, son of a bitch blossom of a whore
I am a god-killing virus, destruction with 8 arms, monster with seven severed heads
I am the son of mars, cleansed with infected blood, vile disease walking on 2 legs

The devil made me do it</center>

<center>Moja "Twarzowa Książka"
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 kwi 2006, 00:04
Posty: 336
Skąd: Konin / Worcester
Auto: Mondeo 1.8 Zetec '99

Postprzez magicadm » 16 lut 2007, 12:44

XsiX napisał(a):przez 10 lat z kawałkiem zupełnie nie przeszkadzały mi nieoświetlone w dzień auta.

Z jak sobie radziłeś jadąc "pod słońce" wczesnie rano lub późnym wieczorem???
Przecież wtedy prawie nic nie widać :|
Jesteś oślepiany przez słońce, a autka z naprzeciwka zlewają sie z asfaltem.

Poza tym jeżeli tobie nie przeszkadzały,a pomagały wielu innym – to zgodzisz sie, ze wprowadzenie tego obowiązku jest jak najbardziej uzasadnione.

Tym bardziej, że tak naprawdę to nic on nie kosztuje (poza wyrobieniem sobie nowego dobrego zwyczaju)
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Loczek » 16 lut 2007, 12:49

magicadm napisał(a):poza wyrobieniem sobie nowego dobrego zwyczaju

I Ciesze sie ze światełka włączam od kiedy ma prawko ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 sty 2006, 17:30
Posty: 2112
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Auto: Bezawaryjne i Niebite

Postprzez XsiX » 16 lut 2007, 13:00

magicadm napisał(a):Jesteś oślepiany przez słońce, a autka z naprzeciwka zlewają sie z asfaltem.

Sorry ale dla mnie słynne "zlewanie się aut z asfaltem" brzmi zupełnie obco, nigdy nic mi się nie zlewało :P

magicadm napisał(a):Z jak sobie radziłeś jadąc "pod słońce" wczesnie rano lub późnym wieczorem?

Z natury staram się jeździć ostrożnie – co jak widać przynosi całkiem dobre efekty :D

magicadm napisał(a):Poza tym jeżeli tobie nie przeszkadzały,a pomagały wielu innym – to zgodzisz sie, ze wprowadzenie tego obowiązku jest jak najbardziej uzasadnione.

Jeżeli rzeczywiście przepisy pomogą zwykłym kierowcom to oczywiście jestem za. Obawiam się jednak że wprowadzenie całorocznego obowiązku używania świateł ułatwi bardzo życie "zapierdalaczom" którzy będą mogli jeździć jeszcze szybciej i mniej ostrożnie (lepsza widoczność przy wyprzedzaniu z bardzo dużymi prędkościami).

Czolgista napisał(a):XsiX nawet jeśli nie zmniejszy do bardzo liczby wypadków to nawet jeśli 5-6 osób na drogach zginie mniej dzięki temu to chyba warto – tymbardziej, że włączanie świateł nie jest chyba takie kłopotliwe

Czołgista stosowanie się do znaków drogowych kosztuje jeszcze mniej i gdybyśmy wszyscy stosowali się do nich to napewno liczba uratowanych osób sięgała by tysięcy. <faja>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2003, 09:33
Posty: 2022 (0/3)
Skąd: Konin / wlkp.
Auto: CA KF '92 MTX

Postprzez qlesh » 16 lut 2007, 13:04

Jak ktoś ma problem z zauważeniem samochodu w lecie w pełnym słońcu to wg mnie nie powinien siadać za kierownicę.
Powinniśmy jeździć jeszcze na "kogutach" i z włączonymi "syrenami" jak pojazdy uprzywilejowane. Wtedy to już całkiem nikt by nie zginął.
Tyle.
Noś odblaski i żyj When I go driving I stay in my lane but getting cut off it makes me insane I open the glove box reach inside I'm gonna wreck this fucker's ride...Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 lut 2005, 03:28
Posty: 1628 (0/1)
Skąd: Tychy
Auto: matyczna ośmiobiegowa

Postprzez Winetou » 16 lut 2007, 13:06

A ja napiszę jeszcze raz to samo – jestem za – można dodać wyjątek, że przepis nie obowiązuje na terenie zabudowanym, bo w mieście raczej nie da to żadnego efektu, ale jeśli sam przepis ma wyrobić dobre nawyki to niech będzie tak jak jest :)


XsiX napisał(a): za. Obawiam się jednak że wprowadzenie całorocznego obowiązku używania świateł ułatwi bardzo życie "zapierdalaczom"

Jeśli ma to uratować "zapierdalaczowi" życie to jestem za – "zapierdalacz" zawsze będzie "zapierdalaczem" a tak będzie chociaż bezpieczniejszym "zapierdalaczem".


