Instalacja/modyfikacja systemu audio

Wszystko o modyfikacjach i budowie nagłośnień naszych aut.

Postprzez kakox86 » 19 wrz 2008, 02:30

Być może ktoś z forum planuje zakup takich głośników, a znalazłem dość ciekawą promocję. Mam nadzieję, że się zmieszczą u mnie :). Zakupiłem już zestaw na przód. Skłoniła mnie do tego tylko ta promocja. I mam przy okazji pytanie, czy fabryka da radę tym głośnikom, czy będzie na tyle cicho, że powinienem od razu planować wzmacniacz? Generalnie nie słucham zbyt głośno, chyba, że akurat przestawi mi się coś w głowie.

http://www.audiosklep.pl/hertz-esk-165-p-469.html

Jeśli link się komuś przyda – to super, jeśli nie temat do kosza :).
Ostatnio edytowano 20 wrz 2008, 11:13 przez kakox86, łącznie edytowano 2 razy
Początkujący
 
Od: 26 sie 2008, 10:05
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda Protege 2.0(FS) '02

Postprzez magicadm » 19 wrz 2008, 09:35

kakox86 napisał(a):I mam przy okazji pytanie, czy fabryka da radę tym głośnikom, czy będzie na tyle cicho, że powinienem od razu planować wzmacniacz?

Planuj bardzo szybko wzmacniacz bo możesz być baaardzo rozczarowany.
Nawet jak nie bedziesz – uwierz, że z radiem grają tylko na 25% swoich możliwości :)
Te głośniki są świetne, ale wymagają "małego kopa"

Cena REWELACYJNA!!!!
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Myjk » 19 wrz 2008, 09:53

Nie dają z tym jakiegoś wzmacniacza? Coś tam jest na fotce.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez magicadm » 19 wrz 2008, 11:20

Myjk napisał(a):Coś tam jest na fotce.

Zwrotnica :P
Myjk
A tak poważnie jak myślisz nad zmiana głośników z przodu – to naprawdę warto :)
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez kakox86 » 19 wrz 2008, 19:36

Mam nadzieję, że wejdą na głębokość... Fabryczne radio nie ma wyjścia na wzmacniacz, więc albo będzie trzeba je wymienić, albo dorobić wyjścia niskonapięciowe. Najpierw zobaczę jak poradzi sobie fabryka...

Nie znam się specjalnie na CarAudio, ale w zaciszu domowym lubię posłuchać sobie dobrej muzyki na przyzwoitym sprzęcie. Nie oczekuję od samochodu tego, że uda mi się zbudować w nim taki system, który dorówna sceną dźwiękową tradycyjnym domowym konstrukcjom. Wolę te pieniądze wydać na inne cele. Jednak nie chciał bym słuchając muzyki w samochodzie, za każdym razem irytować się.

Nowy temat miał za zadanie ułatwić zakup dobrego systemu, po atrakcyjnej cenie, jednak widzę, że okazaliście zainteresowanie również moją planowaną konstrukcją, więc może uzyskam kilka rad od specjalistów w tej dziedzinie. Zaznaczam od razu, że konstrukcja będzie budżetowa, dlatego chciałbym, aby udzielając mi rad, brać to pod uwagę.

W samochodzie aktualnie znajduje się fabryczne radio, i cztery głośniki (wszystkie eliptyczne, ale nie wiem jakich rozmiarów). Przednie głośniki nie odtwarzają poprawnie ani wysokich ani niskich tonów – nadają się co najwyżej do słuchania audycji radiowych :). W drzwiach z tyłu znajduje się się miejsce na głośniki, jednak nie ma ich tam. Drugą parę głośników producent umieścił na półce z tyłu. Wysokich tonów nie ma, średnica niewyraźna, tonów niskich jest dość sporo jak na takie głośniki, jednak jest on słabo kontrolowany (prawdopodobnie wina drgającej półki).

Teraz moje plany:
W pierwszej kolejności chciałbym zamontować zakupiony system (ESK 165), w przednich drzwiach – EV165 w miejscu gdzie aktualnie znajduje się głośnik eliptyczny i ET20 przy lusterku. Lusterka są sterowane elektrycznie, więc nie powinno być problemu z montażem. Drzwi mają zostać wygłuszone, tylko powstaje pytanie czym? Taśmą dekarską, czy matami do tego przeznaczonymi. Taśma z uwagi na swoje przeznaczenie powinna trzymać się dobrze, tylko nie wiadomo jak to wygląda od strony akustycznej. Z kolei tanie maty nie koniecznie mogą się dobrze trzymać. Lepiej wygłuszyć drzwi znaczną ilością taśmy dekarskiej, czy zakleić same otwory techniczne matami przeznaczonymi do tego celu?

