Czyszczenie intercoolera bez zdejmowania

Postprzez Gardol » 9 cze 2007, 20:35

Witam

Cieplutko się zrobiło, czasu coraz więcej, co skłoniło mnie do wyczyszczenia IC A że nie znalazłem na forum sesji zdjęciowej, więc postanowiłem coś dać z siebie na początek. Może komuś się przyda.

Na dobrą sprawę wystarczą nam następujące narzędzia i dodatki:

Klucz 10 – oczkowy i nasadowy (śruby mocujące IC, obejmy, reflektor)
Klucz 14 – nasadowy ( do poluzowania zderzaka)
Śrubokręt – (reflektor, oraz jako „dłuższy” palec)
Ok. 2 l benzyny
Kilka litrów gorącej wody z jakimś detergentem
Szlauch z wodą pod ciśnieniem do przepłukania IC
Kombinerki

Ja z rozpędu wyciągnąłem cały arsenał :D
Obrazek

A więc zaczynamy, na początek otwieramy maskę i cieszymy się widokiem serca naszej kochanej Mazdy, zabieramy się za ściąganie atrapy. Odkręcamy (śrubokrętem) jedyną śrubę na środku, oraz wypinamy z 6 zatrzasków:
Obrazek

Zaznaczone miejsca zatrzasków, lepiej nic nie połamać, bo zapewne zacznie później telepać połamaną atrapą:
Obrazek

Zabieramy się za wykręcenie reflektora, 2 śruby 10 po lewej stronie od przodu. Prawa strona reflektora wygląda ciut inaczej. Prawa górna śruba jest odkręcana od przodu dopiero po wyciągnięciu kierunkowskazu, natomiast 2 nakrętka 10 znajduje się od „tyłu” i odkręcamy ją od strony akumulatora. Pozostaje jeszcze jedna śruba trzymająca reflektor i kierunkowskaz, odkręcamy ją śrubokrętem od góry:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Luzujemy obejmy od IC, górna od góry, dolną odkręcamy wciskając się miedzy blache do której jest zamocowany IC a chłodnicę – innego dojścia nie ma:
Obrazek

Zabieramy się za odkręcanie IC, są aż 4 nakrętki 10, więc nie powinno być problemu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Luzujemy 2 nakrętki 14 od zderzaka, da to nam około 2 cm po naciągnięciu co pozwala na późniejsze wyciągnięcie IC:
Obrazek

Teraz zostaje nam wykorzystać umiejętność manipulacji przedmiotem jakie dała nam ewolucja i przeciwstawne kciuki aby wyciągnąć IC poza nasza Mazde:
Obrazek

Obrazek

A tak już wygląda moja Mazda z „podbitym” okiem i bez IC:
Obrazek

Zabieramy się za czyszczenie IC, zalewamy benzyną/rozpuszczalnikiem, machamy ile mamy sił, zostawiamy na chwilę, zatykamy palcami od rękawiczek (inspiracja sboard :) )
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę świństwa wyleciało,taka jakby zbita sadza, potem płuczemy ciepłą wodą z detergentem, płuczemy szlauchem, znowu benzyną, aż zacznie wylewać się czysta jak łza woda

Odstawiamy na dłuższą chwilę do całkowitego wyschnięcia:
Obrazek

Teraz zostaje poskręcać wszystko do kupy, co przynajmniej dla mnie było o wiele cięższe niż demontaż, trochę się pomęczymy z dokręceniem gumowych rur od IC, ale 20 min machania palcami i udaje się nałożyć i dokręcić obejmy. Szkody to tylko trochę pokiereszowane ręce <lol>

Samochód już poskręcany, więc pora sprawdzić „co to dało” Pierwsze próby odpalenia są bolesne dla mojego ucha, około 15 sek kręcenia i w końcu silnik odpala, ale dźwięki jakie z siebie wydaje, kaleczą nadal moje uszy, rzucało nim jak by chciał się wyrwać z komory silnikowej, ponadto wydobywały się kłęby dymu z wydechu, podobno tak ma być i nie należy się przerażać, choć nie ukrywam że mnie to nieźle wystraszyło, tym bardziej że akurat przechodziła koło mnie moja lepsza połowa i po usłyszeniu tego pięknego gangu silnika nie chciała uwierzyć że Mazda będzie w stanie ją dowieźć na zakupy <lol> Po krótkiej chwili wszystko wróciło do normy, praca silnika się uspokoiła.

Po pierwszych jazdach mam wrażenie że samochód zyskał jakieś dodatkowe konie mechaniczne, turbinę czuć już od około 1900obrotów, przed czyszczeniem w okolicy 2100-2200 obrotów. Rozpędzenie przed wyczyszczeniem IC z 80 do 120 zajmowało około 19 sek, po spędzonej na podjeździe połowie soboty zajmuje to około 16-17 sek, więc chyba warto było. Ogólnie samochód wydaje się „bardziej zrywny”, nie jest to jednak zmiana typu „niebo a ziemia”, choć przed czyszczeniem IC nie narzekałem na niedobór mocy, po prostu chciałem sprawdzić czy mi się uda. Prawdopodobnie pomogło by jeszcze bardziej czyszczenie całości, jednak nie mam na to ani czasu ani aż takich umiejętności. Reasumując, poprawiła się minimalnie dynamika silnika.