XsiX napisał(a):Czołgista stosowanie się do znaków drogowych kosztuje jeszcze mniej i gdybyśmy wszyscy stosowali się do nich to napewno liczba uratowanych osób sięgała by tysięcy

Czy to znaczy, że nie należy robić nic, bo i tak ludzie nie będą się stosować ? :|
ZDOBYWCA STRON 6, 323, 626, 929 <faja>
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 wrz 2005, 18:06
Posty: 1741
Skąd: raz tu raz tam...
Auto: MX-3 KF, Honda CBR600F4i

Postprzez Loczek » 16 lut 2007, 13:08

qlesh napisał(a):Jak ktoś ma problem z zauważeniem samochodu w lecie w pełnym słońcu to wg mnie nie powinien siadać za kierownicę.

Wyobraź sobie:
Jedziesz pod slonce bo wali Ci w oczy, do tego na około złote pola żyta, i jasne autko, Moge sie zalozyc ze bedziesz miał problemy z zauwazeniem go, a jezeli bedzie miał swiatełka to zobaczysz je odpowiednio wczesniej.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 sty 2006, 17:30
Posty: 2112
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Auto: Bezawaryjne i Niebite

Postprzez qlesh » 16 lut 2007, 13:19

Loczek napisał(a):Wyobraź sobie:
Jedziesz pod slonce bo wali Ci w oczy, do tego na około złote pola żyta, i jasne autko, Moge sie zalozyc ze bedziesz miał problemy z zauwazeniem go, a jezeli bedzie miał swiatełka to zobaczysz je odpowiednio wczesniej.

Wybacz, ale jeszcze mi się nie zdarzyło jadąc o świcie czy przy zachodzie słońca gdzie promienie rzeczywiście oślepiają kierowców, żebym nie włączył świateł.
Samemu można się przekonać jak widzi się inny pojazd wyciągają logicznie wnioski jak widoczny jest Twój pojazd bez świateł.
Mówie o sytuacjach kiedy jest środek dnia, bezchmurne niebo i każdy jedzie na włączonych światłach, bo pewnie będzie bezpieczniej... Tak, na pewno <spoko>
Ostatnio edytowano 16 lut 2007, 13:22 przez qlesh, łącznie edytowano 1 raz
Noś odblaski i żyj When I go driving I stay in my lane but getting cut off it makes me insane I open the glove box reach inside I'm gonna wreck this fucker's ride...Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 lut 2005, 03:28
Posty: 1628 (0/1)
Skąd: Tychy
Auto: matyczna ośmiobiegowa

Postprzez XsiX » 16 lut 2007, 13:30

Winetou napisał(a):Czy to znaczy, że nie należy robić nic, bo i tak ludzie nie będą się stosować ?

To znaczy że na drodze przede wszystkim trzeba myśleć. Wymyślanie nowych (nie zawsze dobrych) przepisów tylko po to żeby "tuszować" nimi nieprzestrzeganie innych przepisów to IMO pomyłka. Jak wiadomo śmiertelność w wypadkach drogowych w naszym kraju jest bardzo wysoka więc rząd szuka "panaceum" które zmniejszy te niechlubne statystyki. Czy będzie nim obowiązek jazdy na światłach przez 365/366 dni w roku ? Zobaczymy...