Po instalacji takiego systemu powstaje pytanie co zrobić z tyłem? Zostawić tak jak jest, odłączyć, a może odciąć filtrem dolnoprzepustowym?

PS. Może dało by się zmienić nazwę tematu na "ESK 165 w Mazdzie Protege '02" lub coś podobnego, bo promocja już nieaktualna, a temat się rozwinął...
Początkujący
 
Od: 26 sie 2008, 10:05
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda Protege 2.0(FS) '02

Postprzez Inte » 19 wrz 2008, 21:09

kakox86 napisał(a):PS. Może dało by się zmienić nazwę tematu na "ESK 165 w Mazdzie Protege '02" lub coś podobnego, bo promocja już nieaktualna, a temat się rozwinął...


przy pierwszym poście masz przycisk zmień.

kakox86 napisał(a):Po instalacji takiego systemu powstaje pytanie co zrobić z tyłem? Zostawić tak jak jest, odłączyć, a może odciąć filtrem dolnoprzepustowym?


większość osób powie Ci, żebyś odłaczył i wymontował te głośniki – może sam sprawdz jak zagra to wszystko bez nich i sam zdecyduj – najprawdopodobniej je odłaczysz.

kakox86 napisał(a):Drzwi mają zostać wygłuszone, tylko powstaje pytanie czym? Taśmą dekarską, czy matami do tego przeznaczonymi.


nie miałem do czynienia z taśmami dekarskimi ale u siebie założyłem właśnie te najtańsze maty wygłuszające (7zł szt – u mnei na miejscu – na allegro są tańsze) miął prawie rok (w tym zima) i się trzymają i na pewno sporo dały. Choć ja trochę ich pożałowałem na drzwi. Teraz nie będę tego poprawiał ale w następnym aucie na pewno nie będę oszczędzał na matach i wygłuszę dokładnie.

nie wiem czy coś pomogłem, ale chociaż się starałęm <spoko>
Obrazek
Bo tu kończy się rozsądek a zaczyna się Mazda ;)
IRC
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 cze 2007, 17:30
Posty: 470
Skąd: Reda/HH
Auto: była 323BG| jest 626 GE 97 1,8

Postprzez kakox86 » 19 wrz 2008, 21:36

Pojadę do sklepu i zobaczę jak wyglądają te taśmy. Jeśli sensownie, to wybór padnie właśnie na nie.

Jeśli chodzi o tył, to faktycznie. Jak posłucham to zdecyduje.

Zastanawiam się jednak nad tematem tego wzmacniacza. Ciekawi mnie jak wykonane są takie konstrukcje. Jeśli będę chciał w przyszłości rozbudować system o wzmacniacz czterokanałowy, to czy da się zmostkować dwa z czterech kanałów w celu podłączenia skrzyni, tworząc w ten sposób system 2+1? Jeśli tak, to czy to są dwa niezależne bloki z oddzielnymi wejściami? Jeśli bowiem mają wspólne wejście, to może być problem z dostrojeniem systemu, w przypadku zbyt dużej/małej ilości basu. Mam nadzieję, że zrozumiecie myśl którą chciałem przekazać :)
Początkujący
 
Od: 26 sie 2008, 10:05
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda Protege 2.0(FS) '02

Postprzez Myjk » 19 wrz 2008, 22:29

magicadm napisał(a):Zwrotnica język

O, następny mi zwrotnicą ubliża... ;)

magicadm napisał(a):A tak poważnie jak myślisz nad zmiana głośników z przodu – to naprawdę warto usmiech

Właśnie te hertzy polecasz? Tylko 600 zł sobie zażyczyła pewna firma za wyciszenie drzwi,
a to byłoby chyba obowiązkowe przed wymianą głośników. No i podstawa, jaki wzmacniacz do tego...
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez magicadm » 19 wrz 2008, 22:42

Myjk napisał(a):O, następny mi zwrotnicą ubliża...