Pozdrawiam :D
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 26 kwi 2007, 00:12
Posty: 11
Skąd: Wrocław
Auto: 626 GE 2.0 TD Comprex RF-CX '94 ~300 000km

Postprzez waldek2000 » 10 cze 2007, 16:11

Jeśli zyskałeś 2-3s na elastyczności to poprawa jest zauważalna a nie "minimalna".
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2007, 13:27
Posty: 192
Skąd: Przeworsk
Auto: 323F BJ DITD, KIA CEED 2.0 CRDI SW

Postprzez Zbigniew » 12 cze 2007, 14:44

czy IC z mazdy ditd pasuje do comprexa?
Początkujący
 
Od: 3 cze 2007, 11:49
Posty: 24 (0/1)
Auto: Mazda 626 2.0D COMPREX

Postprzez xANDy » 12 cze 2007, 17:58

Wygląda na to, że tak, przynajmniej zewnętrznie nie różnią się – też to zauważyłem. Ale trzeba jednak chwycić miarkę i sprawdzić...
Jeśli masz pytanie o cokolwiek to najpierw poszukaj TUTAJ (PORADNIK) – pewnie ktoś już zadał to pytanie i odpowiedzi są już gotowe.
z przyczyn niezależnych bardzo ograniczony w dostępie – :(
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 lis 2004, 21:42
Posty: 3112 (0/23)
Skąd: Gołanice k/Leszna
Auto: Mazda 6, MZR-CD, 136KM

Postprzez Sylwek_626 » 23 lip 2007, 21:27

Brawo Gardol kupa dobrej roboty , zawsze mniej rozkręcania autka , jakis czas temu widziałem inna "fotorelacje" i przyznam , przeraziłem się troszke ... jednak bede stosował się do Twojej . Z moimi umięjetnościami powinienem poradzić sobie z czyszczeniem . Dzięki za foty i poświęcony czas na szerzenie wiedzy <jupi> Weekend jes moj duzo pracy mnie czeka :P
"Są tylko 3 prawdziwe sporty: walki byków, alpinizm, automobilizm. Reszta to tylko gry..."
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 gru 2006, 09:29
Posty: 100
Skąd: Łódź

Postprzez kubik25 » 3 wrz 2008, 19:31

mam problem w mazdie 6 citd 121 koni. ubywa mi plynu w zbiorniu wyrownawczym. weze sa stawiam na chlodnice.chyba jest dziura ja ja wyciagnac.prosze o pomoc bo sobie nie radze
kubik25
 

Postprzez gstr » 4 wrz 2008, 11:03

Z ciekawostek mogę dodać, że:

– Intercooler daje się wyjąć bez rozbierania czegokolwiek, ani zderzaka ani reflektora; trzeba tylko z kanału pod odpowiednim kątem go wyciągać; CO WCALE nie znaczy, że tak jest szybciej albo łatwiej;

– Silentblocki, gumy, poduchy czy jak to tam zwać od IC do Comprexa czasem się rwą; pasują idealnie te od "filtra powietrza od Mercedesa" – tak nazywał je facet w sklepie w którym kupowałem;

Niech nikomu do głowy nie przyjdzie montować tego na sztywno, bez poduch. Pięknie wyłamuje mocowanie od IC. U mnie kiedyś skończyło się nowym IC (450 PLN w plecy).
Ostatnio edytowano 9 wrz 2008, 15:17 przez gstr, łącznie edytowano 1 raz
Grzegorz Strzałkowski
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 mar 2004, 11:22
Posty: 206 (0/1)
Skąd: Puławy, rzadziej W-wa
Auto: M6 2.5 GJ / 192
M6 2.0D GG / 136
MX-5 NBFL / 115
...i był M626/Comprex / 75

Postprzez xANDy » 9 wrz 2008, 09:30

gstr napisał(a):pasują idealnie te od "filtra powietrza od Mercedesa" – tak nazywał je facet w sklepie w którym kupowałem;

BARDZO proszę o dokładniejsze dane...
Jeśli masz pytanie o cokolwiek to najpierw poszukaj TUTAJ (PORADNIK) – pewnie ktoś już zadał to pytanie i odpowiedzi są już gotowe.
z przyczyn niezależnych bardzo ograniczony w dostępie – :(
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 lis 2004, 21:42
Posty: 3112 (0/23)
Skąd: Gołanice k/Leszna
Auto: Mazda 6, MZR-CD, 136KM

Postprzez gstr » 9 wrz 2008, 15:14

xANDy napisał(a):
gstr napisał(a):pasują idealnie te od "filtra powietrza od Mercedesa" – tak nazywał je facet w sklepie w którym kupowałem;

BARDZO proszę o dokładniejsze dane...


Do prawdy chętnie bym napisał coś więcej... Nie mniej jednak ta część nie ma żadnych numerów, człowiek w sklepie miał po prostu pudło z nimi. Ponieważ zdarzyło mi się kilka razy kupować to nawet próbowałem dowiedzieć się od jakiego "Mercedesa"... ale poza znanym już hasłem żadnych informacji nie uzyskałem.

Aby jednak być jednoznacznym i pomóc podaję namiar na sklep w którym na hasło "poduszki do filtra powietrza od Mercedesa" dostawałem zawsze dobre:

Puławy woj. lubelskie, Lubelska 84, na przeciw stacji PKN Orlen, po schodkach na górę. Wejść podać hasło :)

A wszystkim dla których daleko proponuję wymontować jedną, nawet urwaną i szukać w sklepach motoryzacyjnych, traktując powyższe hasło jako "hint" dla sprzedawcy.

Pozdrawiam,
Grzegorz Strzałkowski
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 mar 2004, 11:22
Posty: 206 (0/1)
Skąd: Puławy, rzadziej W-wa
Auto: M6 2.5 GJ / 192
M6 2.0D GG / 136
MX-5 NBFL / 115
...i był M626/Comprex / 75

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6