Zrobiłem sobie mały spis krajów europejskich wraz z obowiązkiem używania świateł i tak:

Światła przez 24 h:
– Albania,
– Austria,
– Bośnia i Hercegowina,
– Chorwacja,
– Czarnogóra,
– Czechy,
– Dania,
– Estonia,
– Finlandia,
– Islandia,
– Łotwa,
– Macedonia,
– Norwegia,
– Słowacja,
– Szwecja

Częściowa jazda (w mieście bez świateł poza miastem na światłach):
– Włochy,
– Rosja,
– Węgry

Brak obowiązku:
– Belgia,
– Białoruś,
– Bułgaria,
– Francja,
– Grecja,
– Hiszpania,
– Holandia,
– Irlandia,
– Litwa,
– Luksemburg,
– Mołdawia,
– Niemcy,
– Portugalia,
– Ruminia,
– Serbia,
– Turcja,
– Wielka Brytania

Jeśli ktoś ma statystyki śmiertelności na drogach z w/w krajów europejskich to prosiłbym o wklejenie ich do tego wątku. Ciekaw jestem jak takie statystyki wyglądają i czy można to przełożyć w jakiś sposób na obowiązek jazdy ze światłami.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2003, 09:33
Posty: 2022 (0/3)
Skąd: Konin / wlkp.
Auto: CA KF '92 MTX

Postprzez bkapust » 16 lut 2007, 13:36

Najniebezpieczniejszym krajem w UW jest Grecja. % ginie tam najwiecej osob. Pelne statystyki wrzuce juz z domu :P

I nie mozna tego przelozyc na sam obowiazek jezdzenia na swiatlach.

Licza sie tez inne przepisy, kultura jazdy, przestrzeganie przepisow, stan drog, stan samochodow, pogoda itp. itd.

U nas problem stanowia drogi i np. popularnosc kilkunastoletnich golfow czy BMW odwijanych z niemieckich latarni.
Ostatnio edytowano 16 lut 2007, 13:43 przez bkapust, łącznie edytowano 1 raz
Beztroskich, drwiących, gwałtowników – takimi chce nas mieć mądrość. Jest niewiastą, kocha zawsze tylko wojownika.

Miala byc Mazda a jest Ford :P
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2006, 16:23
Posty: 236
Skąd: Warszawa
Auto: Ford Mondeo'04 2.0 TDCI

Postprzez Czolgista » 16 lut 2007, 13:37

qlesh napisał(a):Wybacz, ale jeszcze mi się nie zdarzyło jadąc o świcie czy przy zachodzie słońca gdzie promienie rzeczywiście oślepiają kierowców, żebym nie włączył świateł.

a ja na drodze niestety wiele razy trafiałem na takich ludzi – dlatego ciesze się z tego przepisu, jeśli ktoś ma w <dupa> innych na drodze może chociaż mandaty przemówią mu do rozumu...

XsiX napisał(a):Jeśli ktoś ma statystyki śmiertelności na drogach z w/w krajów europejskich to prosiłbym o wklejenie ich do tego wątku. Ciekaw jestem jak takie statystyki wyglądają i czy można to przełożyć w jakiś sposób na obowiązek jazdy ze światłami.

Przydały by sięstatystyki z krajów, gdzie jest obowiązek jazdy ze światłami cał rok z przed wprowadzenia tego przepisu i po wprowadzeniu – sam jestem ciekaw czy są jakieś różnice...
<center>I am the 6th son of the 6th son of the 6th son I am the borged again son of war
Technology's child, daughter of rebellion, son of a bitch blossom of a whore
I am a god-killing virus, destruction with 8 arms, monster with seven severed heads
I am the son of mars, cleansed with infected blood, vile disease walking on 2 legs

The devil made me do it</center>

<center>Moja "Twarzowa Książka"
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 kwi 2006, 00:04
Posty: 336
Skąd: Konin / Worcester
Auto: Mondeo 1.8 Zetec '99

Postprzez sołtys » 16 lut 2007, 13:42

qlesh napisał(a):Wybacz, ale jeszcze mi się nie zdarzyło jadąc o świcie czy przy zachodzie słońca gdzie promienie rzeczywiście oślepiają kierowców, żebym nie włączył świateł.

qlesh

tyle że myślących kierowców takich jak ty jest coraz mniej wiec wole abyśmy wszyscy solidarnie mieli włączone światła cały rok, bo często spotykam idiotów którzy nie włączają świateł w sytuacjach oczywistych.
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2005, 16:56
Posty: 1241
Skąd: Polanka Wielka
Auto: Focus I TDCi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości

Moderator

Moderatorzy Moto