Jakie forum, taki mod :P :D

Myjk napisał(a):Właśnie te hertzy polecasz?

Polecam bo mam je w drugim autku. Kilka godzin grały też u mnie w M6 pod wzmakiem w wytłumionych drzwiach. Na postoju grają bajecznie – tj mocno, czysto, klarownie. Basu jest naprawdę dużo. Niestety w czasie jazdy – coś mocniejszego musi/powwinno uzupełniać dół – czyli subik :) Zakłócenia od silnika/wydechu/podwozia maja charatker niskotonowego szumu/buczenia – więc zagłuszają bas z głośników.


Myjk napisał(a):Tylko 600 zł sobie zażyczyła pewna firma za wyciszenie drzwi,

A samemu nie łaska??? W M6 to nie filozofia – choć przyznaję, że latem w upale lepiej maty się lepi

Myjk napisał(a):chyba obowiązkowe przed wymianą głośników.

Wyciszenie pozwala "wyciągnąć to co najlepsze" z głośników – bez niego też zagrają ale nie o to chodzi.


Myjk napisał(a):No i podstawa, jaki wzmacniacz do tego

Bezwzględnie, ale Ty chyba masz BOSE – może da radę???
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez magicadm » 19 wrz 2008, 22:47

kakox86 napisał(a): Jeśli będę chciał w przyszłości rozbudować system o wzmacniacz czterokanałowy, to czy da się zmostkować dwa z czterech kanałów w celu podłączenia skrzyni, tworząc w ten sposób system 2+1?

Większość 4kanałówek jest podwójnie mostkowalna – czyli możesz podpiąć np:
-przód +sub na mostku
-dwa suby na dwóch mostkach
4-ro kanałówki mają 4 wejscia – więc możliwości masz sporo

PS
Polpak wyprzedaje wzmaki po kosztach – może coś znajdziesz dla siebie :)
Ja wziąłem dla siebie 5 kanałówkę BOSSa, którą można spiąć w 3 mostki :D

..a drzwi możesz wytłumić i jednym i drugim :) Wiadomo, ze im towar droższy – tym lepszy – ale bez szaleństw, jeżeli masz ograniczoną kasę
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Myjk » 19 wrz 2008, 22:53

magicadm napisał(a):Jakie forum, taki mod

Się trzeba było zgłosić... :P

magicadm napisał(a):A samemu nie łaska?pytajnik W M6 to nie filozofia – choć przyznaję, że latem w upale lepiej maty się lepi

Trzeba mieć czas, chęć i umiejętności. :P

magicadm napisał(a):Bezwzględnie, ale Ty chyba masz BOSE – może da radę

4 omowe głośniki na 2 omowym wzmacniaczu?
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez magicadm » 19 wrz 2008, 22:59

Myjk napisał(a):Się trzeba było zgłosić...

Taaa, ja nawet nie mam czasu do Klubu się zapisać.... :|

Myjk napisał(a):Trzeba mieć czas, chęć i umiejętności.

U mnie też było ciężko. Za to jaka satysfakcja :D

Myjk napisał(a):4 omowe głośniki na 2 omowym wzmacniaczu?

Może być za cicho :(
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Myjk » 19 wrz 2008, 23:11

magicadm napisał(a):Taaa, ja nawet nie mam czasu do Klubu się zapisać....

Właśnie widzę jak nie masz czasu. Nawet do tematu nie zdążę zajrzeć jak tam jest Twoja odpowiedź już. :P

magicadm napisał(a):Może być za cicho

No to się coś małego dokupi. Niech się tylko dokształcę w temacie. ;P
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez Xionc » 20 wrz 2008, 10:21

kakox86, popraw proszę temat zgodnie z regulaminem to może uda nam się pomóc. W przeciwnym wpadku temat w 24h wyląduje w koszu. Dziękuję.
Pozdrawiam,
Xionc Krzysztof :)

Moje byłe: 2 x 323BG | 2 x 323BA | 1 x Xedos6 CA | 1 x Mazda6 GG | 1 x Mazda6 GH
statusTest
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 2 cze 2004, 23:25
Posty: 2479 (5/23)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda CX-7 2.3T AT AWD '08

Postprzez kakox86 » 20 wrz 2008, 14:01

Zmieniłem nazwę tematu i mam nadzieję, że teraz jest ok. Temat został założony w związku z promocją i myślałem, że i tak później trafi do kosza, ale dyskusja rozwinęła się, więc przepraszam za złą nazwę.

Tak swoją drogą zamierzam powoli wprowadzać zmiany w samochodzie i zastanawiam się, czy prace opisywać w jednym wątku, np w "Nasze Mazdy", czy lepiej rozbić na kilka i nazwać odpowiednio w celu ułatwienia szukania forumowiczom?
Początkujący
 
Od: 26 sie 2008, 10:05
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda Protege 2.0(FS) '02

Postprzez Myjk » 20 wrz 2008, 20:56

kakox86 napisał(a):Zmieniłem nazwę tematu i mam nadzieję, że teraz jest ok. Temat został założony w związku z promocją i myślałem, że i tak później trafi do kosza, ale dyskusja rozwinęła się, więc przepraszam za złą nazwę.

kakox86 poprawiłem temat za Ciebie. Przy pisaniu tematu wyobraź sobie, że ktoś go będzie kiedyś szukał i dobierz słowa tak, aby były jednoznaczne i łatwe do rozpoznania przez przeglądającego tematy lub wyszukującego.

kakox86 napisał(a):zastanawiam się, czy prace opisywać w jednym wątku, np w "Nasze Mazdy",

Myślę, że to jest bardzo dobry plan. Z tym, że tam pokazuje się głównie to co się osiągnęło,
dyskusje prowadzi się w odpowiednich działach. :) Także spokojnie.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez kakox86 » 20 wrz 2008, 22:38

Wielkie dzięki :). Udokumentowałem dziś sposób w jaki naprawiałem wyświetlacz w radiu (wyświetlał prawidłowo tylko przy mocnym jego dociskaniu). Jutro postaram się zdać pełną fotorelację jeśli czas mi na to pozwoli.

Przy okazji dowiedziałem się więcej o fabrycznym radioodtwarzaczu, który się tam znajduje. Ma on dość egzotyczną nazwę – fms audio 14787362. Wygląda identycznie jak ten, jednak ma dodatkowo odtwarzacz kaset. Końcówka mocy została oparta o układ LA4742, a dokładniejsze informacje na jej temat można znaleźć tu. Według katalogu wzmacniacz ma 4x45W, jednak jest to moc maksymalna. Oddawana moc w postaci ciągłej wynosi 28W, jednak to są dane, dla 14,4V. Dla 12V z wykresu można odczytać ok 20W, ale to dla THD = 10%, więc idąc dalej użytecznej mocy będzie pewnie z 15W przy sensownych zniekształceniach :|. Teraz rozumiem dlaczego od razu kazaliście rozważać dodatkowy wzmacniacz.

Polecam przejrzeć sobie stronkę:
http://miata.fosketts.net/index.php?title=Miata_Audio_Pinouts#Introduction_to_Mazda_Audio_Systems
Można dowiedzieć się więcej o swoim radioodtwarzaczu i ciekawych modach, jak np wejście aux. Mam nadzieję, że w sieci znajdę gdzieś schemacik. Jeśli się uda, dam znać.

P.S. Gdzie najlepiej umieszczać fotki, aby szybko ich nie skasowano?
Początkujący
 
Od: 26 sie 2008, 10:05
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda Protege 2.0(FS) '02

Postprzez magicadm » 21 wrz 2008, 00:11

kakox86 napisał(a):P.S. Gdzie najlepiej umieszczać fotki, aby szybko ich nie skasowano?

JA wrzucam na http://www.photobucket.com
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez arti.sa » 21 wrz 2008, 09:14

magicadm napisał(a):Myjk napisał:
Się trzeba było zgłosić...

Taaa, ja nawet nie mam czasu do Klubu się zapisać.... ysz


Ale masz sporo czasu chyba na pisanie :D
<b>Była madzia 6 TT czyli traktor TOP ;D</>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 sie 2007, 13:47
Posty: 271 (2/0)
Skąd: wschód
Auto: 9-5 aero 260hp, M2 DE 86hp

Postprzez magicadm » 21 wrz 2008, 11:08

arti.sa napisał(a):Ale masz sporo czasu chyba na pisanie

Tylko jak mogę w czymś pomóc :)
...a moderator nawet jak nie pomaga to musi pisać :D
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderator

Moderatorzy Tuning i modyfikacje